תושבים ביצהר: "נערים עושים לפעמים שטויות, לא נפקיר אותם"

אחרי הודעת המזכירות שבה נדרשו הנערים שתקפו את לוחמי גולני לעזוב, הפגינו חלק מהמתנחלים נגד המעשים עצמם - אך תמכו בנוער הגבעות. תושב שנעצר לאחר שאיים עם מג"ד שוחרר למעצר בית

זמן צפייה: 02:59

האירועים האלימים ביצהר: אחרי שני האירועים האלימים נגד חיילי צה"ל בסוף השבוע, יצאו  בצהריים (ראשון) תושבים מיצהר להפגין נגד המעשים, אך עם זאת סירבו לגנות את נוער הגבעות שעומד מאחוריהם. "מדובר בנוער שמוסר את נפשו למעננו ולמען יישוב הארץ", אמר ישראל אריאל, ממקימי ההתנחלות יצהר, "נוער אידיאליסט. נערים עושים לפעמים שטויות ודברים שהם לא בסדר. המחשבה שבגלל זה נפקיר אותם ונפנה להם גב - זו התנהגות לא יהודית ואני סולד מזה".

מנגד, במזכירות היישוב הודיעו מוקדם יותר לנערי הגבעות כי הם דורשים מהם לעזוב בעקבות האירועים, הראשון שלשום שבמהלכו איימו על מג"ד גדוד הסיור של גולני, והשני אמש שבו השליכו אבנים לעבר הכוח ופצעו חייל. "היישוב רואה את התנהלות הנערים ותקיפת חיילי צה"ל כשערוריה ובושה", נכתב בהודעה, "מזכירות היישוב הגדירה כללי התנהגות ברורים., כתנאי סף לנוכחות בני נוער במרחב יצהר והגבהות. קווים אדומים אלה הוצפו על ידינו שוב ושוב המפגשים ושיחות, אך לצערנו הרב, האירוע החמור ממחיש כי הם לא קיבלו ביטוי במציאות".

עוד הוסיפו: "משכך, אנו דורשים מהנערים לעזוב את יצהר, ועד להודעה חדשה, מסירים לחלוטין את חסות היישוה מנוכחותם כאן, על כל המשתמע מכך. לצערנו, שרשרת האירועים בימים האחרונים נעוצנ בגירוש תושב היישוב באמצעות צו מנהלי וללא משפט. מהלך בו נקט השב"כ, מביא לתסיסה רבה בקרב התושבים. אין בדברי רקע אלו ולו שרך של הבנה לאלימות ולהתנהגות הפרועה והמבישה של בני הנוער, אלא אך ורק כדי לפרוש תמונה רחבה".

הרכב הצבאי שגלגליו נוקבו ע''י מתנחלים ביצהר
הרכב הצבאי שגלגליו נוקבו ע''י מתנחלים ביצהר | צילום: חדשות 13

בתוך כך, ביקרו מוקדם יותר היום מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן, מפקד אוגדת יהודה ושומרון, תא"ל יניב אלאלוף ומפקד החטיבה המרחבית "שומרון", אל"מ שגיב דהן, באזור וביישוב יצהר. הם דנו בעיקרי תמונת המצב העדכנית, וכן סיירו ביצהר. במהלך הסיור הם פגשו את יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, ודנו עמו באירועים האחרונים.

ביקור ביצהר
ביקור ביצהר | צילום: דובר צה''ל
מפקד פיקוד מרכז, מפקד אוגדת יהודה ושומרון ומפקד החטיבה המרחבית ''שומרון''
מפקד פיקוד מרכז, מפקד אוגדת יהודה ושומרון ומפקד החטיבה המרחבית ''שומרון'' | צילום: דובר צה''ל

בית המשפט המחוזי בלוד הורה אחר הצהריים לשחרר למעצר בית את החשוד באיומים, נשוי ואב לילדים, על המג"ד. מארגון חוננו נמסר כי "התושב מחה כלפי המג"ד על האלימות שהפעיל מ"פ וחיילים נוספים יומיים קודם לכן כלפי קטין שנעצר בביתו באלימות והוכה בידי החיילים". עו"ד עדי קידר מחוננו: "מברך על השחרור. מעצר מיותר. לא היה צורך שצה"ל יעסוק במריבות עם המתיישבים במקום להתעסק באוייב האמיתי"

ראש המטה הכללי, רא"ל אביב כוכבי, גינה מוקדם יותר בחריפות את האירועים, וכינה אותם "התנהגות עבריינית". מדובר צה"ל כי "הרמטכ"ל הנחה לאתר את כלל המעורבים ולמצות איתם את הדין. הרמטכ"ל קובע שלא יעלה על הדעת שחיילי צה"ל, שעושים לילות כימים להגנת המתיישבים, יותקפו על ידי אלה המוגנים על ידם".

עוד נמסר כי "בשיחה משותפת בין הרמטכ״ל לראש השב"כ, נדב ארגמן, ולממלא מקום מפכ"ל משטרת ישראל, ניצב מוטי כהן, הוחלט לרכז מאמץ ולפעול בשיתוף פעולה למגר בכל דרך תופעה חמורה זו. צה"ל יפעל יחד עם השב"כ והמשטרה למצות במהרה את הדין עם מפרי החוק והסדר. אירועים מסוג זה מסיתים את צה״ל מהעיסוק במשימתו העיקרית, היא ההגנה על אזרחי ותושבי המדינה, ושמירה על הסדר הציבורי והביטחון".

״מדובר בקומץ מועט של נוער עברייני שנגדו נדרש לפעול בחומרה רבה", אמר מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, "אני מגנה כל אירוע בו תוקפים חיילים, מפקדים ואזרחים באלימות פיזית ומילולית בכל תוקף. אני רואה חומרה רבה באירועים האחרונים. צה״ל וכוחות הביטחון בפיקוד המרכז פועלים בשיתוף פעולה מלא עם המועצה האזורית שומרון על מנת למנוע פעולות מסוג זה ולהבטיח שמירה על הביטחון ושגרת החיים בקרב תושבי הגזרה". בעקבות  האירועים, במערכת הביטחון הוחלט שגדוד של משמר הגבול יפעל מעתה ביצהר.

הפגנה בכניסה ליצהר
הפגנה בכניסה ליצהר | צילום: חדשות 13

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה גם הוא את האירועים. "אני מבקש לחזק את לוחמי ומפקדי צה"ל שעושים לילות כימים כדי להגן על ביטחונם של כל אזרחי ישראל, ללא יוצא מן הכלל", אמר, "אני מגנה בתוקף כל תקיפה של חיילי צה"ל. לא תהיה שום סובלנות כלפי פורעי החוק שירימו ידם על חיילינו".

יו"ר "כחול לבן" והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ, גינה גם הוא את אירועי האלימות. "אני סומך על רשויות אכיפת החוק שיטפלו בו בכל הכלים שברשותן", צייץ בחשבון הטוויטר שלו, "כרמטכ"ל לשעבר וכמפקד בצה"ל לאורך עשרות שנים אני שולח מסר לכל החיילים והמפקדים ששומרים עלינו גם בערב החג".

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מסר: "לאמירה הברורה של תושבי יצהר שגינו בכל תוקף את האירוע החמור בידי קומץ אלים ובלתי מייצג. האחראים למעשה חייבים להיתפס ולבוא על עונשם במלוא החומרה. חיילי צה"ל הם אחינו ובנינו, ההתיישבות מחבקת ומוקיעה כל אלימות נגדם".