מבקר המדינה לשעבר הסכים לעמוד בראש ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות

יוסף שפירא נעתר לבקשתו של גנץ, ויהיה זה שיעמוד בראש הוועדה שתבדוק את רכש כלי השיט. התפקיד הוצע גם לשופט העליון לשעבר צבי זילברטל, וכן לפרקליט הצבאי לשעבר אילן שיף • פרסום ראשון

מבקר המדינה יוסף שפירא | דוברות הכנסת
יוסף שפירא | צילום: דוברות הכנסת

פרסום ראשון: מבקר המדינה לשעבר יוסף שפירא נעתר לבקשתו של שר הביטחון בני גנץ לעמוד בראש ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות - כך נודע הערב (ראשון) לחדשות 13. התפקיד הוצע גם לשופט בית המשפט העליון לשעבר צבי זילברטל, וכן לפרקליט הצבאי לשעבר אילן שיף - אולם אלה ויתרו ודחו את ההצעה.

כזכור, ביום רביעי פורסם בחדושת 13 כי גנץ מנסה לחדש את פעילות ועדת הבדיקה לרכש הצוללות וכלי השיט, זאת כשבועיים לאחר שחברי הוועדה הקודמת הודיעו על פרישה בשל מחלוקת עם היועץ המשפטי לממשלה.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

אדלשטיין: לא יכול להתחייב שנצא מהסגר אחרי שבועיים

ההסכם נחשף: ישראל תחסן בעיקר עם חיסוני פייזר

היועמ"ש יבדוק את הפריצה לניידי המפגינים בבלפור ומעקב השב"כ

שר הביטחון בני גנץ עם חברי הוועדה שתבדוק את פרשת הצוללות
שר הביטחון בני גנץ עם חברי הוועדה שתבדוק את פרשת הצוללות | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

לפני כחודשיים הודיע גנץ כי החליט להקים ועדת בדיקה שתבחן את עסקת הצוללות וכלי השיט אשר עמדה בבסיס פרשת הצוללות, שבמסגרתה הואשמו בכירים בלקיחת שוחד. יו"ר הוועדה שמונה בזמנו היה השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, ויחד עימו מונו גם האלוף במיל' אברהם בן שושן ואת ישראלה פרידמן.

בהחלטת הפרישה, כתב סטרשוב לגנץ כי "מהדיונים המתנהלים בנושא סמכויות הוועדה בין היועץ המשפטי למערכת הביטחון ובין נציגי היועץ המשפטי לממשלה, הנני למד כי נוכח ההליכים הפליליים המתנהלים במקביל, בדעתו של היועץ המשפטי לממשלה להטיל מגבלות של ממש על עבודת הוועדה. במצב דברים זה, חוששני כי הוועדה נותרה עם סמכויות מוגבלות ביותר".

מייד לאחר מכן שיגר גנץ מכתב למנדלבליט, בו ביקש ממנו לסיים את הליך הבחינה בהקדם ולאפשר למנות לוועדה חברים חדשים: "לאור החשיבות הרבה של הנושא, מבקש לסיים באופן דחוף את הליך הבחינה ולאפשר את תחילת עבודת הוועדה משום שמדובר בנושא בעל חשיבות ראשונה במעלה - ביטחונית, כלכלית וציבורית".