שנה ל"שומר החומות": היערכות ל"מכת הפתיחה" בעימות הבא

צה"ל מסכם את השנה השקטה ביותר בעזה, ונערך לעימות הבא. ההערכה היא שהמהלומות הכבדות שספגה הרצועה הובילו ללקח מרכזי בחמאס שלפיו תהיה זו שגיאה להיגרר שוב לסבב לחימה עם ישראל. לכן, ה"הישג" יגיע רק מ"מכת פתיחה" מפתיעה בימי שגרה בדמות פשיטה של עשרות מחבלים דרך המנהרות

חומרי ארכיון - "שומר החומות" | צילום: דובר צה"ל
זמן צפייה: 03:18

באוגדת עזה מציינים שנה למבצע שומר חומות בעזה, ובצה"ל מעודדים מאפקט ההרתעה שהוא יצר מול החמאס. ההערכה היום (חמישי) בצה"ל היא שחמאס יעדיף להפתיע בעימות הבא. המהלומות הכבדות שספגה רצועת עזה, שמכונה בפיקוד הדרום "חמאסטאן" - ובתוכה הזרוע הצבאית של הארגון - הובילו ללקח מרכזי בצבא הטרור לפיו זו תהיה שגיאה להיגרר שוב לסבב לחימה עם ישראל.

לכן, לפי ההנחה, ההישג יגיע רק מ"מכת פתיחה" מפתיעה - דווקא בימי שגרה ולא בהסלמה. גישה זו הייתה קיימת בעבר מבחינת צה"ל, אך התחדדה בחודשים האחרונים לאור המחיר הגבוה ששילמה עזה מבלי שהשיגה הישג צבאי משמעותי בדמות חטיפת אזרח או חייל ישראלי או חדירה לשטח העוטף לפיגוע גדול.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2206161705' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='תא"ל נמרוד אלוני, מפקד אוגדת עזה על מבצע "שומר החומות" ' poster='' kid='1_7p0slsh1' duration='']

"מכת הפתיחה" של החמאס עלולה להיות פיגוע פשיטה איכותי של עשרות מחבלים לשטח ישראל לצורך חטיפת חייל או אזרח או מסע הרג ביישוב. בפיקוד הדרום מעריכים כי הנזקים שנגרמו לחמאס בעקבות שומר החומות נאמדים ב-92 מיליון דולר לבנייני מגורים שחרבו ו-70 מיליון דולר לתשתיות אחרות שנהרסו.

מבחינת נתוני צה"ל, זו השנה השקטה ביותר בעוטף ביחס לשנים שהגיעו אחרי המבצעים הקודמים שלאחר ההתנתקות, ועל רקע צעדים אזרחיים משמעותיים שממשלת ישראל יזמה בחודשים האחרונים; 11 רקטות נורו בשנה האחרונה מעזה לעומת 57 בשנה שאחרי צוק איתן, 140 בשנה שלאחר עמוד ענן ב2014 ו-297 לאחר עופרת יצוקה ב2008-9.

יום העיון כשנה לאחר מבצע ׳שומר החומות׳
יום העיון כשנה לאחר מבצע ׳שומר החומות׳ | צילום: דובר צה''ל

בצבא מעריכים כי מכת הפתיחה המפתיעה של חמאס לא תהיה במטח רקטות אלא במתווה קרקעי: שליחת עשרות מחבלי יחידת "נוחבה" המובחרת דרך מנהרות ההתקרבות, שבודדות מהן מגיעות לטווח של כמה עשרות מטרים מהמכשול החדש בגבול. אחרות מגיעות לכמה מאות מטרים מהגדר, ולכן באוגדת עזה גיבשו בשנה האחרונה את תפיסת ההגנה "קיר הברזל": לצד החומה התת קרקעית שנפרסה בהצלחה לאורך 65 הק"מ של הגבול וחתכה כמעט כל סיכוי ליצירת מנהרה לשטח ישראל, נפרסה גדר חדשה וגבוהה בגובה של 6-7 מטרים בנוסף לגדר המרתיעה הישנה בציר הוברס, כך שכל מסתנן מעזה "נלכד" בשטח זה אם הוא מצליח לחצות את הגדר הישנה.

באוגדת עזה הפסיקו לשלוח באירועים כאלה כוח של שני ג'יפים לקו המגע אלא שולחים ראשית, במסגרת התפיסה החדשה, רחפן מטריקס גדול לזיהוי החשודים שמגיעים לגבול, ובמידה ומדובר בחמושים, כוח רגלי מגיע מהר ע"י רכב מהיר לעמדה בטוחה, נסתרת וגבוהה על גבי סוללת אדמה, ומחפה קדימה לצד טנק ונגמ"ש נמ"ר ממוגן שמסתערים באש מקלעים מטווח קרוב על החמושים, ובמידת הצורך גם דורסים אותם.

במקביל, טנקים נוספים מעמדות אחוריות ופצצות מרגמה צה"ליות יורים על עמדות חשודות לבידוד המרחב ויצירת מעטפת שתמנע גם פיגוע משיכה או אירוע מקביל ומתגלגל. גישה זו מבטלת, לראשונה, את המגע הישיר בין לוחמי חי"ר על הקרקע שמסתערים על האויב באירוע גבול, אלא אם כן בהחלטה של מפקד בדרג טקטי הדבר יוחלט בשטח.

יום העיון כשנה לאחר מבצע ׳שומר החומות׳
יום העיון כשנה לאחר מבצע ׳שומר החומות׳ | צילום: דובר צה''ל

חמאס מצידו הכפיל בחודשים האחרונים את כמות עמדות הבט"ש שלו מול המכשול החדש של צה"ל, בעיקר נגד מסתננים עזתים שמנסים לחצות לישראל, ומתוך חשד שמדובר במשתפי פעולה. רובם מוחזרים בו במקום לצד העזתי בחזרה "חמה" ונקלטים ב"תיאום" שקט ע"י פעילי הספאר של חמאס. במידה ומסתננים אלו אינם חמושים, הכוחות מרחקים אותם בירי רימוני גז מרחפנים או מעמדות שיגור מרוחקות ובטוחות ע"י רכבי הסיור.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2206161514' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='תיעוד התקיפה' poster='' kid='1_fpl7sevm' duration='']

לקח נוסף שהתחזק משומר החומות נוגע לקבלת האחריות של אוגדת עזה על משימת ההגנה בלבד במהלך עימות, ללא מעורבות בפיקוד על מהלכי תמרון קרקעיים. לפי תפיסה זו, שלא הייתה במבצעים קודמים כמו צוק איתן ועופרת יצוקה, אוגדת עזה גם חתומה מקצה לקצה על משימת השמדת וזיהוי המנהרות בשטח הרצועה.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2206161515' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='פינוי גופות של לוחמי הנוח׳בה של חמאס מתוך המנהרות' poster='' kid='1_xzz8y5kw' duration='']

כיום, למעשה, ואחר שהדבר הצליח בשומר החומות, מפקד אוגדה רשאי בעצמו ובמהירות להורות על הטלת פצצות ממטוסי קרב על מנהרות אליהם נכנסו מחבלי חמאס. בתוך כך, צה"ל חושף היום תיעוד של תקיפת שלושה מחבלי חמאס ברפיח ממבצע שומר החומות, בתוך בית ממנו התכוונו לחדור לשטח ישראל על גבי מצנחים ממונעים. התקיפה סיכלה את המזימה ופצעה את שלושת המחבלים. בצבא מעריכים שבעזה יש מספר מועט של אמצעים אלו.

האחריות המורחבת של אוגדת עזה גרמה לשילוש כמות קציני המודיעין באוגדה לעומת המצב לפני כ-15 שנים, ובאמצעות המודיעין המדויק כוחות האוגדה הרגו כמחצית מהמחבלים שחוסלו בשומר החומות, בהם מהנדסים שהיוו מוקדי ידע, 15 פעילים בהם בכירים ממערך הנ"ט ברצועה ועוד.

שנה למבצע ''שומר החומות''
שנה למבצע ''שומר החומות'' | צילום: דובר צה''ל

לקח נוסף מהמבצע לפני שנה נוגע להרוג היחיד לצה"ל במהלכו, לוחם הנח"ל סמ"ר עומר טביב שנהרג מפגיעת טיל נ"ט ברכב הצבאי בו נסע בנתיב העשרה, לאחר שהרכב נחשף בטעות לקו הנ"ט של חמאס. לכל איש צבא וכלי רכב יוצמד בימי עימות ומתיחות אמצעי טכנולוגי קטן שמתריע לכל חמ"לי והמפקדים הבכירים בגזרות, אם הוא נכנס לקווי מטרות טילי הנ"ט מסוג קורנט מעזה, לאחר שאלו נותחו וקיימים לטווחים של כ-5.5 ק"מ מהרצועה.

שנה למבצע ''שומר החומות''
שנה למבצע ''שומר החומות'' | צילום: דובר צה''ל

בתוך כך, בצבא מציינים עוד כי הכוננות המוגברת לאורך קו התפר הפרוץ ביהודה ושומרון תימשך גם בחודשים הקרובים, עם מאות לוחמי תגבור ופעילות הנדסית נרחבת לצמצום הפרצות גם בצפון השומרון ובדרום מזרח להר חברון. בפיקוד הדרום אומרים כי אף אחד מהפיגועים האחרונים שהיו בחודשיים האחרונים לא בוצע ע"י חמאס, וכי על הסתה מעזה אין ולא יכולה להיות שליטה. בצבא מתכוונים להמשיך לתמוך, כדי לעלות את מחיר ההפסד לעזה, בהכנסת פועלים מעזה לישראל, שכיום מהווים 12 אלף פועלים שמפרנסים בעזה 240 אלף תושבים.

שנה למבצע ''שומר החומות''
שנה למבצע ''שומר החומות'' | צילום: דובר צה''ל