חרף ההסלמה: משרד הביטחון לא העביר התקציב למשכורות הרבש"צים

פרסום ראשון: כמה מהמועצות האזוריות בעוטף עזה כבר חתמו על הסכמים עם משרד הביטחון, אך זה לא העביר תשלום עבור שכר רכזי הביטחון, שעבדו מסביב לשעון בסבב האחרון. "בושה גדולה"

זמן צפייה: 01:37

שכר הרבש"צים בעוטף עזה: לאחר חשיפת חדשות 13 בשבוע שעבר כי רכזי הביטחון של יישובי עוטף עזה לא קיבלו את שכרם ממשרד הביטחון, בעקבות כשל בהליך הבירקורטי, היום (שני) פורסם לראשונה בחדשות 13 כי המשכורות עדיין לא הועברו, על אף שהרכזים עבדו מסביב לשעון בסבב הלחימה האחרון ברצועת עזה.

אחד מרכזי הביטחון היישובים אמר לחדשות 13: "זאת בושה גדולה שהשאנשים האלו שמקדישים את חייהם לביטחונם של היישובים בעוטף עזה לא מקבלים את השכר בזמן. קודם כל צריך להעביר להם את השכר ורק לאחר מכן להתעסק בבירוקרטיה". לאחר החשיפה, העביר משרד הביטחון הילוך ונרשמה התקדמות ביישום ההסכם החדש בין המשרד לרכזי הביטחון ביישובים, אך כאמור, התקציב עדיין לא עבר.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "משרד הביטחון, בשיתוף מטה המועצות האזוריות, הגיע בימים האחרונים לסיכומים מלאים עם כלל המועצות האזוריות בעוטף עזה. הליך ההתקשרות והעברת השתתפות המשרד במימון מרכיב הביטחון-רבש"צ, נמצא בעיצומו ויושלם בימים הקרובים בתאום עם המועצות".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

השוטר שירה למוות בסלמון טקה יואשם בגרימת מוות ברשלנות

גנץ למשותפת: השמיעו את קולכם, אך הביקורת על צה"ל – אינה אמת

סבא"א: כמות המים הכבדים של איראן – חריגה מהסכם הגרעין

חסימות כבישים בעוטף
חסימות כבישים בעוטף | צילום: חדשות 13

כזכור, בשבוע שעבר פורסם כי בשל שינוי בירוקרטי, רכזי ביטחון במספר יישובים בארץ לא קיבלו שכר, וחלקם אף זומן לשימוע לפני פיטורין כיוון שהרשויות לא מסוגלות לשלם את שכרם. עד החודש שעבר המשכורות של הרכזי הביטחון היישוביים עברו ישירות ממשרד הביטחון ליישובים, ומחודש אוקטובר, כחלק מההסכם החדש שנחתם בין הצדדים, המשכורות יועברו ישירות למועצה האזורית, משם ליישובים ורק אז לרבש"צים. כמה מהמועצות מתנגדות למהלך וסירבו לחתום על ההסכם, וכתוצאה מכך כמה מהרכזים בעוטף עזה וביישובים נוספים לא קיבלו את השכר.

בכמה מהמועצות האזוריות כבר שלחו כאמור מכתבי הזמנה לשימוע לפני פיטורין לחלק מהרבש"צים, זאת בשל העובדה שהרשויות לא מסוגלות לעמוד בשכר: "בחודשים האחרונים משרד הביטחון לא העביר ליישוב את הכסף, לאור זאת אין ליישוב את היכולת להמשיך לשלם את השכר שלך", כך לשון המכתב.

אייל חג'בי, קצין הביטחון של שער הנגב ציין כי "יש יישובים שלקחו את זה על עצמם, הוציאו משכורת מהתקציב שלהם כדי לא לפגוע ברכז הביטחון ובמשפחתו, אבל הם לא קיבלו את הכסף ממשרד הביטחון ולא ברור מתי יקבלו".

לדבריו, לצד אלה יש גם יישובים קטנים שלא יכולים להרשות זאת לעצמם והתוצאה היא שהרכזים שלהם לא קיבלו שכר החודש: "לא יכול להיות שאדם שנותן את עצמו למען המדינה לא יקבל משכורת בזמן. היו צריכים להמשיך להעביר את השכר כרגיל ורק אחרי שיימצא פתרון בירוקרטי לעשות את השינויים. לא יעלה על הדעת שרכז שעובד, לא יקבל שכר".

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' הדגיש כי החוזה להעסקת הרבש"צים נכתב בין ראשי המועצות למשרד הביטחון ושהעיכובים בחלק מהמשכורות נובעים מעיכוב בחתימת ההסכם, והוסיף כי "תפקיד הרבש"צ משמעותי ביישוב ותפקידנו לשמור על תנאים נאותים עבורם וזה מה שעשינו". דרישת הרבש"צים להיות מועסקים על ידי משרד הביטחון, תתאפשר רק בהליך חקיקה, שמוביל ח"כ אבי דיכטר.