שלושת המחבלים בפיגוע בי-ם: ערבים ישראלים מאום אל-פאחם

השלושה ככל הנראה קרובי משפחה שהתגוררו בעיר הערבית והושפעו ממסרי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. דקות לפני הפיגוע הצטלמו שניים מהם על רקע הר הבית

שני המחבלים, ערבים ישראלים
שלושת המחבלים שביצעו את פיגוע הירי הבוקר (שישי) סמוך להר הבית הם ערבים ישראלים תושבי אום אל-פאחם. השלושה, אחמד מחמד ג'בארין (29), מחמד חמד עבד אללטיף ג'בארין (19) ומחמד אחמד מפדל ג'בארין (19) חוסלו על ידי כוחות הביטחון לאחר שפתחו באש על שוטרים בשער האריות והם ללא רקע ביטחוני קודם. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת דקות ספורות לפני ביצוע הפיגוע העלו שניים משלושת המחבלים תמונת סלפי לפייסבוק תחת הכיתוב: "מחר החיוך יהיה יפה יותר בעזרת השם". בתום הפיגוע נמצאו על גופות המחבלים תעודות זהות כחולות שסייעו לחוקרים להתחקות אחר המקום ממנו הגיעו למתחם.
מחמד אחמד ג'בארין
מחמד אחמד ג'בארין
אחד המחבלים, אחמד מחמד, הוא מתאגרף, סטודנט במכללת אל-קסאמי בבקה אל-גרבייה והוא פעיל בולט במאבק הפלסטיני על הר הבית. בעמוד הפייסבוק שלו נראים פוסטים רבים העוסקים במאבק הפלסטיני על הר הבית כשברקע תמונות רבות של המתחם.
כלי הנשק שבהם השתמשו המחבלים (משטרה)
כלי הנשק שבהם השתמשו המחבלים (משטרה)
שלושת המחבלים הגיעו לשער האריות כשהם חמושים בשני תתי מקלע מתוצרת עצמית מסוג קרל גוסטב ואקדח. השלושה ירו למוות בשני שוטרים במקום ופצעו אחד נוסף ונמלטו לכיוון המסגדים בשטח הר הבית. כוחות הביטחון ניהלו מרדף אחריהם והם חוסלו על ידי השוטרים. בהמשך פשטו כוחות משטרה ושב"כ על אום אל פאחם.
שוטרים בזירת הפיגוע (משטרה)
שוטרים בזירת הפיגוע (משטרה)
בעקבות הפיגוע החליטה המשטרה לסגור את האזור והודיעה על ביטול תפילת יום השישי במקום. בתגובה סערו הרשתות החברתיות בקרב הפלסטינים ורבים החליטו לקיים את התפילה במתחם הסמוך להר. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס בזירת הפיגוע לעובדה כי מדובר באזרחים ישראלים: "אני רוצה להזכיר שהוצאנו מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית נוכח קמפיין ההסתה של אנשי התנועה כאילו אל-אקצא בסכנה. הוצאנו גם מחוץ לחוק את המורביטון והמורביטאת ולצערי הרב אנחנו רואים פיגוע קשה על הרקע הזה של ההסתה לאלימות".
תגבור כוחות בזירת הפיגוע (משטרה)
תגבור כוחות בזירת הפיגוע (משטרה)
ארדן הוסיף כי עובדה זו "מטילה חובה ואחריות על המנהיגות של ערביי ישראל, על חברי הכנסת, ראשי הרשויות וועדת המעקב - לקרוא לציבור הערבי לרגיעה. לומר את האמת על כך שאין שום סכנה להר הבית ושום רצון לשנות את הסטטוס קוו. נחקור את מי שהיה מעורב בפיגוע ונמצה עמו את הדין". מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך התייחס לפיגוע בתום הערכת מצב ואמר כי מדובר ב"אירוע חריג וקיצוני". לדבריו, לאירוע יהיו "משמעויות ברמה המדינית והבינלאומית" שכן הירי התבצע ברחבת הר הבית וכי הוא "יטופל בהתאם".