אחרי חודשים בלי שכר - רבש"ץ בעוטף עזה החזיר את רכבו

ברקע חשיפת חדשות 13 לפיה רכזי הביטחון בעוטף עזה לא מקבלים את שכרם ממשרד הביטחון, הודיע יניב יפרח כי הוא "לא מעוניין לעבוד". עם זאת, הבהיר שבאירוע חירום ייתן מענה באופן מיידי

זמן צפייה: 01:37

יניב יפרח, רבש"ץ בעוטף עזה, החזיר את רכבו והודיע היום (ריביע) שהוא לא מעוניין לעבוד. זאת, לאחר שפורסם בחדשות 13 כי רכזי הביטחון של יישובי עוטף עזה לא קיבלו את שכרם ממשרד הביטחון, בעקבות כשל בהליך הבירקורטי.

"החזרתי את הרכב, אני רוצה את המשכורת שלי", אמר. "המועצה חתמה על ההסכם, אבל הכסף לא עבר. אומרים לי טכני, אבל די אי אפשר כבר. אני עובד 24 שעות ומגיעה לי משכורת. למה אני צריך להיות בלי משכורת? בהסלמה האחרונה נפלה רקטה בקרבת היישוב, פרצה שריפה. פתאום מטח, טיל נפל לידי ולא יכולתי ללכתי. אני עושה בפיזותרפיה. ניצלתי בדקה התשעים ואני לא מקבל משכורת? שייתנו מה שמגיע לי". עם זאת הוא הבהיר שלמרות מחאתו, אם יהיה אירוע חירום הוא ייתן מענה באופן מיידי.

רכבו של יניב יפרח, הרבש''ץ שהחזיר את רכבו | צילום: חדשות 13

במועצה האזורית שדות נגב מסרו בתגובה: "המועצה מבינה את מצוקת הרבש"צים בעת הזאת ועד שהכסף יועבר ממשרד הביטחון, לא יהיה רבש"ץ שלא יקבל שכר".

כזכור, לפנע כחודש פורסם כי בשל שינוי בירוקרטי, רכזי ביטחון במספר יישובים בארץ לא קיבלו שכר, וחלקם אף זומן לשימוע לפני פיטורין כיוון שהרשויות לא מסוגלות לשלם את שכרם. עד החודש שעבר המשכורות של הרכזי הביטחון היישוביים עברו ישירות ממשרד הביטחון ליישובים, ומחודש אוקטובר, כחלק מההסכם החדש שנחתם בין הצדדים, המשכורות יועברו ישירות למועצה האזורית, משם ליישובים ורק אז לרבש"צים. כמה מהמועצות מתנגדות למהלך וסירבו לחתום על ההסכם, וכתוצאה מכך כמה מהרכזים בעוטף עזה וביישובים נוספים לא קיבלו את השכר.

בכמה מהמועצות האזוריות כבר שלחו כאמור מכתבי הזמנה לשימוע לפני פיטורין לחלק מהרבש"צים, זאת בשל העובדה שהרשויות לא מסוגלות לעמוד בשכר: "בחודשים האחרונים משרד הביטחון לא העביר ליישוב את הכסף, לאור זאת אין ליישוב את היכולת להמשיך לשלם את השכר שלך", כך לשון המכתב.

יירוט של כיפת ברזל במהלך מטח רקטות לעבר אשקלון באחד מסבבי ההסלמה בדרום
יירוט של כיפת ברזל במהלך מטח רקטות לעבר אשקלון באחד מסבבי ההסלמה בדרום (ארכיון) | צילום: רויטרס

אייל חג'בי, קצין הביטחון של שער הנגב ציין כי "יש יישובים שלקחו את זה על עצמם, הוציאו משכורת מהתקציב שלהם כדי לא לפגוע ברכז הביטחון ובמשפחתו, אבל הם לא קיבלו את הכסף ממשרד הביטחון ולא ברור מתי יקבלו".

לדבריו, לצד אלה יש גם יישובים קטנים שלא יכולים להרשות זאת לעצמם והתוצאה היא שהרכזים שלהם לא קיבלו שכר החודש: "לא יכול להיות שאדם שנותן את עצמו למען המדינה לא יקבל משכורת בזמן. היו צריכים להמשיך להעביר את השכר כרגיל ורק אחרי שיימצא פתרון בירוקרטי לעשות את השינויים. לא יעלה על הדעת שרכז שעובד, לא יקבל שכר".

ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' הדגיש כי החוזה להעסקת הרבש"צים נכתב בין ראשי המועצות למשרד הביטחון ושהעיכובים בחלק מהמשכורות נובעים מעיכוב בחתימת ההסכם, והוסיף כי "תפקיד הרבש"צ משמעותי ביישוב ותפקידנו לשמור על תנאים נאותים עבורם וזה מה שעשינו". דרישת הרבש"צים להיות מועסקים על ידי משרד הביטחון, תתאפשר רק בהליך חקיקה, שמוביל ח"כ אבי דיכטר.