הותר לפרסום: לוחם צה"ל נהרג בחילופי האש בג'נין

חלל ראשון לכוחות הביטחון במבצע "בית וגן": לוחם יחידת הקומנדו "אגוז", איש קבע מבית אל שבהרי בנימין, נפצע אנושות מירי במחנה הפליטים ופונה במסוק צבאי לבית החולים העמק בעפולה - אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו

תקיפה בעזה
תקיפה בעזה | צילום: רויטרס

לוחם צה"ל מיחידת הקומנדו "אגוז", איש קבע תושב בית אל שבהרי בנימין, נהרג הערב (שלישי) במהלך חילופי אש כבדים בין כוחות צה"ל לבין חמושים במחנה הפליטים ג'נין. מסוק צבאי פינה את הלוחם שמצבו הוגדר תחילה אנוש לבית החולים העמק בעפולה, אך שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותו. הודעה נמסרה למשפחתו, מדובר צה"ל נמסר: "צה"ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה".

אתמול נפצע לוחם צה"ל באורח קל במהלך הפעילות בג'נין, אך מלבדו התנהל מבצע "בית וגן" ללא נפגעים ישראלים - עד התקרית הטראגית הערב במחנה הפליטים. צה"ל בודק אם לוחם יחידת הקומנדו נהרג מירי דו-צדדי של כוחות צה"ל, אך טרם התבררו כל הפרטים. מוקדם יותר היום נפצע קצין צה"ל מגדוד 13 של חטיבת גולני באורח בינוני מירי בתאונת אימונים במהלך תרגיל בבסיס בדרום

מאוחר יותר הערב תקף כלי טיס של צה"ל חוליית חמושים שהתמקמה בבית קברות בפאתי ג'נין, ומדובר צה"ל נמסר כי החמושים היוו איום כנגד כוחות הביטחון בעת יציאתם ממחנה הפליטים: "זוהי הוכחה נוספת לניצול של אתרים אזרחיים ברחבי העיר ומחנה הפליטים ג'נין על ידי גורמי טרור". משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית עדכן על הרוג נוסף בעקבות התקיפה האווירית, ובכך עלה מספר ההרוגים בג'נין מאז תחילת המבצע ל-12.

פינוי החייל שנהרג בג'נין
פינוי הלוחם שנורה בג'נין
המסוק שפינה את חייל צה''ל מג'נין
פינוי הלוחם שנורה בג'נין
המסוק שפינה את חייל צה''ל מג'נין
פינוי הלוחם שנורה בג'נין

בישראל מבהירים כי הפעולות בג'נין יימשכו גם לאחר תום מבצע "בית גן", וראש הממשלה בנימין נתניהו אמר זה בצורה ברורה בעצמו, כשציין הערב כי הפעולה אינה חד פעמית. גורמים מדיניים אמרו הערב לחדשות 13 כי ישראל מעוניינת לסיים את המבצע עוד הלילה, אך הדגישו כי ישראל תפעל בג'נין והיכן שתצטרך גם לאחר סיום המבצע.

לאורך הימים האחרונים הגיעו גינויים ממצרים, מאיחוד האמירויות וממדינות נוספות, אך הערב הגיעה גם הודעה ממשרד החוץ הסעודי, ובה נכתב: "סעודיה מגנה את המשך ההסלמה הישראלית בשטחים הפלסטינים הכבושים, כשהאחרון מביניהם בג'נין – מה שהביא להרוגים חפים מפשע ולפצועים".

רה''מ נתניהו והשר גלנט במוצב סאלם הסמוך לג'נין
רה''מ נתניהו והשר גלנט במוצב סאלם הסמוך לג'נין | צילום: שיר תורם, פלאש 90

רה"מ נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט הגיעו הערב למוצב סאלם הסמוך לג'נין, ושניהם כאמור אמרו כי חופש הפעולה בצפון השומרון יימשך. נתניהו אמר כי פיגוע הדריסה בתל אביב לא ירתיע את ישראל מלהמשיך להיאבק בטרור, והוסיף: "אני מברך את הלוחמים האמיצים שלנו שהרסו תשתיות טרור רבות בג'נין ומנעו בכך פיגועים רבים. ברגעים אלה אנחנו משלמים את המשימה ואני יכול לומר שהפעולה הנרחבת שלנו בג'נין איננה חד פעמית. אנחנו נמשיך ככל שדרוש כדי לגדוע את הטרור, אנחנו לא נאפשר לג'נין לחזור להיות עיר מקלט לטרור ואנחנו נגדע את הטרור בכל מקום שנראה אותו ונכה בו".

רה''מ נתניהו והשר גלנט במוצב סאלם הסמוך לג'נין
רה''מ נתניהו והשר גלנט במוצב סאלם הסמוך לג'נין | צילום: שיר תורם, פלאש 90

השר גלנט הוסיף: "בשנתיים האחרונות ג'נין הפכה למפעל ייצור של טרור. זה נגמר ביומיים האחרונים ואנחנו קטענו את תהליך ייצור אמצעי הלחימה, תפסנו אלפי מטענים - חלקם קטנים וחלקם גדולים. השמדנו עשרות בתי מלאכה ומעבדות ובסופו של עניין ייקח עוד קצת זמן אבל נגיע למצב שכתוצאה מכך שהפעלנו כאן חטיבה אנחנו נהיה המסוגלים לנוע בכל מקום עם צוות לוחמים. זה העקרון, חופש הפעולה. את מה שעשינו השבוע בג'נין ואת מה שעשינו לפני חודשיים בעצה משותפת של רה"מ ושלי עם מערכת הביטחון בעזה, נדע לשכפל ולהעתיק לכל מקום וככל שיידרש. כל מי שינסה לפגוע באזרחים ישראלים, אנחנו נגיע אליו לחדר השינה, נעצור אותו ונביא אותו לדין".

פעילות כוחות צה''ל בג'נין, בשטחים
פעילות כוחות צה''ל בג'נין | צילום: דובר צה''ל

הרמטכ"ל הרצי הלוי ביקר מוקדם יותר היום בבסיס אגף המודיעין במרכז הארץ, וקיבל סקירה אודות המאמצים שנעשו ערב המבצע והובילו להפללה של עשרות יעדי טרור, בהם תוואי תת קרקעי במסגד שנחשף אמש. "אנחנו נדע להיכנס לאן שנרצה, עת שנידרש ומתי שנבחר", אמר הרמטכ"ל, "לא יהיה מקום בטוח למחבלים - מי שברח היום אנחנו נדאג למצוא אותו מחר".

Whatsapp Image 2023 07 03 At 2
חיילי צה''ל בג'נין | צילום: ויסאם השלמון, פלאש 90

במהלך המבצע תוחקרו מעל 300 חשודים פלסטינים על ידי כוחות הביטחון, ו-30 מהם נעצרו. 14 דירות מבוקשים וחדרי ניהול מלחמה ששימשו לטרור אותרו וסוכלו על ידי כוחות הביטחון, ובנוסף אותרו והושמדו שש מעבדות נפץ בהן נמצאו מעל ל-300 מטענים, חומרים לייצור מטענים ואמצעי לחימה נוספים.

שלושה חדרי ניהול לחימה שהיוו תשתית טרור סוכלו, ובנוסף הוחרמו ונוטרלו 10 מטעני גחון, 24 רובים מסוג M-16, שמונה אקדחים, מאות כדורים למגוון סוגי נשקים, ועשרות קילוגרמים של חומרים כימים להכנת מטענים. בנוסף אותרו שישה פירים תת קרקעיים ושני סליקי אמל"ח המזוהים עם ארגון טרור, ובהם אמצעי לחימה רבים.