דיווח: שליח האו"ם למזה"ת היה מעורב בדחיית שביתת האסירים

לעיתון "אל-אחבאר" נודע כי ניקולאי מלאדנוב לקח חלק בדיונים לאחר שחמאס הודיע לו כי הרקטות ששיגר לישראל קשורות בסוגיה. השביתה נדחתה אך אין התקדמות במו"מ מול שב"ס

זמן צפייה: 00:18

עיתון "אל-אחבאר" הרואה אור בלבנון דיווח היום (שני) מפי מקורות מדיניים כי שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, מילא תפקיד לצד המשלחת הביטחונית המצרית בניסיון למנוע את שביתת האסירים. זאת, לאחר שחמאס הודיע לו כי הרקטות האחרונות ששוגרו לעבר ישראל קשורות בסוגיית האסירים.

עוד דווח בעיתון כי רשימת הדרישות שהציגו האסירים לשב"ס כוללת את פירוק אמצעי המיסוך שהותקנו בבתי הסוהר, הסרת הסנקציות שהוטלו על האסירים לאחר האירועים האלימים האחרונים - בייחוד ברמון ובקציעות, הענקת טיפול רפואי בבתי החולים לכלל האסירים שנפגעו בתקריות האלימות והחזרת ביקורי המשפחות של אסירי חמאס והג'יהאד.

לפי הדיווח, האסירים דרשו בנוסף גם לבטל את האיום לשלול היתרי ביקור למשפחות מהגדה המערבית, הגדלת סכומי הכסף העומדים לרשותם לקניות בקנטינה וכי יותר להם מחדש לצפות בעוד ערוצי טלוויזיה. כמו כן נודע לעיתון כי מזכ"ל החזית העממית, אחמד סעדאת, הצטרף לוועדת המו"מ של האסירים הביטחוניים.

עוד בחדשות 13:

לקראת שביתת רעב: כמה אסירי חמאס החלו להחזיר ארוחות

בצל המגעים עם חמאס: חשש בשב"ס מפיגוע מידי כלפי סוהרים

חמאס: "מכחישים את הידיעה על עסקה להחלפת אסירים עם ישראל"

אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב
אסמאעיל הנייה וניקולאי מלאדנוב | צילום: חדשות 13

כאמור, שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים שהייתה אמורה להתחיל אתמול נדחתה, אך משרד האסירים הפלסטיניים טען כי שב"ס מסרב לדון בכמה סוגיות מרכזיות עבור האסירים. לדבריהם, כל המאמצים שהושקעו כדי להימנע משביתת רעב המתוכננת עשויים להשתנות בכל רגע. אמש דווח כי השיחות בין הצדדים הסתיימו ללא הסכם.

מהגוף המייצג את האסירים נמסר גם כי הם קוראים לבני העם הפלסטיני להמשיך לתמוך באסירים. עם זאת, חשוב לציין כי הרשות הפלסטינית לא תומכת באופן רשמי בשביתת האסירים, כיוון שאינה רוצה שחמאס ינהיג מחאות סולידריות ברחובות.

כזכור, אתמול הוקם בשב"ס צוות משא ומתן להפסקת מחאת האסירים הביטחוניים בבתי הסוהר הישראלים, שהכריזו כי יתחילו בשביתת רעב ואף החלו בהחזרת ארוחות הבוקר. בלב הדיונים מול נציגי חמאס עומדות הדרישות להסיר את מיסוך המכשירים הסלולריים והחזרת ביקורי המשפחות. הכלואים אף פנו למנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, והוא העביר לישראל מסר כי סוגיית האסירים הפלסטינים היא אחד התנאים להסדרה.

החדשות 13
כלא עופר

בשבוע שעבר הכחישו בתנועת חמאס את הידיעות בתקשורת הפלסטינית על עסקת אסירים הנרקמת במסגרת ההבנות המתגבשות עם ישראל. בכיר הארגון, אסמאעיל רדואן אמר כי המשא ומתן עוסק בהקלת תנאיהם של האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, ובסטטוס של מסגד אל-אקצא. רדואן הכחיש כי מתנהלים מגעים להפסקת אש ארוכת טווח, וכי כעת פועלים לייצב את הפסקת האש שהוכרזה בסיום מבצע "צוק איתן". מאוחר יותר באותו יום, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה אמר בפגישה עם אנשי רוח בעזה כי המשלחת הביטחונית המצרית העבירה אתמול את דרישותיה של התנועה לגבי תנאי האסירים בבתי הכלא בישראל.

שביתת האסירים אמורה הייתה להתחיל בשעות הצהריים. האסירים הביטחוניים איימו ללוות את הבחירות במה שעלול היה להפוך למעשה לאינתיפאדה של ממש - בתוך בתי הכלא. בשב"ס תיגברו כוחות, גם רפואיים, למקרה ויתמוטטו אסירים, ונערכו לכל תרחיש - כולל ניסיונות פיגוע בתוך הכלא. על פי נהלי שב"ס, רק לאחר החזרת שלוש ארוחות מדובר בשביתה.

מובילי השביתה הם מחבלי האינתיפאדה השנייה, שאחראים לכמה מהפיגועים האיומים ביותר של התקופה. כך למשל על פי מידע מודיעיני, מפקדי המחאה הם ערמאן מחאמד שמרצה 36 מאסרי עולם על מעורבותו בפיגוע בקפה מומנט, חסאן סלאמה שמרצה 84 מאסרי עולם על הפיגוע בקו 18 בירושלים ומעמר אבו שייח שמרצה 29 מאסרי עולם בגין מעורבותו בפיגוע במלון פארק.  לאחר כמה ימים היו אמורים להצטרף לשביתה אסירים נוספים - מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי.

כלא קציעות
כלא קציעות | צילום: החדשות 13

ביום שישי דווח ברשות הפלסטינית על התקדמות במשא ומתן עם ישראל. על פי הדיווחים, בתמורה לביטול שביתת הרעב, מתקיים משא ומתן על פרויקט מיסוך הטלפונים הסלולרים אותו מוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן. ארדן, מנגד, אמר ביום שבת כי "אנו נערכים לתגבר צוותים רפואיים בתוך הכלא כדי שלא יהיה צורך לפנות אותם, שכמה שפחות הם יציפו בתי חולים אזרחיים. אנחנו מקווים שהם יישברו לפני כן". את הדברים אמר באירוע "שבת תרבות" בכפר סבא.

"השביתה תהיה מדורגת", הסביר השר. "מחר אמורים להתחיל אותה ראשי ארגון החמאס ולאחר כמה ימים מאות מחבלים. זה נכון שלאסירים הפלסטיניים יש מעמד, אבל כמו לפני שנתיים כשברגותי הוביל שביתת רעב המונית והכי ארוכה אי פעם, הם לא הצליחו להדליק את השטח  ולגרום להפגנות המוניות".

 השר לביטחון פנים, גלעד ארדן
השר לביטחון פנים, גלעד ארדן | צילום: חדשות 13

עוד הוסיף ארדן אמר כי לא יתמוך בעסקה לשחרור אסירים בעתיד: "שחרור האסירים בעסקת שליט היה טעות, הצבעתי בעד אבל אני לא אצביע שוב בעד עסקה דומה. חייבים להפיק לקחים, כי גם בעסקות לפני כן מדינת ישראל עברה תהליך לא טוב, אם אנחנו יודעים שלמעלה מ-50 אחוז חוזרים לטרור".