תחקיר ראשוני: הצוערים לא ברחו מהזירה

מתחקיר ראשוני שקיים מפקד בה"ד 1 עולה כי שניות אחרי האירוע פתחו כמה צוערים באש לעבר המחבל

ממצאים ראשונים מחקירת פיגוע הדריסה: בשעות שלאחר פרסום תיעוד הדריסה במצלמות האבטחה נשמעה ביקורת על החיילים שברחו מהמקום ולא חתרו למגע עם המחבל במשאית. אחדים אף טענו כי החיילים פחדו לירות בעקבות הרשעתו של אלאור אזריה. למרות זאת, ממצאי התחקיר שערך מפקד בה"ד 1 מספר שעות לאחר האירוע העלו כי הצוערים פתחו באש לעבר המחבל תוך מספר שניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מהתחקיר עולה כי אחת ממפקדות הצוותים, הורתה לשאר הצוערים לתפוס מחסות ולהתרחק מהזירה. זאת, ככל הנראה, הסיבה שבגינה נראו הצוערים נסוגים מהמקום.

(יונתן סינדל / פלאש 90)
(יונתן סינדל / פלאש 90)
המשאית בה נהג המחבל (רויטרס)
המשאית בה נהג המחבל (רויטרס)

מוקדם יותר סיפר אחד הצוערים שביצע ירי לעבר המחבל כי בתחילת האירוע לא היה ברור אם מדובר בפיגוע. "היינו בסיור, בתצפית", סיפר הצוער. "פתאום שמענו בום. כשהסתובבנו ראינו משאית שעלתה על אבני שפה ופגעה בצוערים. חשבנו שזו תאונה, אבל הבנו שזה פיגוע. הכנסתי מחסנית, דרכתי את הנשק וביצעתי ירי".

"אף אחד לא פחד לירות"

במקביל לפרסום ממצאי התחקיר, צוערת שטוענת כי נכחה בזירת האירוע אמרה כי אף אחד מהצוערים לא חשש לבצע ירי לעבר המחבל וקראה להימנע מהסקת מסקנות נמרצות. "בבקשה תפסיקו להישמע לגורמים שלא בודקים וישר מפרסמים שטויות ומידע מסולף", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה. "אין שום קשר לאלאור אזריה".

"שאף אחד מכם לא יעז להשוות בין סמיטריילר על 100 קמ"ש למחבל ששוכב מנוטרל", טענה. "אף אחד לא פחד לירות, אנשים פחדו להידרס כי היה שם מחבל אחוז דיבוק ורצח בעיניים".

נרצחי הפיגוע
נרצחי הפיגוע

לפי תחקיר האירוע שפרסמה המשטרה, בשעה 13:23 הגיעה המשאית שבה נהג פאדי אל-קונבר, תושב ג'בל מוכבר בן 28, מרחוב על"ר לכיוון טיילת ארמון הנציב. תוך כדי נסיעה זיהה קבוצת חיילים שירדה מהאוטובוס, סטה ממסלולו, נסע לעברם במהירות גבוהה ודרס אותם. לאחר מכן כיוון את המשאית, נסע לאחור ודרס שוב את החיילים שנפלו על הקרקע.

בפיגוע נרצחו סגן יעל יקותיאל (20) מגבעתיים, סגן שיר חג'אג' (22) ממעלה אדומים, סגן-משנה שירה צור (20) מחיפה וסגן-משנה ארז אורבך (20) מאלון שבות. משפחות הנרצחים קיבלו בתדהמה את הידיעה על דבר מותם של יקיריהם, וחברים ומכרים הגיעו כדי לנחמם.