"בוצע ממניע לאומני": המחבל שרצח את אורי אנסבכר הודה במעשה

ערפאת רפאעיה, שאנס ודקר למוות את בת השירות הלאומי בפברואר אשתקד בעין יעל שבירושלים, הודה בפני בית המשפט באישומים נגדו. הכרעת הדין תינתן בהמשך

זמן צפייה: 05:25

ערפאת רפאעיה, המחבל שרצח את בת השירות הלאומי אורי אנסבכר בעין יעל שבירושלים בפברואר אשתקד, הודה היום (ראשון) בפני בית המשפט כי ביצע את המעשה ממניע לאומני. ביהמ"ש אישר את המניע וקבע כי הרצח בוצע כמתואר בכתב האישום. הכרעת הדין תינתן במועד אחר.

לפני כשנה, לאחר שעבר בדיקה פסיכיאטרית, נמצא רפאעיה כשיר לעמוד לדין. שבועיים קודם לכן, הרסו לוחמי צה"ל, בשיתוף מג"ב והמנהל האזרחי שתי דירות של משפחתו של רפאעיה, בעיר חברון. הדירות שימשו את משפחתו של המחבל והיו בחזקתו - כך אישר דובר צה"ל.

לעוד כתבות בנושא:

שנה לאחר הרצח: אמה של אורי אנסבכר חזרה לשירים שהשאירה במגירה

בן 17 נעצר כשברשותו סכין – בזירה שבה נרצחה אורי אנסבכר

לאחר בדיקה פסיכיאטרית: רוצח אורי אנסבכר נמצא כשיר לעמוד לדין

אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל
אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל | צילום: החדשות 13

כזכור, תמלולי חקירתו של רפאעיה, שפורסמו בחדשות 13, שפכו אור נוסף על מניעיו ותכנוניו טרם ביצוע הרצח. לאחר שהכחיש בהתחלה כי אנס ורצח את אנסבכר בגלל היותה יהודיה, תיאר המחבל לחוקרים גרסה אחרת של המניע לרצח: "גרמתי להוריי גאווה גדולה על מה שעשיתי. לא סתם אנסתי ורצחתי מישהי, אלא רצחתי יהודייה. עשיתי כל מה שערבי חולם עליו".

"הרצח זה הדבר הטוב ביותר והחשוב ביותר שעשיתי בחיי", הוסיף. "אם היא הייתה נשארת בחיים זה היה אומר שנכשלתי במה שתכננתי ולא הצלחתי במשימה. זו הייתה ההרגשה הכי טובה שהרגשתי בחיי".

עוד סיפר המחבל על תכנונו: "תכננתי להיכנס לירושלים ולרצוח יהודים. רציתי להרוג מספר יהודים ולא אחד אבל כשהייתי במקום ראיתי שאללה שלח לי את היהודיה והבנתי כי צריך להרוג אותה. זה היה הגורל שאללה זימן לי".

לוויתה של אורי אנסבכר ביישוב תקוע
לוויתה של אורי אנסבכר ביישוב תקוע | צילום: החדשות 13

במהלך החקירה התברר כי רפאעיה קנה כיפה בירושלים חודש לפני הרצח: "תכננתי לבצע בעזרתה פיגוע בירושלים. תכננתי להיכנס למקום כלשהו, לחבוש את הכיפה כדי שיחשבו שאני יהודי ולדקור כמה שיותר יהודים על מנת להרוג אותם. אם לא הייתי פוגש בנערה בדרך הייתי נכנס לירושלים כדי לממש את הפיגוע ולרצוח יהודים".

"לאחר שרצחתי אותה נשארתי ליד הגופה כמה זמן", סיפר המחבל. "חיכיתי שיבואו עוד אנשים, יהודים נוספים, לחפש את הנרצחת, כדי להפתיע אותם ולהרוג אותם. אם הייתי מת במהלך הניסיון להרוג יהודים נוספים מבחינתי זה דבר מבורך משום שהייתי מת כשאהיד".