עצמות שלא זוהו ומעורבות זרה: פרטים חדשים על השבת גופת הנעדר

לפי התקשורת הערבית, נראה כי לרוסיה היה חלק משמעותי באיתור גופתו של זכריה באומל. עוד התגלה כי מספר רב של גופות הועבר לישראל, וכעת נבדק הקשר לשני הנעדרים הנוספים

זמן צפייה: 09:28

על פי התקשורת הערבית, נראה כי לרוסיה היה תפקיד לא מבוטל בהשבת גופתו של זכריה באומל, נעדר קרב סולטן יעקוב, שהיום (רביעי) פורסם דבר איתורה. ייתכן כי בימים הקרובים יתגלה מידע נוסף בדבר המעורבות הרוסית בפרשה, בעקבות פגישתם הצפויה של ראש הממשלה נתניהו ונשיא רוסיה פוטין, שבה ישתתפו גם ראש המוסד יוסי כהן, וראש אמ"ן תמיר היימן. השלושה צפויים לדון עם פוטין על פרטי המבצע. על פי ההערכות, פוטין ימסור לנתניהו ממצאים נוספים הקשורים בנעדרים. מחר בשעה 19:00 יובא באומל למנוחות בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.

פריצת הדרך בפתרון תעלומת נעדרי הקרב התאפשרה עם כניסת הרוסים לסוריה. לפני שלוש שנים העניק פוטין לנתניהו את אחד הטנקים הישראליים שנתפסו באותו קרב, ולפני כחצי שנה חשף הדובר הרוסי את המאמץ לסייע לישראל. נראה שקשריו של ראש הממשלה נתניהו עם הנשיא פוטין סללו את הדרך להתקדם גם להחזרת הגופה. צה"ל והמוסד ידעו להפנות את אנשי המדינה השלישית – על פי הדיווחים, רוסיה - לבית העלמין שבו על פי החשד היו קבורות הגופות.

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

כבר מיד לאחר המלחמה ב-1982, הגיעו ידיעות על כך שנעדרי הקרב והטנקים הובאו לדמשק. שנים אחר כך צולם אחד הטנקים מובל במצעד בדמשק, ואחר צולם במוסקבה, אבל איש לא ידע מי אוחז בגופות. לאחר הסכמי אוסלו, השיב יאסר ערפאת מחצית מהדסקית של באומל, אבל טען שאין לו גישה לגופה עצמה.

בתוך כך, נודע כי מחלצי גופת באומל שלחו לישראל מספר רב של גופות, היות שלא ידעו את מי בדיוק הם מחפשים. רוב הגופות כבר נבדקו ונשלל כל קשר בינן ובין שני הנעדרים הנוספים מהקרב, אך גופה אחת טרם זוהתה בוודאות וצפויות להמשיך להתבצע עליה בדיקות נוספות.

כמה גורמים בעולם הערבי כבר הגיבו להשבת הגופה. על פי דיווחים ערביים, הגופה נמצאה בבית הקברות של מחנה הפליטים ירמוכ – מחנה פליטים של חמאס שנמצא בפאתי דמשק, שבמהלך מלחמת האזרחים היה ככיס התנגדות נגד אסד. כנראה שהכאוס שיצרה מלחמת האזרחים במדינה אפשר את מציאת הגופה, כיוון שבמהלך המהומות הצליחו לחפור קברים. על פי הדיווח הערבי, הטורקים ביצעו את החפירות. בתוך כך, בלוגר לבנוני כתב היום ברשת: "תראו את מיצג הכוח שראינו היום על ישראל, שהפכה מאות גופות לחפש גופה אחת וללכת – בזמן שבסוריה פזורות כמעט מיליון גופות".

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

ירון בלום, מתאם השבויים והנעדרים, סיפר לחדשות 13 כי "בשנים האחרונות מתנהלים מאמצים מודיעיניים נרחבים מאוד כדי לנסות לפענח את התעלומה הזאת. בשנה וחצי האחרונות הייתה פריצת דרך משמעותית ביותר כתוצאה ממעורבות מאוד מסיבית של רה"מ. אלו המאמצים שהביאו את ההישג המודיעיני המדהים הזה, שהיום התבשרנו עליו. אני שמח להיות חלק קטן בסיפור הזה, זו זכות גדולה מאוד". עוד התייחס בלום לגופות הנוספות שנמצאו והובאו לארץ, ואמר: "אני לא רוצה להיכנס לבדיקות, בסך הכול אני מעריך שנצליח בהמשך לעשות מאמצים מודיעיניים משמעותיים כדי להביא גם את שני הנעדרים הנוספים".

מוקדם יותר היום הודיע דובר צה"ל כי במסגרת מבצע צבאי אותרה והוחזרה לישראל גופתו של רב-סמל זכריה באומל, שנעדר לאחר קרב סולטן יעקוב שאירע ב-1982 בלבנון. עם הגעתה ארצה, זוהתה הגופה באופן ודאי במכון לרפואה משפטית באבו כביר וכן על ידי הרב הצבאי הראשי. בימים הקרובים יובא באומל למנוחות.

הגופה הועברה לישראל במבצע של אגף מודיעין המכונה "זמר נוגה" באמצעות מדינה שלישית, ובשיתוף פעולה עם המוסד ושב"כ. לפי "אל-ערביה", רוסיה היא שסייעה לישראל בהשבת גופת החייל. נוסף אליה, הוחזר גם ציוד אישי של באומל. מצה"ל נמסר כי נמשכים המאמצים לאיתור שני הנעדרים הנוספים מהקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר כי "זכריה באומל שב הביתה. גופתו זוהתה באבו כביר, וראש אכ"א עדכן את המשפחה. נעשו מאמצים רבים לאורך השנים, והם התעצמו בשנים האחרונות. אנו מחוייבים להבאת פלדמן וכץ, שעדיין נעדרים, והאירוע הזה מוכיח שמעולם לא עזבנו את הנושא".

אלוף משנה א', מפקד המבצע, סיפר: "מדובר ב-37 שנים שעברו. מדינת ישראל וצה"ל לא מוותרים על אף חייל ואף נעדר. לא אשכח לעולם את הזיהוי הראשוני של הסרבל והנעלים, ישר זיהינו שזה סרבל שריון. כשהסתכלנו על הכיתובים מאחורה וזיהינו את הכיתובים בעברית שנשמרו בצורה כלכך אותנטית וטובה, זיהינו את ההטבעה הצבאית בנעליים, זה היה רגע מרגש. לא יכולנו לעצור את הדמעות. ידענו שסוף סוף אחרי 37 שנים השרידים נמצאים בידינו".

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס להשבת הגופה, ואמר: "זהו אחד הרגעים המרגשים ביותר בכל שנותיי כראש ממשלת ישראל. באומל נחשב כנעדר במשך 37 שנים, ולאורך כל השנים הללו מדינת ישראל השקיעה מאמצים עצומים כדי לפתור את חידת גורלו".

"אני זוכר היטב את יונה אביו", סיפר ראש הממשלה. "את הכאב שלו, הערגה שלו. הוא חצה את כל העולם כדי למצוא פיסת מידע על בנו שנעדר. פעמים רבות יונה אמר לי בדמעות שיש לו תפילה אחת – למצוא את זכריה לפני שהוא הולך לעולמו. לצערנו יונה נפטר לפני כעשור, ולא זכה להיות איתנו ברגע המרטיט הזה. לפני זמן קצר הודענו למשפחתו שהחזרנו אותו הביתה. הם, ועם שיראל כולו, ילוו את זכריה למנוחת עולמים".

נתניהו סיפר כי "עצמותיו של באומל זוהו בוודאות, ובצמידות אליהם נמצאו גם סרבלו והציצית שלו. באומל היה תלמיד של ישיבת הסדר, ובמסגרת זו הוא התגייס לשריון. הוא היה חדור בבערה ציונית, שלהבת עמוקה שהובילה אותו לארץ, לצה"ל ולקרב שבו נפל". עוד המשיך ואמר: "בדבריו האחרונים להוריו, שנכתבו על גבי גלויה לפני קרב סולטן יעקוב, כתב זכריה: 'אל תדאגו, הכול בסדר, אך נראה שלא אבוא הביתה בקרוב".

רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

נשיא המדינה, רובי ריבלין, התייחס גם הוא להודעה ההיסטורית. "התבשרנו בהתרגשות רבה ובכאב גדול על איתורה והבאתה ארצה של גופתו של רב סמל זכריה באומל זכרו לברכה", כתב הנשיא. "37 שנים קשות מנשוא של המתנה כואבת, של שאלות וספקות, הגיעו לסיומן בזכות מאמץ נחוש ובלתי פוסק של צה״ל וקהילת המודיעין הישראלי. המחויבות שלנו ללוחמינו לעולם היתה ולעולם תהיה נר לרגלינו".

גם הרמטכ״ל אביב כוכבי בירך על החזרת הגופה לארץ."מדובר במאמץ רב שנים של קהילת המודיעין וענף איתור הנעדרים באגף כח אדם, שבמהלכו בוצעו מחקרים ומבצעים שונים לאיתור נעדרי הקרב", הצהיר הרמטכ"ל. "על כתפיהם של מפקדי צה״ל, ואני בראשם, מוטלת המחויבות הגדולה לדאוג לכל חייל המצטרף לצה״ל ונשבע למדינת ישראל. המחויבות היא כלפי כל משפחה המפקידה בידינו את הנכס היקר לה מכל, והמחויבות לחברה הישראלית השמה בנו את מבטחה". את הדברים אמר בטקס החלפת מפקד פיקוד הצפון.

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר כי "עם ישראל מברך על השבת גופתו של זכריה באומ, מחבק ומחזק את משפחתו עם סגירת מעגל הכאב והשכול לאחר 37 שנים. המחויבות שלנו להשבת כלל החללים והנעדרים היא מחויבות מוסרית ומדינתית שמדינת ישראל חרטה על דגלה ומלווה אותנו מיום היווסדו של צה"ל. נמשיך לפעול עד להשבת כל הבנים הביתה".