"זו הייתה המלחמה הראשונה שלי" - 50 שנה עם המפה שנספגה בדם

אל"מ במיל' אביגד היה מג"ד בשיריון כשפרצה מלחמת ששת הימים. הוא פיקד בקרבות קשים מול המצרים, באחד מהם נהרג קצין בכיר. את המפה שנספגה בדמו הוא שומר עד היום

50 שנה שומר אל"מ (במיל') מרדכי (מקסי) אביגד, לשעבר מג"ד גדוד 9 של השריון את המפה המגואלת בדם חברו. טיל נ"ט מצרי פגע בצריח הטנק שבו נסע ביוני 1967 במהלך קרבות מלחמת ששת הימים בסיני. קצין הקישור של האוגדה נפגע בראשו ונהרג במקום. הרגע העצוב הזה נספג במפת הקרבות הישנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה היה אירוע בין הקשים במלחמה", משחזר אביגד. "זו הייתה המלחמה הראשונה שלי והפעם הראשונה שבה ראיתי הרוגים וטנקים נשרפים"

אביגד היה בצמרת הפיקוד של הקרבות הקשים ביותר במלחמה: ההפקעה של צומת רפיח, כיבוש הג'יראדי, כיבוש העיר אל עריש, ההשתלטות על בסיס החימוש והאספקה של הצבא המצרי בסיני - קרבות שנחקקו בהיסטוריה.

על המפה שנשתמרה עד היום מסומנות מטרות נגד הצבא המצרי. "השתמשתי במפה לניהול המלחמה - מכיבוש צומת רפיח עד ג'יראדי ואל עריש", מספר אביגד. "לחמנו במשך ימים רצופים, ללא שינה ובלי זמן למנוחה. מערכות המודיעין לא היו מדויקות כמו היום. נאלצנו להבין לבד היכן ממוקמות מטרות האויב על סמך תיאורים כלליים".

ההכנה וההכרעה

למרות הקשיים והאמצעים הדלים, אביגד ולוחמיו הרגישו שהגיעו מוכנים למערכה הזו. "יצאנו אחרי הרבה אימונים ואני חושב שהגענו להישגים מרשימים", הוא אומר. "הכרענו את הצבא המצרי".

אל"מ במיל' אביגד התגייס לצה"ל בשנת 1951. הוא שירת כלוחם, כמפקד מחלקה וכקצין מבצעים בגדוד 79, גדוד חי"ר משוריין. בהמשך היה לסגן מפקד פלוגה ומפקד פלוגה בגדוד השריון 52. אחרי הלימודים מונה למפקד גדוד 9 של חטיבה 7, במסגרתה נלחם במלחמת ששת הימים. לימים עבר הגדוד לחטיבה 401 שמציינת השנה יובל להקמתה.

המפה מוכתמת בדם החלל
אביגד משמאל והמג''ד הנוכחי אלעד אפרתי | צילום: דו''צ

"לוחמי חטיבה 401 בעוז רוחם קבעו בדם את מורשת החטיבה", אומר מח"ט החטיבה כיום, אל"מ אוהד נג'מה. "בהצנע לכת, רחוקים מאור הזרקורים, בנחישות וברעות שריונאים שזר לא יבין. החטיבה מחזיקה בקדמת הטכנולוגיה העולמית בכל הנוגע ללחימה בחיל השריון וההנדסה, אך לא בזאת עוצמתה. אנשים חדורי שליחות הם כוחה ועוצם ידה של החטיבה".