תחקיר הפיגוע במגידו: נשללה האפשרות שהמחבל הגיע במנהרה

דובר צה"ל עדכן כי במהלך תחקיר פיגוע המטען שהופעל בכביש 65, פוענחה דרך חצייתו של המחבל את הגבול - ונשללה האפשרות של מעבר תת-קרקעי. החקירה עדיין בעיצומה ובצה"ל ממשיכים לבחון את האירוע

זירת הפיגוע באזור מגידו

כשבוע לאחר הפיגוע באזור מגידו והסרת האיפול על האירוע, מסר הערב (שני) דובר צה"ל כי לאחר חקירה פוענחה הדרך שבה חצה המחבל את הגבול ונשללה האפשרות שמדובר שהוא הגיע במנהרה. צה"ל לא פרסם מצאים נוספים והתחקיר נמשך.

"בימים האחרונים מתקיים מאמץ לתחקור חציית המחבל אשר ביצע את הפיגוע בצומת מגידו", נכתב בהודעה. "פוענחה שיטת חציית הגדר, ונשללה לחלוטין האפשרות כי מדובר בחצייה תת קרקעית משטח לבנון לישראל. צה"ל ממשיך ללמוד ולתחקר את האירוע ולהפיק את הלקחים המבצעיים הנדרשים".

כוחות צה''ל בגבול הצפון
כוחות צה''ל בגבול הצפון | צילום: דובר צה''ל

בשבוע שעבר הותרו לפרסום חלק מפרטי הפרשה, שהחלה עם פיגוע מטען החבלה בצומת מגידו, אשר כתוצאה ממנו נפצע קשה תושב הכפר סאלם בן 21. מיד אחרי הפיצוץ הבינו במערכת הביטחון כי המטען חריג - ואז התארגנו כוחות צה"ל, שב"כ ומשטרה לסריקות וסגירת צירים.

לוחמי ימ"מ ושב"כ עצרו רכב של מחבל בין שלומי לאדמית, באזור מושב יערה בכביש 899, בסמוך לגבול הצפון, ובעקבות תחושת סכנה ירו לעברו והרגו אותו. המחבל ככל הנראה חצה בלילה שבין שבת לראשון, ולאחר הפיגוע במגידו הוא עצר רכב שהסיע אותו צפונה.

כוחות צה''ל בגבול הצפון
כוחות צה''ל בגבול הצפון | צילום: דובר צה''ל

על המחבל התגלתה חגורת נפץ, נשק ורימון יד, וזהותו לא פורסמה. הוא ישב בכיסא שליד הנהג, והנהג שהסיע אותו נעצר ונלקח לחקירת כוחות הביטחון, אך שוחרר לאחר שהתברר כי הוא לא ידע שהוא מסיע מחבל מלבנון, ואסף את המחבל לאחר שזה ביקש ממנו להסיעו צפונה.

הנחת העבודה במערכת הביטחון היא שהמחבל תכנן פיגוע נוסף עם חגורת הנפץ שהייתה עליו, ובצה"ל ובשב"כ חשדו שהוא יברח ממגידו לג'נין. המטען שפוצץ בצומת מגידו הוא מטען צד שדומה לכלימגור, מוקש נגד אדם שצה"ל לא נתקל בו בזירה הפלסטינית, אך גם לא מטען שנראה בזירה הלבנונית בתקופה האחרונה.

הפצוע מפיצוץ המטען סובל מפציעות רסיסים בכל חלקי גופו וכן בראשו, והוא מורדם ומונשם. כוחות ההצלה שהוזעקו למקום העניקו לפצוע טיפול רפואי ראשוני ולאחר מכן פינו אותו למרכז הרפואי העמק. לאחר שמצבו התייצב - הוא הועבר להמשך טיפול בביה"ח רמב"ם בחיפה.