פרסום ראשון: אחרי המחאה - המגנומטרים יוסרו?

בצל המתיחות בהר הבית, מחאת הווקף והעימותים עם כוחות הביטחון, נתניהו קיים התייעצויות לגבי פירוק עמדות הבידוק. השב"כ תומך

המגנומטרים יוסרו?
המגנומטרים יוסרו? | צילום: flash90, יונתן סינדל
פרסום ראשון: על רקע המתיחות הרבה השוררת בהר הבית ומחאת אנשי הווקף נגד אמצעי הבידוק הקפדניים שהוצבו במקום אחרי הפיגוע הקשה ביום שישי, ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (רביעי) התייעצויות ויקבל החלטה אם לבטל את הצבת גלאי מתכות בכניסות למתחם הקדוש. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת מתברר שבמערכת הביטחון יש מחלוקת בדבר נחיצות הצבתם של גלאי המתכות: השר לביטחון הפנים גלעד ארדן והמשטרה תמימי דעים בדבר נחיצות המהלך, ואילו השב"כ סבור שאין צורך בגלאי המתכות. בדיון הערכת מצב שקיים ראש הממשלה אמרו השר ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך שכדי למנוע הכנסת כלי נשק לתחומי ההר, בדומה לאלה שבהם השתמשו המחבלים שרצחו בסוף השבוע שני שוטרים, חובה להציב את גלאי המתכות שכן אחרת לא ניתן להתמודד ביעילות עם הסיכון.
מבקרים יהודים בהר הבית, היום
מבקרים יהודים בהר הבית, היום | צילום: מטה ארגוני המקדש
יועץ התקשורת של ראש הממשלה טען כי "הייתה התייעצות ביטחונית טלפונית, וגורמי הביטחון הציגו את המצב ואת עמדתם. להציג את הדברים כאילו ראש הממשלה מקיים התייעצויות לביטול המגנומטרים - זה עיוות של המציאות". מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בשעות אחר הצהריים תתקיים הערכת מצב נוספת. השר וחבר הקבינט נפתלי בנט אמר היום במליאת הכנסת כי ״אני קורא בתקשורת הבינלאומית על לחצים עצומים שמופעלים על ראש הממשלה נתניהו לוותר על העמידה הביטחונית שלנו בהר הבית, לוותר על הצבת מגנומטרים בכניסה להר הבית, כפי שיש במכה ובכותל. מכאן, מכנסת ישראל, אני מחזק את ראש הממשלה נתניהו ומשוכנע שהוא יעמוד חזק, לא יוותר ולא יתקפל בפני הלחץ הבינלאומי שקורא להסיר את העמידה הביטחונית של מדינת ישראל על הר הבית", סיכם. מוקדם יותר היום, במהלך תדרוך יומי לכתבים, התייחסה דוברת משרד החוץ הצרפתי לסוגיית המגנומטרים. כשנשאלה האם צרפת ביקשה מהרשויות בישראל להסיר את אמצעי הבטיחות החדשים ברחבת המסגדים וביניהם גלאי המתכות וסגירת אזורי התפילה, השיבה הדוברת כי "צרפת מודאגת מהתחדשות המתח בירושלים ובייחוד סביב הר הבית שבו המצב התדרדר בימים האחרונים". עוד ציינה הדוברת כי "בהקשר הזה צרפת קוראת לכלל הצדדים להימנע מכל מעשה או הצהרה שעלולות להחריף את המתח ולפעול לרגיעה. צרפת מזכירה שכל ערעור של הסטטוס קוו יכול להוות סכנה ליציבות".
צילום: חדשות 2
מפקד מחוז ירושלים במשטרה הורה היום על הרחקת קבוצת מבקרים יהודים משטח ההר, "בעקבות הפרה של כללי הביקור", ועל סגירת המתחם לביקורי יהודים בכלל. ככל הנראה חברי הקבוצה שכנעו ילד שהיה עימם להשתטח ברחבה שבין המסגדים בתנוחה של תפילה, דבר שאסור על פי הכללים וההסכמות, ושאר חברי הקבוצה עמדו סביבו וצילמו אותו. במשטרה אומרים שמדובר בפרובוקציה מכוונת. גם בקבוצה שקדמה לה, אחד המבקרים היהודים עשה מעשה דומה. "אנחנו פועלים במכלול של איזונים תוך שמירה על החוק וכללי המקום, ולא נאפשר לאף גורם להפר את החוק בכל דרך", הוסיפו במשטרה. בשעות הצהריים הגיע גבר מוסלמי סמוך לשער האריות וביקש לחלק פליירים תוך קריאת קריאות לעבר האנשים במקום. השוטרים ביקשו ממנו לעזוב את המקום בשל התגודדות שהחלה סביבו. לאחר שסירב לעשות זאת והחל לתקוף את השוטרים, הוא נעצר, ותוך כדי מעצרו החלו נוספים במקום להפר את הסדר הציבורי וליידות אבנים לעבר הכוחות, שפיזרו אותם. בהכנת הידיעה השתתף אלעד שמחיוף