יממה לאחר התאונה הקטלנית: בשריון חוזרים לאימונים

בצה"ל סיימו תחקיר ראשוני סביב נסיבות מותו של סמל איתן פיכמן בתאונת אימונים במהלך תרגיל שריון בגולן. החקירה נמשכת. אחותו של איתן סיפרה לחדשות 13 כי זהו המוות השני במשפחתם, שכן אחותם נפטרה מסרטן לפני שש וחצי שנים

זמן צפייה: 02:00

בצה"ל הודיעו הבוקר (חמישי) על חזרה לשגרת אימונים בחיל השריון לאחר התאונה הקטלנית אתמול שבה נהרג סמל איתן פיכמן ז"ל במהלך תרגיל של החיל ברמת הגולן.

מפקד זרוע היבשה, אלוף תמיר ידעי, הנחה על החזרה לאימונים בסיום התחקיר הראשוני. לפי הודעת הצבא, החזרה תבוצע לאחר חידוד נוהלי הבטיחות בכלים לכלל המפקדים והחיילים ביחידות הרלוונטיות ובלימוד התחקיר הראשוני לאירוע זה ואירועי עבר דומים. חקירה מצ"ח נמשכת במקביל לעבודתה של ועדת המומחים שמונתה בעקבות האירוע.

שירה, אחותו של איתן, סיפרה עליו לחדשות 13: "בן זקונים, ילד מופלא ואחראי ובוגר וצנוע ושקט וכל כך טוב לב. הייתה לו מוטיבציה להתגייס והיה גאה להיות בחטיבה 7 בשריון ובתקפיד שלו. הוא היה במבצע 'עלות השחר' ותיפקד ללא דופי והמפקדים היו מרוצים. הוא היה בתרגיל ותיפקד שם והיה פעיל ופתאום לא יודעים באיזה פרק זמן שהוא לא הגיב בקשר והחברים שלו ראו אותו ללא רוח חיים. לא ברור מה גרם לו לקבל מכה בראש".

סמל איתן פיכמן שנהרג בתאונת האימונים בגולן עם משפחתו
סמל איתן פיכמן שנהרג בתאונת האימונים בגולן עם משפחתו | צילום: באדיבות המשפחה

"לא יודעים מה קרה שם, הכל כביכול היה סטנדרטי", סיפרה האחות, "הוא מכיר את הטנק והתפקיד ואני בטוחה שלא היה נכנס לאזור מיוזמתו. משהו קרה שם שאיבד את שיווי המשקל ואנחנו מחכים לחקירה. ההורים שלי שבורים. בלתי נתפס זה נורא ברמות הכי קשות שיכול להיות. לא יודעים איך להמשיך הלאה. זה מוות שני במשפחה - אחותי נפטרה מסרטן לפני שש וחצי שנים".

16nweg
טנק צה''ל בתרגיל | צילום: דובר צה''ל

פיכמן השתתף כטען טנק בגדוד 82 של חטיבה 7 בתרגיל פלוגתי באש חיה. במהלך התרגיל, הבחין מפקד המחלקה כי הטען לא עונה לו במערכת הקשר, וכשנכנס לצריח הוא מצא אותו שכוב על רצפת הטנק ללא הכרה, כשראשו נמעך בין הצריח לתובה.

האזור הזה בטנק מכונה "משולש המוות", וחיילי השריון לומדים לא להכניס אליו רגל או חפץ כלשהו שעשוי להימעך כשטנק מצודד צריח. האזור מוגן במוט בטיחות שמונע הכנסת חפצים או אברים לתוכו, ולא ברור איך הגיע ראשו של הלוחם אל האזור הזה, שנמצא ברצפת הטנק, בשעה שמוט הבטיחות היה במקומו.

נבדקת האפשרות שהחייל איבד הכרה עוד קודם לכן וכך צנח אל רצפת הטנק. צוותי רפואה שליוו את התרגיל ניסו להחיות את הלוחם אבל נאלצו לקבוע את מותו.