הרמטכ"ל: "הטובים לסייבר? הטובים הם קודם כל הלוחמים"

בנאומו בסיום קורס טיס מתח כוכבי ביקורת בעקבות שלט שראה ועליו כתוב "הטובים לסייבר": "זאת טעות - הטובים נמדדים בנכונות לסכן את חייהם כדי להגן על אחרים". הרצוג הוסיף: "את סכנת הגרעין האיראני - לנטרל עם הסכם או בלעדיו"

זמן צפייה: 01:22

ביקורת חריגה מצד הרמטכ"ל כוכבי: בנאומו בסיום טקס קורס טיס היום (רביעי) אמר רא"ל אביב כוכבי כי צריך לתת קדימות ללוחמים, על פני הסייבר למשל. "בהרצליה מוצב בימים אלו שלט ענק וכתוב עליו 'הטובים לסייבר'", אמר כוכבי. "לא לא, זאת טעות. 'הטובים' הם אלו שעושים משהו בשביל מישהו. משהו טוב, חשוב וערכי, ובלי לשאול מה יוצא לי מזה".

לדברי כוכבי: "המסר המגולם בשלט, עמוק יותר מכפי שהוא עשוי להיראות, והוא משקף אובדן ערך ופגיעה בערכים אצל חלק מהאוכלוסייה. המסר נאמר לפעמים בהומור, לפעמים בציניות ולפעמים במעשים, והוא מחלחל ומחליש את יסודות החברה וסדר העדיפויות הדרוש לה. הטובים הם קודם כל הלוחמים".

בהמשך לכך, אמר כוכבי: "לסייבר יש פוטנציאל רב, והוא כנראה מכניס כסף רב, והאנשים שהולכים לשם מוכשרים, אבל הטובים - נמדדים בראש ובראשונה בנכונות שלהם בלתרום למדינה. הטובים נמדדים בנכונות שלהם לסכן את חייהם כדי להגן על אנשים אחרים".

הרמטכ''ל אביב כוכבי
הרמטכ''ל אביב כוכבי | צילום: לע''מ

בנוסף, התייחס הרמטכ"ל לפעילות המבצעית בצה"ל ולשיפור ביכולות הלחימה של הצבא בעת האחרונה: "צה"ל מסכל פיגועים בפנים הארץ ולאורך גבולותיה על בסיס יומי, ופועל להשמיד איומים בכל רחבי המזרח התיכון מסביב לשעון. דוגמה מובהקת לכך היא הפעילות המדויקת והמהירה של כוחות צה״ל, השב"כ והמשטרה בשבוע האחרון - שהובילה לתפיסת המחבלים שביצעו את פיגוע הטרור בשומרון".

באשר לפיגוע הירי שאירע השבוע בשומרון אמר כוכבי: "אני שולח את תנחומיי למשפחת דימנטמן ומחזק אותה. ראוי שנזכור, שמידי לילה מתבצעים עשרות מעצרים ופעילות סיכול המונעת פיגועים מסוג זה מבעוד מועד. כל פעילות כזו כרוכה במודיעין מתוחכם, ביכולות מצבעיות גבוהות, וברוח נחושה של הלוחמים. מדינה שמתמודדת עם איומים רבים ובשש זירות בו זמנית, יודעת להעריך ולהוקיר קודם כל את יחידות החוד המבצעי ואת לוחמיה".

באשר לתחום ההיי-טק, שמספק מקצוע לרבים מיוצאי יחידות הסייבר, אמר כוכבי כי "מנהלי חברות ובעלי עסקים הגונים וערכיים, אשר נהנים מהביטחון שצה"ל ולוחמיו מספקים להם, הם אלו שזוכרים מי הם הטובים שצריך להוקיר ולהעריך".

יצחק הרצוג
הנשיא יצחק הרצוג | צילום: חיים צח, לע''מ

נשיא המדינה יצחק הרצוג אמר בטקס הסיום: "בימים אלה ממש התמנון האיראני ממשיך לשלוח זרועות בכל רחבי המזרח התיכון. איראן היא פצצת זמן מתקתקת שמאיימת על ישראל ועל המזרח התיכון כולו. הנושא הזה מוסכם בקרב החברה הישראלית ובקרב הנהגתה".

"אני עוקב אחרי המשא ומתן שמתנהל סביב הסכם הגרעין", הוסיף הרצוג, "וקורא לקהילה הבינלאומית לא ללכת שולל ולא להקל ראש בחומרת האיום. את סכנת הגרעין האיראני יש לנטרל אחת ולתמיד, עם הסכם או בלעדיו. אסור לאפשר לאיראן להשיג יכולת גרעינית".

לסיום אמר הרצוג: "פעולות רבות ומבצעים רבים מוכיחים את היכולת של חיל האוויר שלנו להגיע לכל מקום בכל מצב, הן בשעת מלחמה או מבצע, והן - ולפעמים אפילו ביתר שאת - במלחמה העיקשת והחשובה המכונה המב"מ - המערכה שבין המלחמות, שבה נוטל חיל האוויר בהצלחה תפקיד חיוני מאין כמותו".