השר ארדן: "ישראל היא הריבון בהר הבית"

למרות ההתנגדות לחלטת רה"מ להציב מגנומטרים בכניסה להר הבית, מבהיר השר ארדן כי ישראל לא תיכנע ללחצים חיצוניים

"ישראל היא הריבון בהר", ארדן
השר לביטחון פנים גלעד ארדן התראיין הבוקר (ראשון) לניב רסקין בגלי צה"ל והתייחס להחלטה לפתוח את הר הבית למתפללים ולמבקרים. "בכל הכניסות להר יוצבו שערים מגנטיים", אמר השר והתייחס גם לביקורת מצד ירדן על הצעדים שישראל מתכננת ליישם: "ישראל היא הריבון בהר, לא משנה מה העמדות של מדינות אחרות". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "היום הציבור שיגיע לשערים שמיועדים לכניסת מוסלמים בהר הבית יגלה שהם סגורים", הסביר השר ארדן. "היכולת לתגבר ולהפעיל בדיקה של מגנומטרים, אפילו אם זו בדיקה ידנית, תהיה רק בחלק מהשערים. בהמשך השאיפה היא להציב שערים מגנטיים בכל הכניסות להר ולהביא למצב שכל מי שנכנס בשערי ההר יעבור בדיקה כזו". ארדן התייחס גם לתכניות שהוצגו בעבר להצבת מצלמות בהר ולהתנגדות הירדנים לכך. "צריך לזכור שכל פעולה שמשנה את המצב בהר היא פעולה שנדרש לה אישור והחלטה של הדרג המדיני כיוון שהדברים בדר"כ מתואמים עם ירדן וגורמים נוספים בזירה הבינ"ל", טען ארדן. "בגל הטרור של ספטמבר 2015, הנחתי את המשטרה להכין תכנית כזו, אבל מעולם לא נתקבלה החלטה ליישם את התכנית".
''התכנית לא התקבלה'', ארדן (Flash 90, Muammar Awad)
''התכנית לא התקבלה'', ארדן (Flash 90, Muammar Awad)
השר הסביר את המורכבויות שנוגעות לקבלת החלטות ביטחוניות בנוגע להר הבית. "בימי שישי ובימי הרמדאן נכנסים עשרות אלפים ולפעמים מעל 100 אלף איש במעט שעות", הסביר. "היה חשש שזה ייצר תורים והמגנומטרים או מי שמפעיל אותם יהפוך להיות יעד לפיגוע. יש גם סוגיה של בדיקת נשים שנכנסות להר. הפרויקט הציב הרבה דילמות גם בפני הדרג המבצעי וגם המדיני". ארדן טען במהלך הריאיון כי ישראל רשאית להוציא לפועל את ההחלטות שקיבלה בנושא הר הבית ולא צריכה להתחשב בירדנים. "החלטה היא החלטה", אמר השר. "ישראל היא הריבון בהר, לא משנה מה העמדות של מדינות אחרות. אם מחליטים שמהלך מסוים יש לו יתרון מסוים, אז מבצעים אותו". בתום הערכת מצב שקיים אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם גורמי ביטחון בכירים, הוחלט לפתוח היום את מתחם הר הבית בהדרגה למתפללים, מבקרים ותיירים. ההחלטה מגיעה לאחר שביום שישי נסגרה הכניסה למתחם הקדוש, לראשונה מאז 1967.
 (דוברות המשטרה)
(דוברות המשטרה)
על-פי ההחלטה, מהיום בשעות הצהריים תותר הכניסה למתחם ממספר מצומצם של שערים בלבד על מנת לאפשר בידוק קפדני יותר של הנכנסים. במקביל, הוארך מעצרם של שלושת אנשי הווקף שנעצרו בחשד למעורבות בפיגוע. בדיון טלפוני שנערך אתמול בהשתתפות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב"כ נדב ארגמן, מפכ"ל המשטרה רנ"צ רוני אלשיך ומפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי, הוחלט גם על הצבת שערי בידוק אלקטרוניים בשערי הכניסה למתחם הר הבית וכן על התקנת מצלמות חיצוניות שיכסו את הנעשה על המתחם - החלטה שבעבר גררה ביקורת חריפה מצד הירדנים. כמו כן, בכוונת הדרג הפוליטי הבכיר ביותר לדחות עד הודעה חדשה את חידוש ביקורי הח"כים בהר הבית. מדובר בהחלטה שהתקבלה לא מכבר על ידי ראש הממשלה לחדש בעוד שבוע את ביקורי הח"כים היהודים והערבים בהר, זאת למשך תקופת ניסיון. עם זאת, בעקבות הפיגוע, לא ברור מתי יתחדשו הביקורים. עבדאללה מלך ירדן שוחח עם ראש הממשלה נתניהו בשיחת טלפון על עניין סגירת מתחם הר הבית. בשיחה גינה עבדאללה את הפיגוע והטרור, בפרט במקומות הקדושים. בנוסף, קרא לא לאפשר לאף גורם לערער את הביטחון והיציבות עם עוד מעשים אלימים וקיצוניים. במקביל, דרש המלך הירדני מנתניהו לפתוח לאלתר את הר הבית לכניסת מתפללים.