גוברת ההערכה בישראל: המל"טים שהופלו בלבנון - שייכים לאיראן

חרף הטענות לפיהן כלי הטיס מהתקרית ברובע הדאחייה שבביירות שייכים לצה"ל, בירושלים מאמינים כי נשלחו על ידי טהראן. מצה"ל נמסר בתגובה: "לא מתייחסים לדיווחים זרים"

זמן צפייה: 01:23
בישראל גוברת ההערכה כי המל"טים שהופלו הלילה (ראשון) ברובע הדאחייה שבביירות - שייכים לאיראן. זאת, לאחר שנטען כי המל"טים ישראליים. כלי הטיס נפלו בסמוך למבנה השייך לחזבאללה וגרמו לפציעתו של אדם אחד באורח קל ולנזק רב. בכלי התקשורת בלבנון דיווחו היום כי נציגת המדינה באו"ם תגיש תלונה נגד ישראל במועצת האו"ם. מצה"ל נמסר בתגובה לתקרית: "לא מתייחסים לדיווחים זרים". בתוך כך, צה"ל העלה את רמת הכוננות בעיקר בצפון, בטייסות חיל האוויר ובמערך ההגנה האווירית - מתוך הערכה שייתכן ותגיע תגובה על התקיפה המאסיבית בכפר עקרבה שבדרום מזרח דמשק אמש, שם סוכלה תשתית של כוח "קודס" האיראני. שר החוץ האמריקני, מייק פומפיאו, שוחח עם ראש הממשלה של לבנון, סעד אל-חרירי, והעביר לו את המסר: "יש להימנע מכל הסלמה ולפעול בשיתוף פעולה כדי למנוע התדרדרות של המצב הביטחוני באזור". בווידאו: המל"ט שנפל בביירות לכתבות נוספות בחדשות 13:   ר"מ לבנון על תקרית המל"טים: ישראל פוגעת בריבונות שלנו בגלוי חזבאללה בתגובה לתקרית: בידינו מל"ט ישראלי – מנתחים את פעולתו פיצוצים נשמעו בביירות; חזבאללה: שני מל"טים ישראליים התרסקו
המל''טים שהופלו בלבנון
המל''טים שהופלו בלבנון | צילום: חדשות 13
מוקדם יותר, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי התייחס לטענות לפיהן המל"טים שהופלו שייכים לישראל וטען כי זו "פגיעה גלויה בריבונות הלבנונית והפרה של החלטה 1701 של האו"ם". לדבריו, על הקהילה הבין-לאומית לשמור על ההחלטה מפני ההפרות הישראליות ומפני ההשלכות שלהן. עוד הוסיף אל-חרירי כי הוא מקיים התייעצויות עם נשיא לבנון מישל עון ויו"ר הפרלמנט במדינה נביה ברי, כדי להחליט על הצעדים הבאים בנוגע לתקיפה - שמהווה איום על היציבות באזור ומטרתה להביא למתיחות, לטענתו. נשיא לבנון, מישל עאון, גינה גם הוא את "התוקפנות הישראלית הגלויה על הדאחייה בביירות" ותיאר אותה כ"חלק מההפרות המתמשכות של החלטת מועצת הביטחון מספר 1701". עוד טען עאון כי אירוע זה מהווה הוכחה נוספת לכוונות התוקפניות של ישראל ועל כוונתה של ישראל לפגוע ביציבות ובשלום בלבנון ובאיזור".
סעד אל-חרירי
סעד אל-חרירי | צילום: רויטרס
בנוסף, שר החוץ הלבנוני, ג'בראן באסיל, הנחה את נציגת המדינה באו"ם להגיש תלונה למועצת הביטחון "המגנה את ההפרה המסוכנת של ישראל את ריבונותה של לבנון". עוד קודם לכן, אחראי ההסברה של חזבאללה מוחמד עפיף מסר לסוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית כי הארגון לא הפיל אף מל"ט בתקרית. עפיף טען כי המל"ט הראשון התרסק ללא גרימת נזק והשני היה ממולכד, וכאשר התרסק והתפוצץ הוא גרם לנזק באזור מבנה מרכז התקשורת של חזבאללה. עוד דווח כי שלושה אנשים נפצעו קל בתוך מרכז התקשורת כתוצאה מרסיסים מפיצוץ המל"ט. בנוסף, ציין עפיף שהמל"ט הראשון שלא התפוצץ נמצא בידי חזבאללה, והארגון עובד על מנת לנתח את הסיבות שהביאו לשיגורו ובוחן את המשימות שניסה לבצע. עוד הוסיף כי הערב מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה צפוי להתייחס לתקרית באופן תקיף במהלך נאום שיישא.
הנזק מרסיסי הפיצוץ של המל''ט בדאחייה בביירות | צילום: חדשות 13
צבא לבנון פרסם הודעה לפיה בשעה 02:30 חדרו שני מל"טים ישראליים למרחב האווירי של המדינה באזור הדאחייה בביירות. עוד נכתב בהודעה כי המל"ט הראשון התרסק לקרקע והשני התפוצץ בשמיים וגרם לנזק בלבד. עוד נמסר כי כוחות צבא הגיעו למקום האירוע וכיתרו את מקום נפילת המל"טים. כאמור, פיצוצים עזים נשמעו הלילה בבירת לבנון ביירות, וארגון חזבאללה טען כי שני מל"טים ישראליים התרסקו באזור. הראשון, לפי הדיווחים, נפל בפרבר דרומי שבו כוחות פרו איראניים רבים, והשני, שנשלח למקום כחצי שעה לאחר מכן, התפוצץ באוויר ונפל ברובע דחייה, סמוך לבסיס של הארגון. סיבת ההתרסקות אינה ידועה.
תקיפת צה''ל בסוריה נגד כוחות איראניים
תקיפת צה''ל בסוריה נגד כוחות איראניים | צילום: ידיעות מהשטח, טלגרם
כאמור, התקרית אירעה לאחר שישראל תקפה אמש כמה יעדי טרור בכפר עקרבה שבדמשק, באמצעות מטוסי קרב. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח "קודס" האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בימים האחרונים בקידום פיגוע נגד מטרות ישראליות משטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי מתווה הפיגוע שסוכל כלל תכנון לשגר כמה רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ