איום המנהרות: "מקווים שלמדו לקח"

אחרי הפרסום בחדשות 2 לפיו לחמאס יש לפחות 15 מנהרות שחוצות לישראל ולקראת פרסום הדוח על צוק איתן ראשי מועצות בדרום מדברים על המציאות בשטח

חשיפת מנהרה ברצועה. ארכיון
בעקבות הפרסום בחדשות 2 לפיו גורם בקבינט אומר כי בידי חמאס כיום 15 מנהרות התקפיות המובילות מרצועת עזה לישראל ויממה לפני פרסום דוח המבקר, מביעים הבוקר (שני) ראשי הרשויות בעוטף עזה תקווה כי במערכת הביטחון הפיקו לקחים מאז מבצע צוק איתן. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "אנו סומכים על המערכת המדינית ועל הצבא שיפיקו את לקחי הדוח וימשיכו לטפל בנושא המנהרות ביתר שאת כדי להגן על אזרחי עוטף עזה וישראל", אומר תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב. "אינני מכיר את המידע אודות 15 המנהרות המדוברות, אך אני בטוח כי במידה וישנן כאלה, הן מטופלות בכל כובד הראש על ידי הגורמים האמונים". "ככל שאני מכיר את מערכת הביטחון והמערכת המדינית, איני יכול להאמין כי במידה ומידע מסוג זה אכן מצוי בידי גורמי הביטחון ואינו מטופל בכל הרצינות הנדרשת", מוסיף עידאן. "איום המנהרות יצר מציאות חדשה בשטח אשר הביאה לערעורו החוסן האזרחי של תושבי עוטף עזה. אנו ערים לאיום זה ולהשפעתו הגדולה על תושבינו ועל כן, אנו עוקבים ונמשיך לעקוב אחר הטיפול בנושא זה".
לפחות 15 מנהרות התקפיות לישראל
לפחות 15 מנהרות התקפיות לישראל | צילום: רויטרס
ראש המועצה האזורית שער הנגב אלון שוסטר מבהיר לאחר הפרסום כי הוא סומך על מערכת הביטחון. "אני מבקש לחזור ולהדגיש כי צה"ל פעל ועודנו פועל באזור על מנת לשמור על ביטחון תושבי העוטף", מציין שוסטר. "קיר המכשול שנבנה בימים אלו, תפקידו לא רק למנוע חפירת מנהרות חדשות אלא להרוס מנהרות קיימות ותוך כך גם את המנהרות המוכרות כיום למערכת הביטחון. על כל פנים, בכל הקשור למנהרות- נראה כי הפתרון קרב". ראש המועצה האזורית מרחבים שי חג'ג' התייחס לדיון הסוער לקראת פרסום דוח מבקר המדינה על כשלי צוק איתן ואמר כי "הדיון ההיסטרי, רווי האשמות פוליטיות, סביב פרסום דוח המבקר על צוק איתן, הוא מיותר ובעיקר אינו מועיל לתיקון הליקויים- הוא דיון מזיק שלא יביא שום תועלת, לא למערכת הבטחון ולא לתושבים בעוטף עזה".
''מקווים שהופקו הלקחים''
''מקווים שהופקו הלקחים'' | צילום: רויטרס
עוד הוסיף חג'ג' כי "הדוח מדבר בעד עצמו ויש לנו עניין רב בממצאיו. אבל הדבר החשוב לנו ביותר הוא לדעת שמערכת הביטחון הפיקה את הלקחים". ראש עיריית שדרות אלון דוידי אמר בתגובה לפרסום בחדשות 2 כי "אנחנו סומכים על צה"ל ועל מערכת הביטחון שפועלים יום וליל כדי לשמור על ביטחוננו. אנחנו בשדרות ממשיכים בעשייה ובתנופת הפיתוח ורק בימים אלה בונים 5 שכונות חדשות. זוגות צעירים מגיעים לעיר, בונים את בתיהם ונהנים ממערכת חינוך ברמה הגבוהה ביותר ומגני שעשועים חדשים ופארקים לטובת התושבים". ח"כ חיים ילין (יש עתיד) התייחס אף הוא לפרסום ואמר כי "אסור לממשלת ישראל להישען על החוסן של תושבי עוטף עזה, כיוון שהיא צריכה להיות המובילה והאחראית לבטחונם ולשלומם כל העת. למרות המנהרות והעדר הביטחון, העוטף ממשיך לצמוח ומתגלים הגיבורים האמיתיים הראויים להערצה".