לראות את האימה בעיניים: תיעוד חטיפת התצפיתניות מבסיס נחל עוז

הוריהן של לירי אלבג, קרינה ארייב, אגם ברגר, דניאלה גלבוע ונעמה לוי אישרו את פרסום הסרטון, המציג את רגעי האימה בבוקר השבת השחורה. "כתב אישום חריף על מחדל לאומי של הפקרת החטופות והחטופים"

זמן צפייה: 07:22

229 ימים אחרי שנחטפו מבסיס נחל עוז, הוריהן של חמש התצפיתניות החטופות - לירי אלבג, קרינה ארייב, אגם ברגר, דניאלה גלבוע ונעמה לוי - החליטו לפרסם הערב (רביעי) את סרטון החטיפה, כפי שתועד ממצלמות הגוף של מחבלי חמאס בבסיס נחל עוז ב-7 באוקטובר. ממטה המשפחות נמסר כי "הסרטון, שאורכו 03:10 דקות, נערך וצונזר, והוא אינו כולל חלקים קשים לצפייה, הכוללים את הנרצחים הרבים בבסיס נחל עוז, את הנרצחים בתוך המיגונית ממנה נחטפו התצפיתניות, וקטעי אלימות רבים. הוא מראה את היחס האלים, המשפיל והמבזה שעברו הבנות ביום חטיפתן, ומעיד על הפחד העצום שנשקף דרך עיניהן".

עוד נמסר ממטה המשפחות כי "כל עדות נוספת המגיעה מהחטופים זועקת את אותה אמת עצובה - חייבים להחזיר את כולם הביתה. הסרטון הוא כתב אישום חריף על מחדל לאומי של הפקרת החטופות והחטופים. אין משימה גדולה יותר, אין ניצחון משמעותי יותר ואין סיכוי להחזיר את התקווה לישראל ללא השבת כולם - החיים לשיקום והנרצחים לקבורה. לממשלת ישראל אסור לבזבז אפילו רגע אחד נוסף - עליה לחזור לשולחן המו"מ עוד היום".

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "אני מזועזע מהסרטון המתעד את חטיפת התצפיתניות היקרות שלנו. נמשיך לעשות הכל כדי להשיבן הביתה. אכזריות מחבלי החמאס רק מחזקת את נחישותי להילחם בכל העוצמה עד לחיסול החמאס, כדי להבטיח שמה שראינו הערב לא יחזור על עצמו לעולם".

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-almog-show-clips-2-part-2405221813' autoplay='0' credit='' desc='תיעוד חטיפת התצפיתניות מבסיס נחל עוז' poster='' kid='1_xn4pn84s' duration='169']

נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב בחשבון הטוויטר שלו: "העולם כולו חייב להישיר מבט אל עיניהן המבועתות של הנשים הצעירות שנחטפו על ידי מרצחי החמאס, ומוחזקות ברצועת עזה בפשע נגד האנושות שאין כדוגמתו. הסרטון שמשפחותיהן שיתפו היום רק מעצים את ההבנה של עומק הזוועה שהן וכל החטופות והחטופים עברו ב-7 באוקטובר ועוברים מאז. אני מבקש בראש ובראשונה לחבק את המשפחות, לתמוך בהן ולהגיד שוב ושוב - אנחנו איתכן. תנחומיי למשפחות השכולות של החיילות והחיילים שנפלו במתקפת הטרור האכזרית על המוצב. לירי, קרינה, אגם, דניאלה, נעמה וכל החטופות והחטופים - לא ננוח ולא נשקוט, נמשיך להלחם בארגון הטרור חמאס ולעשות כל שביכולתנו כדי להחזיר אתכם הביתה".

השר בני גנץ מסר: "כשצפיתי לראשונה בסרטון המזעזע של חטיפת התצפיתניות מנחל עוז הבטן התהפכה, והמחשבות עליהן לא מרפות ולא ירפו עד שישובו הן, וישובו הבנות והבנים כולם. ‏אבל האחריות של מנהיגים היא לא רק להסתכל למציאות בעיניים - היא ליצור מציאות אחרת גם כשמדובר בהחלטות קשות. ‏וזו אחריותנו".

השרה גילה גמליאל מסרה: "סרטון חטיפת התצפיתניות שהוצג בפנינו בתום ישיבת הקבינט ופורסם הערב מגלם את רוע הלב והאכזריות של מחבלי החמאס. אורך התיעוד הוא 190 שניות, אבל הבנות חסרות האונים עוברות סבל גדול בהרבה במשך 229 ימים. חובתנו היא להחזיר את לירי, קרינה, אגם, דניאלה, נעמה וכל החטופות והחטופים הביתה".

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בישראל, מסרה: "סרטון חטיפת התצפיתניות מפלח את הלב לרסיסים, ומוכיח שהאלימות המגדרית הייתה שם מהרגע הראשון. כל יום שהן בשבי הוא יום המסכן את ביטחונן הפיזי והנפשי ואנו מצטרפות לקריאת המטה להחזרת החטופים והנעדרים, וקוראות לממשלת ישראל: עשו הכל כדי להחזיר אותן הביתה, ועכשיו".

Whatsapp Image 2024 05 22 At 0
מתוך תיעוד חטיפת התצפיתניות | צילום: מטה המשפחות

ברקע פרסום סרטון החטיפה, משפחות התצפיתניות ומשפחות החטופים יתכסנו הערב ב-20:45 מול משרד ראש הממשלה בירושלים במקביל לכינוס הקבינט. ממטה המשפחות נמסר כי המשפחות יקראו לחברי הקבינט: "תסתכלו להן בעיניים! נגמר להן הזמן!".

הבוקר נפגשו נציגי משפחות החטופים עם שר הביטחון יואב גלנט, ולפני כינוס הקבינט הם ייפגשו עם השרים בני גנץ וגדי איזנקוט. ממטה המשפחות נמסר: "משפחות החטופים עדיין ממתינות לתשובתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר רון דרמר וח''כ אריה דרעי לקיום פגישה דחופה, עוד לפני כינוס ישיבת הקבינט הלילה".

התצפיתניות החטופות: מתוך התיעוד שיפורסם הערב
מתוך תיעוד חטיפת התצפיתניות (מימין: קרינה ארייב) | צילום: מטה המשפחות

בבסיס נחל עוז נרצחו ב-7 באוקטובר 15 תצפיתניות ששירתו בבסיס. שבע מהן נחטפו לעזה בעודן בחיים. אורי מגידיש חולצה על-ידי כוחות צה"ל לאחר 23 ימים בשבי; נועה מרציאנו נרצחה על-ידי מחבלי חמאס בשבי וגופתה הוחזרה על-ידי צה"ל לקבורה בישראל.

בעמותת נט"ל, המעניקה סיוע נפשי לנפגעי טראומה ממלחמה וטרור, קוראים למי שהסרטון מעורר מצוקה או חרדה לחייג לקו הסיוע של נט"ל - 1-800-363-363