הערכה: חזבאללה כבר החל להוציא לפועל את פיגוע הנקמה בישראל

ברקע הדיווחים על ניסיונות הרגעה של ארה"ב, תגובת הארגון לתקיפה בביירות המיוחסת לישראל היא בלתי נמנעת – ומתיחות שיא נרשמת בשני צדי הגבול • "המזל"טים שהופלו בדאחייה הועברו לצבא לבנון"

זמן צפייה: 01:56

ברקע הדיווחים על ניסיונות הרגעה מצד ארצות הברית וגורמים נוספים, גוברת הערב (שישי) ההערכה כי אנשי חזבאללה כבר החלו להוציא לפועל את פיגוע הנקמה, בעקבות התקיפה בביירות בתחילת השבוע המיוחסת לישראל. עוד מסתמן כי חזבאללה מתכוון לצלם את פיגוע הנקמה, ולשדרו במועד שיבחר בערוץ אל-מנאר.

על מנת להימנע מהידרדרות למלחמה כוללת, ההערכה היא כי חזבאללה יפגע במטרות צבאיות ולא אזרחיות, ועל כן צה"ל צמצם את הפעילות במרחב הגדר. בינתיים, משני צדדי הגדר - כוחות יוניפי"ל, צבא לבנון וצה"ל במתיחות וכוננות שיא.

אחת ההערכות בלבנון היא כי ייתכן שבארגון מתכננים תקיפה בשלוש חזיתות: ירי נ"ט על סיור, ירי קטיושות לעבר מוצבים וירי לעבר כוח נוסף, כדי להציג מפגן כוח של פעולה משולבת. כמיטב המסורת של חזבאללה האירוע כנראה יצולם וישודר בערוץ אל-מנאר.

בתוך כך, ערוץ אל-מנאר, המקורב לחזבאללה, דיווח מפי מקורות כי אירגון חזבאללה העביר לידי המודיעין של צבא לבנון את שני המזל"טים שנפלו בדאחייה בביירות - במטרה להראות כי הוא משתף פעולה עם השלטונות. כמו כן, טענו המקורות כי המזל"טים לא שוגרו משטח לבנון, אלא מהים והסבירות היא שהם שוגרו מסירות קרב ישראליות.

עוד בחדשות 13:

ברקע המתיחות בצפון: מועצת הביטחון האריכה מנדט יוניפי"ל בשנה

המעבר ללבנון והמערבל שהותקף: פרויקט דיוק טילי חזבאללה נחשף

חזבאללה: "צה"ל מציב בובות חיילים בגבול לבנון – מחשש לפיגוע"

גבול לבנון ישראל
גבול לבנון ישראל | צילום: רויטרס

ברקע המתיחות הגוברת בגבול הצפון, הוארך אמש במועצת הביטחון של האו"ם מנדט כוח יוניפי"ל לשמירת השלום באזור, עד אוגוסט 2020. בין החידושים בכתב המנדט ניתן למצוא קריאה לממשלת לבנון לאפשר גישה לכוח יוניפי"ל להגביר את הדיווח על העברת נשק לגורמי טרור בלבנון.

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון אמר כי "נוסח המנדט המעודכן מעביר מסר ברור לממשלת לבנון – רסני את חיזבאללה. האחיזה של ארגון הטרור בדרום לבנון נועדה לפגוע במדינת ישראל בלבד ומסכנת את האזור כולו. ישראל לא תקבל מציאות כזו וקוראת לקהילה הבינלאומית לפעול גם היא בנחישות נגד הזרוע האיראנית בלבנון".

נוסף לכך, מנהרות חזבאללה שנחפרו בשטח המנדט ונחשפו בדצמבר האחרון על ידי ישראל מוזכרות גם הן בנוסח העדכני: "יוניפי"ל עדיין לא הצליח לקבל גישה לכל המקומות הרלוונטים מצפון לקו הכחול הסמוכים למנהרות חוצות הקו אשר דווחו כהפרה של החלטה 1701". כמו כן נדרשת ממשלת לבנון "לבצע במהירות את כל החקירות הנדרשות בנושא".

כוח צבאי לשמירת שלום מטעם האומות המאוחדות שמוצב בדרום לבנון
כוח צבאי לשמירת שלום מטעם האומות המאוחדות שמוצב בדרום לבנון | צילום: רויטרס

אתמול אחר הצהריים פרסם צה"ל מידע חדש על פרויקט דיוק הטילים של ארגון חזבאללה, שעלה מדרגה בתקופה האחרונה. מטרת הפרויקט הייתה להביא את מאגר הטילים של ארגון הטרור לרמת דיוק של עד עשרה מטרים – גם ביעדים מרוחקים מהגבול, ואף במרכז הארץ. בימים אלו ברשות חזבאללה כמה עשרות טילים מדויקים - שלא יוצרו בשטח לבנון.

ב-2013, בחסות מלחמת האזרחים בסוריה, איראן החלה להעביר טילים מדויקים לסוריה כדי להעביר אותם לחזבאללה – אך הרוב המוחלט של משלוחי הטילים סוכל ברצף תקיפות שיוחסו לחיל האוויר הישראלי. בעקבות אי הצלחת המבצע, ב-2016 משנה טהראן את האסטרטגיה, ופועלת לדיוק הטילים המיוצרים בסוריה – בין היתר על ידי "סרס", התעשייה הצבאית הסורית.

שריפה בביירות לאחר שלטענת חזבאללה התרסקו שני מל''טים
שריפה בביירות לאחר שלטענת חזבאללה התרסקו שני מל''טים | צילום: חדשות מהשטח

לאחר שגם פרויקט הדיוק בסוריה סוכל בהתקפות אוויריות הוחלט להעבירו ללבנון, וכעת פועל חזבאללה להקמת מפעלים ממוגנים לדיוק טילים גם בביירות, בבקעת הלבנון ובדרום המדינה. כדי להעביר את חומרי הגלם לייצור הטילים המדויקים, הקימה איראן שלושה נתיבי העברה: נתיב יבשתי דרך גבול סוריה, ציר ימי וציר אווירי העובר דרך שדה התעופה הבין-לאומי "רפיק אל-חרירי" בביירות.

החלק המשמעותי ביותר בתהליך ייצור הרקטות הוא הרכבת מנוע הטיל, המצריך מערבל תעשייתי ייעודי, שנוצר על ידי איראן עבור הפרויקט. הגעת המערבל למפעלים הייתה מביאה את חזבאללה ליכולת ייצור עצמאי של טילים מדויקים, וסיכולו ימשיך לעכב אותם בתהליך.