סגנו של נסראללה על התקיפה: "הצלחנו לקבע את משוואת הכוח"

בהמשך לירי טילי הנ"ט לשטח ישראל, נעים קאסם אמר כי "ישראל רצתה לבצע פעולה בדאחיה בלי להשאיר טביעות אצבע - אך הסתבכה. במצב של מלחמה אנחנו נרוויח"

זמן צפייה: 07:58

נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה, התייחס לירי טילי הנ"ט לשטח ישראל היום (ראשון) ואמר: "חזבאללה הצליח לקבע את משוואות הכוח. במצב של מלחמה עם ישראל - אנחנו נרוויח. התחייבנו להגיב לכל תוקפנות של ישראל", את הדברים אמר בטקס לרגל החג השיעי - חג העשוראא.

"ישראל רצתה לבצע פעולה ביטחונית בדאחיה בלי להשאיר טביעות אצבעות - אך היא הסתבכה בכך, עליה לשלם את המחיר. חזבאללה רוצה לשמור על ההרתעה", הוסיף קאסם. בתוך כך, מזכ"ל המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני, התייחס לתקרית ואמר כי "הפעולה שביצע חזבאללה מדגישה את הרצון להתנגד בפני האיומים של אויבי ציר ההתנגדות הרוצים לזעזע את ביטחון האזור".

לכתבות נוספות בנושא >> 

הסלמה בצפון: חזבאללה מותיר לעצמו פתח לתגובה עתידית • פרשנות

חזבאללה: "השמדנו רכב צבאי בבסיס באזור היישוב אביבים שבגליל"

טילי נ"ט נורו מלבנון לעבר בסיס ורכבים בגבול – אין נפגעים

סגן מזכ''ל חזבאללה, נעים קאסם
סגן מזכ''ל חזבאללה, נעים קאסם | צילום: רויטרס

כאמור, מוקדם יותר היום נורו מספר טילי נ"ט משטח לבנון לעבר בסיס צה"ל ורכבים צבאיים ביישוב אביבים - כתגובה למתקפה בביירות על מכשיר איראני לדיוק טילים, המיוחסת לישראל. דובר צה"ל רונן מנליס ציין כי נורו כשניים-שלושה טילי נ"ט, לפי הערכתו מסוג קורנט, לעבר מוצב אביבים ולעבר רכב צבאי מסוג "זאב" שמשמש אמבולנס. עוד הוסיף כי לא היו נפגעים, אך הג'יפ נחדר ויש פגיעה בעמדת המוצב: "חזבאללה לא מימש את ההישג שרצה. הוא רצה להרוג חיילים. כלי טייס תקף את החולייה, ונורו כ-155 פגזים". המרחב האזרחי בכל הגזרה חזר לשגרה מלאה וכלל חסימות הצירים הוסרו.

חזבאללה הוציא הודעה רשמית ובה טען כי "פגענו בכלי צבאי ליד אביבים וישנם נפגעים". לפי דיווח בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, הפצצות צה"ל התבצעו באזור העיירות מארון א-ראס ויארון שבדרום לבנון, ומזל"טים ישראלים טסו בגובה נמוך מעל האזור. מצבא לבנון נמסר כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לכיוון העיירה מארון א-ראס, וכי ההפצצות הישראליות מובילות לשריפות באזור. שר החוץ של בחריין תקף את ממשלת לבנון על רקע האירוע: "התקפה של מדינה אחת כלפי מדינה אחרת אסורה על פי החוק הבין-לאומי. כשמדינה צופה מן הצד על קרבות בתוך גבולותיה שמסכנים את תושביה ואינה עושה דבר זה חוסר אחריות מצד אותה מדינה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס להסלמה ואמר כי "ידעו כל מבקשי נפשנו שאנחנו מוכנים ונכונים להגן על אזרחי ישראל בכל מקום בו יהיו ללא כחל וסרק. אנחנו מוכנים, ולא רוצים להראות לכם עד כמה. שימו לב, השקט יכול לשרור רק בשני צידי הגבול". את הדברים אמר בפתח פגישתו עם ראש ממשלת אתיופיה. במקביל, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי פנה לארה"ב, לצרפת ולגורמים נוספים בקהילה הבין-לאומית כדי למנוע הידרדרות.