הפיגוע בחלמיש: 14 דקות עד הירי

מהתחקיר הראשוני עולה כי המחבל רכש את הסכין לפני מספר ימים, על רקע ההסלמה, ויצא מביתו עם תיק וקוראן

תיעוד מבצע המעצר
תיעוד מבצע המעצר | צילום: דובר צה"ל

בעוד חקירת הפיגוע ביישוב חלמיש בבנימין נמשכת, היום (שבת) ובמהלך הלילה פשטו כוחות של צה"ל ושב"כ על ביתו של המחבל שרצח שלושה בני משפחה. דובר צה"ל פרסם תיעוד מהפעילות בכפר כובאר, בו השתתפו כוחות של "דובדבן" ו"עוקץ": אחיו של המחבל נעצר ונלקח לחקירה. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, עדכן היום כי מהתחקיר הראשוני של המחבל בבית החולים עולה שאת הסכין הוא רכש לפני כמה ימים ותכנן לבצע את הפיגוע במתווה הזה לאור האירועים האחרונים במסגד אל אקצא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הכוחות במהלך המבצע הבוקר
הכוחות במהלך המבצע הבוקר | צילום: דובר צה''ל

את הפוסט בו קרא לצעירים להמשיך ולבצע פיגועים העלה המחבל בעת שיצא בהליכה הרגלית מכפרו לעבר חלמיש, כשעה ו-40 דקות לפני הפיגוע. המחבל, עומר אל-עבד בן ה-19 מהכפר כובאר, לקח איתו תיק וקוראן, ולפי דובר צה"ל הדבר מראה על ההתחזקות הדתית שלו. לפני שנכנס ליישוב חלמיש אל-עבד שטף את עצמו במים מתוך הרצון שלו "להיטהר" וההבנה שהוא הולך לבצע פיגוע התאבדות.

צה''ל פשט על בית המחבל
צה''ל פשט על בית המחבל | צילום: דובר צה''ל

כשחצה את הגדר הייתה אינדיקציה לחציית הגדר, ונבדק מה נעשה בשטח כדי להבין שיש חדירה ואיך לעצור אותה. בשלב זה המחבל נכנס ליישוב, נכנס לבית באקראי ומהרגע שחדר ליישוב עד הרגע שהשכן ירה בו עברו כ-14 דקות.

בצה"ל מזהים עלייה משמעותית בשיח ברשתות החברתיות ובהסתה: השטח "מבעבע" בעקבות האירועים עם הרבה התבטאויות של צעירים שמוכנים לפעול ולצאת. לפני כשנה האירועים היו על רקע לאומי וכעת הם על רקע דתי, והם זוכים לקונצנזוס רחב ברשתות החברתיות.

תיעוד מבצע המעצר
תיעוד מבצע המעצר | צילום: דובר צה''ל

"נערכים לפעילות רצופה של שבועות בשטח"

הרמטכ"ל הורה על תגבור של כוחות והמשימה המרכזית היא אבטחה של הכבישים והיישובים לצד מאמצים גדולים למנוע הידרדרות והסלמה. בצה"ל נערכים לפעילות רצופה שעשויה להימשך מספר שבועות כדי להוריד את רף האיומים והפוטנציאל להידרדרות.

הכוחות ביצעו חיפושים בביתו ועצרו את אחיו לחקירה. הכוחות מכתרים את ביתו והכפר סגור לכניסה וליציאה.בנוסף, עדכנו בצה"ל, כחלק מהפעילות מתבצעת תצפית באמצעות "רוכב שמים" מעל בית המחבל ותצפית נוספת על מרחב היישוב חלמיש באמצעות בלון איסוף של גדוד האיסוף "ניצן". במקביל בוצעו עבודות הנדסיות לצורך הטלת כתר על מרחב הכפר כובאר.

[brightcove_iframe video_id='halamish_peshita_vtr2_n20170722_v1' autoplay='0' credit='דובר צה"ל' desc='תיעוד: צה"ל פשט על בית המחבל' kid='' duration=''']

"אין חיים אחרי מה שרואים שקורה באל אקצא"

אל-עבד היה פעיל בתקופה האחרונה בתא הסטודנטים של חמאס באוניברסיטת "אל קודס" הפלסטינית. הוא נעצר על ידי הביטחון המסכל הפלסטיני מספר פעמים כשבפעם האחרונה הוחזק במעצר במשך 10 ימים, במהלכם עבר עינויים קשים לטענתו. בעמוד הפייסבוק שלו ניתן למצוא אזכורים רבים לארגון החמאס, כמו גם למסגד אל אקצא.

כשעתיים לפני שיצא לביצוע הפיגוע הרצחני פרסם אל עבד פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא קורא לצעירים להמשיך ולבצע פיגועים. "אני בן 20 ויש לי הרבה חלומות ואני מאמין יתגשמו", כתב המחבל. "אני אוהב את החיים ואוהב לשמח אחרים, אבל אין חיים אחרי מה שרואים במסגד אל אקצא ורצח הנשים והצעירים".

"יש לי רק סכין, איפה שאר הצעירים שיש להם נשק?", המשיך המחבל ורמז על כוונותיו. "אני מבקש ממשפחתי שיסלחו לי. אני יודע שלא אחזור, אני בדרך לגן עדן. תכניסו אותי לקבל של יאסר ערפאת והסרט של גדודי אלקסאם".