גנץ חשף תיעוד של ספינות איראניות בים האדום: "נוכחות חריגה ורציפה"

שר הביטחון נשא דברים בוועידת האקונומיסט והציג תמונות לווין מהחודשים האחרונים, בהן ניתן לראות ארבעה כלי שייט איראניים במרחב, המעידות על התבססותם באזור. בהתייחסו ליירוט המל"טים של חיזבאללה אמר: "ישראל תגיב בעוצמה מול מי שינסה לפגוע באזרחיה ובתשתיותיה"

נאום שר הביטחון בני גנץ בוועידה | צילום: אלעד מלכה
זמן צפייה: 07:28

במהלך דברים שנשא היום (שלישי) שר הביטחון, בני גנץ, בוועידת האקונומיסט שמתקיימת ביוון, הוא חשף תמונות לווין מהחודשים האחרונים בהם ניתן לראות 4 ספינות צבאיות איראניות במרחב הים האדום המעידות על התבססותה באזור. לדבריו, זוהי "נוכחות חריגה ורציפה שלא ראינו לפחות בעשור האחרון".

שר הביטחון בני גנץ בוועידת האקונומיסט
שר הביטחון בני גנץ בוועידת האקונומיסט | צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

גנץ הוסיף: "איראן מרחיבה את פעולותיה התוקפניות באזור בכלל, ובמרחב הימי בפרט והיא מתבססת צבאית בים האדום, עם ספינות צבאיות שמפטרלות באופן חריג. בתמונות הלוויין ניתן לראות 4 ספינות צבאיות איראניות בים האדום. הנוכחות של הכוחות הצבאיים של איראן בים האדום בחודשים האחרונים היא המשמעותית ביותר מזה עשור. זהו איום ישיר על המסחר, האנרגיה והכלכלה העולמית".

הניסוי האיראני במשגר לווינים במחוז סמנאן
הניסוי האיראני במשגר לווינים במחוז סמנאן | צילום: משרד הביטחון

לטענתו, "איראן היא הדוגמה המובהקת לאיום אזורי ועולמי נרחב: לאחרונה היא ביצעה ניסוי במחוז סמנאן במשגר לווינים, שהטכנולוגייה שלו תוכל לשמש לפיתוח טיל ביניבשתי ארוך טווח. טיל כזה, יוכל להוות איום על מרחבים במרכז אירופה. גם כטב"מים מתקדמים פעילים ומערכות טילים נוספות שאיראן מפתחת, יכולים להגיע, כבר כעת, בהינתן החלטה, לטווחים של אלפי קילומטרים כולל לאזור שבו אנו נמצאים".

פיצוצים בשמי קייב
פיצוצים בשמי קייב, ארכיון | צילום: רויטרס

גנץ התייחס גם למלחמה באוקראינה והדגיש את חשיבות יכולת ההגנה העצמית: "מהמלחמה באוקראינה אנו למדים כמדינה עד כמה חשובה היכולת להגן על עצמנו, להשקיע בבניין הכוח, ולצד זאת עד כמה משמעותי שיתוף פעולה ביטחוני עבור יציבות אזורית ובינלאומית. זה נכון לאזור שבו אנו נמצאים במזרח הים התיכון, וזה נכון בצורך לשיתופי פעולה ביטחוניים במזרח התיכון".

יירוט המל''ט השני, ששוגר לעבר אסדת ''כריש'' על ידי החיזבאללה
יירוט המל''ט השני, ששוגר לעבר אסדת ''כריש'' על ידי החיזבאללה | צילום: דובר צה''ל

השר התייחס ליירוט שלושת המל"טים ששיגר חיזבאללה לעבר אסדת הגז הכריש, ביום שבת ואמר: "לפני כמה ימים כוחות צה"ל יירטו 3 כטב"מים ששוגרו לאזור אסדת 'כריש', הנמצאת במים הטריטוריאליים של ישראל במטרה לשבש את המשא ומתן המתקיים על הגבול הימי בין ישראל ללבנון. הפעולה הזו היא קודם כל נגד אזרחי לבנון, שנאנקים תחת קשיים כלכליים. כל זאת בשירות משטר האייתוללות האיראני והאינטרסים שלו באזור".

"לפעולות חיזבאללה, שאין בהן תוחלת מבצעית, יש פוטנציאל להביא למיסקלקולציה ולערעור היציבות. הניסיון של חיזבאללה, מראה שהם לא רואים נכון את המציאות באזור. ישראל מפקחת על כל הנעשה בסביבתה, ותגיב בעוצמה מול מי שינסה לפגוע באזרחיה ובתשתיותיה. לצד זאת, אנו נכונים לעבוד ביחד עם שותפים ולבנות יציבות ושגשוג באזור", הוסיף.

אסדת הגז ''כריש''
אסדת הגז ''כריש'' | צילום: אבו עלי אקספרס

כזכור, ביום שבת כוחות צה"ל יירטו שלושה מל"טים של ארגון הטרור חיזבאללה, סמוך לאסדת הגז "כריש" בגבול הימי של ישראל ללבנון. המל"טים המריאו מלבנון והיו בדרכם למים הכלכליים של ישראל. המל"טים התגלו בידי מערכת הגילוי, והם נעקבו ויורטו. חברת האסדה עודכנה על האירוע, וההערכה היא כי מדובר במאמץ של חיזבאללה לפגוע במשא ומתן של ישראל ולבנון על הגבול הימי, וכי הכישלון של חיזבאללה יוביל אותם לניסיונות חוזרים.