הערכה: היעד שהותקף בביירות - משמעותי מכפי שחזבאללה מנסה לתאר

למרות שבארגון טוענים שמדובר ב"מרכז תקשורת", יש להניח שמדובר ביעד משמעותי יותר - כזה שיצדיק תקיפה ראשונה בביירות מאז 2006. בישראל מעריכים שנסראללה יגיב, אך לא בפעולה שתביא להסלמה

זמן צפייה: 01:19

בארגון חזבאללה טוענים כי המתקן שהותקף אתמול (ראשון) לפנות בוקר הוא מרכז תקשורת, אך אם מדובר בפעולה ישראלית, סביר להניח כי מדובר ביעד משמעותי יותר – שיצדיק את העובדה שמדובר בתקיפה הראשונה של צה"ל בביירות מאז תום מלחמת לבנון השנייה ב-2006.

כללי המשחק השתנו, ולכן נסראללה כועס משנראה בתקופה האחרונה. בישראל מבינים שמזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה יגיב, וההערכה היא כי יחפש מהלך מהדהד – אך לא יפעל נגד אזרחים או יחטוף חיילים, פעולה שתסכן אותו בהסלמה כוללת. בחזבאללה לוקחים את הזמן כדי להחליט על דרך הפעולה, וגם אם התגובה לא תגיע היום או מחר – שבירת השקט הוא רק עניין של זמן.

אתמול העבירה ישראל העבירה מסר חריף ללבנון באמצעות ארצות הברית, על רקע איומיו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה - להגיב על מתקפת הרחפנים בביירות בה האשים את ישראל. כך אמרו לחדשות 13 פקידים ישראלים בכירים.

עוד בחדשות 13:

ישראל במסר ללבנון: אם חזבאללה יתקוף – נראה בממשלתכם כאחראית

פיצוצים נשמעו בביירות; חזבאללה: שני מל"טים ישראליים התרסקו

דיווח: ישראל תקפה יעדים בגבול לבנון וסוריה

שריפה בביירות לאחר שלטענת חזבאללה התרסקו שני מל''טים
שריפה בביירות לאחר שלטענת חזבאללה התרסקו שני מל''טים | צילום: חדשות מהשטח

הפקידים הבכירים ציינו כי אתמול, במהלך שיחת טלפון שקיים ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, הוא ביקש ממנו להעביר מסר לראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, לפיו במקרה שחזבאללה תתקוף בתגובה לאירוע הרחפנים, ישראל תראה בממשלת לבנון אחראית ותגיב נגד מדינת לבנון כולה. זאת, בלי לבצע הפרדה בין חזבאללה לבין לבנון.

פומפאו שוחח אתמול גם עם נתניהו וגם עם חרירי בנסיון להביא להרגעת המצב. הוא אמר לנתניהו כי ארצות הברית תומכת בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני תוקפנות איראנית. עם זאת, בכל הנוגע ללבנון האמריקנים מנסים למנוע הסלמה נוספת ולמנוע פגיעה במדינת לבנון.

נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו
נתניהו עם שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו | צילום: חיים צח / לע"מ

בעקבות אירוע הפלת הרחפנים בביירות, שהתרחש בסוף השבוע ומיוחס לישראל, אמר אתמול ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי כי זו "פגיעה גלויה בריבונות הלבנונית והפרה של החלטה 1701 של האו"ם". לדבריו, על הקהילה הבין-לאומית לשמור על ההחלטה מפני ההפרות הישראליות ומפני ההשלכות שלהן.

בתוך כך, איים היום נשיא לבנון מישל עאון: "התקיפות בשטחנו מהוות הכרזת מלחמה", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "ללבנון יש את הזכות להגן על ריבונותה מפני המתקפות האוויריות של ישראל". מלשכתו של עאון נמסר: "העם הלבנוני הוא עם שוחר שלום ולא מלחמה, אך הוא לא יסכים לכך שמישהו יאיים עליו בכל דרך שהיא".

המל''טים שהופלו בלבנון
המל''טים שהופלו בלבנון | צילום: חדשות 13

שלשום לפנות בוקר, כאמור, נשמעו פיצוצים עזים בבירת לבנון ביירות, כשארגון חזבאללה טען כי שני מל"טים ישראליים התרסקו באזור. הראשון, לפי הדיווחים, נפל בפרבר דרומי שבו כוחות פרו איראניים רבים, והשני, שנשלח למקום כחצי שעה לאחר מכן, התפוצץ באוויר ונפל בדאחייה, סמוך לבסיס של הארגון. סיבת ההתרסקות אינה ידועה.

התקרית אירעה זמן קצר לאחר שישראל תקפה כמה יעדי טרור בכפר עקרבה שבדרום מזרח דמשק, באמצעות מטוסי קרב. התקיפה בוצעה נגד פעילי כוח "קודס" האיראני ומיליציות שיעיות שעסקו בימים האחרונים בקידום פיגוע נגד מטרות ישראליות משטח סוריה. מדובר צה"ל נמסר כי מתווה הפיגוע שסוכל כלל תכנון לשגר כמה רחפנים חמושים נגד מטרות ישראליות.