שלושה גורמי מודיעין: ישראל עומדת מאחורי החיסול באיראן

עיתון "הניו יורק טיימס" דיווח כי הממשלה בירושלים עומדת מאחורי מבצע ההתנקשות של "אבי פצצת הגרעין האיראנית" בטהראן, וככל הנראה עדכנה את הממשל האמריקני. בבית הלבן סירבו להגיב

זמן צפייה: 02:46

עיתון "הניו יורק טיימס" דיווח הערב (שישי) כי שלושה גורמי מודיעין מסרו שישראל עומדת מאחורי החיסול של "אבי פצצת הגרעין האיראנית", מוחסן פחריזאדה. על פי הדיווח, הממשל האמריקני ידע אודות המבצע, אך בבית הלבן סירבו להגיב.

בתוך כך, הממשל בטהראן עורך דיונים בניסיון למצוא תגובה הולמת לחיסול. משמרות המהפכה האיראניים דורשים תגובה קשה, שתביא הרתעה ותמנע חיסולים כאלה בעתיד. עם זאת, הממסד הפוליטי מבקש לא להוביל להסלמה אזורית לפני כניסת נשיא ארצות הברית הנבחר ג'ו ביידן לבית הלבן.

בהמשך הערב הודיע מפקד משמרות המהפכה באיראן כי "החלטנו לנקום ולהעניש קשות את מי שתכנן, ביצע וסייע להתנקשות".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

התנקשות דרמטית בטהראן: חוסל "אבי פצצת הגרעין האיראנית"

יצאו למסע כומתה מבלי לקבל את תוצאות הבדיקה – 27 התגלו כחולים

מחשש לניגוד עניינים: חברה בוועדת הבדיקה לפרשת הצוללות פורשת

מוחסן פחריזאדה
מוחסן פחריזאדה | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר היום אישר משרד ההגנה האיראני אישר כי המדען הבכיר במערך הגרעין והטילים של הממשל בטהראן, מוחסן פחריזאדה, חוסל בבירה על ידי אלמונים שירו בו מטווח קצר. הוא פונה לבית חולים, אך הצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו במקום. פחריזאדה, היה מקורב למנהיג העליון של איראן, עלי ח'אמנאי, ואף נמנע מלהיפגש עם הפקחים של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). בתחילה, גורמים רשמיים באיראן הכחישו את האירוע. גורמים ישראליים סירבו להתייחס לחיסול.

לפני כשנתיים הגדיר ראש הממשלה בנימין נתניהו את המדען כ"אבי הפצצה האיראנית" בנאום שבו חשף כי ישראל השיגה 100 אלף קבצים מהארכיון האטומי הסודי ממחסן סמוך להטראן. לדברי נתניהו, פחריזאדה עמד בראש "פרויקט עמאד" - התוכנית לביצוע ניסויים בנשק גרעיני. כמה דקות לאחר פרסום ההתנקשות, נתניהו העלה פוסט בפייסבוק שבו אמר: "אני רוצה לשתף אתכם ברשימה חלקית של דברים שעשיתי השבוע - כי אני לא יכול להגיד לכם הכול".

הרכב שבו נסע מוחסן פחריזאדה
הרכב שבו נסע מוחסן פחריזאדה | צילום: רויטרס

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'ואד זריף, כתב בטוויטר בתגובה לחיסול כי "טרוריסטים רצחו היום מדען גרעין דגול. פחדנות זו, עם סימנים ברורים למעורבות של ישראל בכך, מראה התלהבות נואשת למבצעים. איראן קוראת לקהילה הבין-לאומית ובמיוחד לאיחוד האירופי לגנות את פעולת טרור זו". הרמטכ"ל האיראני מחמד באקרי גם איים, ומסר כי "נקמה קשה מחכה למבצעי פשע החיסול של פחריזאדה - לא נעצור עד שנבוא חשבון עם הרוצחים ונעניש אותם".