יתחקר גם את כוכבי: מבקר המדינה יחל בבדיקת אירועי 7 באוקטובר

המבקר מתניהו אנגלמן סירב לבקשות הדרג המדיני והביטחוני לדחות את בדיקת האירועים, ויחל בחקירה כבר בשבועות הקרובים. בין היתר, אנגלמן יתחקר בכירים בצה"ל, בהם הרמטכ"ל לשבר שהודיע שיגיע לכל חקירה אליה יזומן, למרות שאינו נושא בתפקיד ציבורי רשמי

זמן צפייה: 01:59

אחרי שסירב לבקשת הדרג המדיני והצבאי, מבקר המדינה מתניהו אנגלמן יחל בשבועות הקרובים בהליך הבדיקה של אירועי 7 באוקטובר, שתכלול גם חקירת בכירים בצבא, בהם הרמטכ"ל לשעבר אביב כוכבי.

אנגלמן יזמין בכירים לשעבר בצה"ל לתשאול, בהם כוכבי, שלא חייב להתייצב מכיוון שאין לו תפקיד רשמי כיום. עם זאת, כוכבי אמר לחדשות 13 כי יתייצב לכל בדיקה אליה יזומן, אך סבור, כמו הרמטכ"ל אביב כוכבי, כי בשעה זו אין צורך להתחיל בבדיקה, תוך כדי הלחימה.

הרמטכ"ל לשעבר אביב כוכבי
הרמטכ"ל לשעבר אביב כוכבי | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

השבוע הרמטכ"ל הרצי הלוי שיגר מכתב למבקר המדינה, בשל הכוונה לערוך ביקורת על אירועי 7 באוקטובר, בזמן הלחימה. הלוי כתב: "צה"ל בעיצומה של מלחמה רב-זירתית מאתגרת וחסרת תקדים. התפתחותה של המלחמה תיקבע בחודשים הקרובים. לשם השגת יעדי המלחמה בזירות השונות ולשם שמירה על חיי הלוחמים, צה"ל יבצע תחקירים מבצעיים מקיפים כמתחייב, תוך מיקוד בלקחי הגנת הישובים ובאירועים בעלי השפעה ישירה על שדה הקרב.

לדברי הרמטכ"ל, "הביקורת במתכונת המתוכננת, תוך כדי הלחימה, עומדת בסתירה לעקרון שאותו הגדרת. היא תסיט את קשב המפקדים מהלחימה; היא תפגע ביכולת התחקור המבצעית ובאיכותו; והיא לא תאפשר את הפקת הלקחים ההכרחית לשם השגת יעדי המלחמה. לא בכדי, אין תקדים לקיום ביקורת במתכונת שהגדרת, בעת המלחמה אדרבה, מבקר המדינה כבר קבע בעבר כי 'כאשר התותחים רועמים וכל עוד מבצע מתנהל, הביקורת ממתינה ולא מפריעה לניהולו'".

הרמטכ"ל הרצי הלוי
הרמטכ"ל הרצי הלוי | צילום: פלאש 90

אנגלמן דחה את הבקשה, ובנוסף, ביקש להיפגש עם הרמטכ"ל, על מנת לדון איתו בנושאי הביקורת. בתוך כך, במהדורה המרכזית פורסם כי גם מזכיר הממשלה יוסי פוקס ביקש מהמבקר לדחות בחצי שנה את הבדיקה גם לדרג המדיני, והמבקר סירב במקום.

"כפי ששבתי והצהרתי בעבר, לביקורת המדינה אין כל כוונה להפריע לצה"ל במאמץ המלחמתי", כתב המבקר במכתבו, "החל מהשבוע הראשון שלאחר ה-7.10 ועד היום, צוותי הביקורת במשרד מבקר המדינה קיימו עשרות רבות של סיורים בשטח תוך קיום מאות פגישות עם גורמים שונים. סיורים ופגישות אלו הובילו לגיבוש רשימה מפורטת של ליקויים וכשלים משמעותיים בנוגע לטיפול הממשלתי בעורף האזרחי. רשימת הכשלים הועברה בזמן אמת לראש הממשלה לצורך תיקון מידי. במשך התקופה הזו, הנחיתי את כלל צוותי הביקורת במשרד מבקר המדינה שלא לקיים סיורים בבסיסי צה"ל ופגישות עם גורמים בצה"ל על מנת שלא להסיט את הקשב של צה"ל מהמלחמה".