ראשי המל"ל ליו"ר הכנסת: "לפתוח בהידברות, להגיע למתווה מוסכם"

12 ראשי המטה לביטחון לאומי פנו במכתב ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה בקריאה לפתוח בהידברות בין הקואליציה לאופוזיציה בנוגע לחקיקה המתוכננת בשבוע הקרוב על המהפכה המשפטית, במטרה להגיע למתווה מוסכם

המחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב
המחאה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב | צילום: רויטרס

ראשי המטה לביטחון לאומי לדורותיהם פנו היום (שבת) במכתב ליו"ר הכנסת אמיר אוחנה בקריאה לפתוח בהידברות בין הקואליציה לאופוזיציה על החקיקה המתוכננת בנוגע למהפכה המשפטית, זאת במטרה להגיע למתווה מוסכם. לדברי יוזם המכתב, עוזי דיין, אוחנה אמר כי יזמן אותם לפגישה לפני תחילת החקיקה במליאה - אך יו"ר הכנסת דחה זאת.

12 ראשי המל"ל החותמים (בסדר כהונתם) על המכתב ליו"ר הכנסת הם דוד עברי, גדעון שפר, עוזי דיין, גיורא איילנד, אילן מזרחי, דני ארדיטי, עוזי ארד, יעקב עמידרור, יוסי כהן, יעקב נגל, איתן בן דוד ואיל חולתא.

ביום שני הקרוב ועדת החוקה תתכנס ותצביע על שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים ועל ביטול היכולת של בג"ץ לפסול חוקי יסוד. זאת, לקראת הצבעה ראשונה במליאת הכנסת שתיערך ביום רביעי, יומיים לאחר מכן. למרות שבקואליציה רצו להעלות את הצעת החוק במליאה כבר ביום שני, הדבר דרש מהם לזרז הליכים, והם לא רוצים לעשות זאת, שכן לאחר החקיקה, לא יוכלו להאשים אותם בהליך מזורז וחפוז. על כן, ההצבעה ככל הנראה תידחה ליום רביעי.

עוד באותו יום, הכנסת תצביע על "חוק דרעי" בקריאה ראשונית, החוק שיחזיר את יו"ר ש"ס לכהן כשר בממשלת נתניהו, וגם - על חוק פסגת ההתגברות, שאותו יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט שמחה רוטמן מקדם כהצעת חוק פרטית. למרות שהקואליציה פיצלה את צבר החוקים של המהפכה המשפטית מחוק יחיד לכמה בודדים, על כולם היא צפויה להצביע ביום רביעי הקרוב. בהמשך, ייתכן שיו"ר הוועדה רוטמן "ילביש" על חוק פסקת ההתגברות את ביטול עילת הסבירות. כך למעשה, הממשלה מקדמת את חוקי המהפכה המשפטית בכל מיני מסלולים מקבילים בכנסת.

באשר לסערת "חוק הכותל", גם במקרה הזה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לתמרן מול שותפיו הקואליציונייים, בדיוק כפי שעשה בכמה מקרים נוספים בחודש וחצי האחרונים, מאז הושבעה ממשלתו, לרבות בתקריות מול שר התרבות והספורט מיקי זוהר שהודיע על ביוטל מיזם "שבת ישראלית", שר התקשורת שלמה קרעי וסערת סגירת התאגיד, וגם מול שר האוצר בצלאל סמוטריץ' שקרא להקפיא את פינוי המאחז הבלתי חוקי שהוקם לזכרו של הרב חיים דרוקמן המנוח.

בינתיים, בכל הנוגע למהפכה המשפטית, ולקידום החוקים הנובעים ממנה - נתניהו לא ממהר לרסן אף אחד משותפיו הקואליציונייים כמו גם את אלו המקדמים אותה: שר המשפטים יריב לוין, יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט רוטמן והשר החדש במשרד המשפטים דודי אמסלם.

בשיחות סגורות בימים האחרונים אמר השר לוין כי אם נתניהו יחליט להקפיא את הרפורמה המשפטית ולחכות למשא ומתן, או לחילופין לרדד אותה באופן כלשהו, הוא יתפטר מתפקידו.