טראמפ: "אם לא יהיה הסכם ישראלי-פלס' בתקופתי - לא יהיה לעולם"

נשיא ארה"ב אמר במסיבת עיתונאים במהלך פסגת ה-G-20 ביפן כי הוא חושב שהפלסטינים מעוניינים בעסקה. "הפסקנו לתת להם כסף כי הם אמרו עלינו דברים רעים. אם תהיה עסקה נחזור להעביר להם כספים"

זמן צפייה: 02:08

עם תום פסגת ה-G-20, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום (שבת) במהלך מסיבת עיתונאים ביפן כי הוא "חושב שהפלסטינים רוצים לעשות עסקה", והוסיף כי "אם לא יהיה הסכם בין ישראל לפלסטינים בתקופתי, לא יהיה הסכם לעולם".

"אני יודע שהפלסטינים רוצים לעשות עסקה, אבל הם רוצים לשחק אותה קשים להשגה ואני מבין אותם", אמר טראמפ באוסקה. "הפסקנו לתת להם כסף כי הם אמרו עלינו דברים רעים, למרות שעזרנו להם. אם תהיה עסקה נחזור לתת להם כסף, יש סיכוי לעשות עסקה. בגלל מה שקרה עם הבחירות בישראל הכל מתעכב - זה ייקח כנראה עוד שלושה חודשים".

נשיא ארה''ב טראמפ | צילום: רויטרס

ביום חמישי התייחס ג'ייסון גרינבלאט, שליח ארה"ב למזרח התיכון, לתוכנית השלום של הנשיא טראמפ וטען כי "אנחנו מקווים ששני הצדדים יסכימו לפתרון שתי המדינות - אבל אין בכוונתנו לצמצם קונפליקט בסדר גודל כזה לשלוש מילים בלבד". את הדברים אמר בריאיון לרשת CNN.

גרינבלאט הדגיש כי "אין בכוונתנו להשתמש בסיסמאות שמשמעותן שונה עבור אנשים שונים. התוכנית עצמה, על עשרות העמודים שכוללת, הולכת לפרוס את האופן שבו אנו מאמינים שניתן לפתור את הקונפליקט – במידה ששני הצדדים יהיו מחוייבים אליה ויסכימו לפשרות. הנשיא טראמפ הגדיר זאת באופן מיטבי כשאמר שנתמוך בכל פתרון ששני הצדדים יסכימו לו".

ג'ייסון גרינבלט, יועץ למשא-ומתן בינלאומי ושליח הממשל האמריקהי למזרח התיכון
ג'ייסון גרינבלט, יועץ למשא-ומתן בינלאומי ושליח הממשל האמריקני למזרח התיכון | צילום: GettyImages

בתוך כך, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, התייחס לוועידה בבחריין בריאיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון, וטען כי "היא הייתה הצלחה עצומה - נכחו בה גורמים מכל העולם, דבר המצביע על עניין רב בסיוע לפלסטינים. אני סבור כי כינוס של קהיליית העסקים היא בבחינת גישה חדשה לפתרון סכסוך זה".

קושנר הוסיף כי "התוכנית שהפקנו היא תוכנית מפורטת והגיונית. אנשים חושבים שהיא ניתנת להשגה. אני לא חושב שהתוכנית הכלכלית היא שוחד - היא הזדמנות עבור אנשים להתגבר על בעיות שמהן סבלו זמן רב. התוכנית לא תבוצע אלא עם קיומו של פתרון מדיני, אך בו בזמן אנו לא יכולים להסתפק רק בפתרון מדיני מבלי שיפור בחייהם של האנשים, שכן דבר זה יכשיל את הפיתרון המדיני".

לדבריו, "אנו עדים בשנים האחרונות לכך שמדינות ערב וישראל מתקרבות זו לזו. אני חושב שזה הכרחי שהאזור יתאחד. כשזה יקרה ישתחרר פוטנציאל כלכלי עצום והביטחון יגבר".

קושנר נואם בוועידה הכלכלית בבחריין
קושנר נואם בוועידה הכלכלית בבחריין | צילום: רויטרס

ביום רביעי הסתיימה ועידה בת יומיים בבחריין, שבה הושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום האמריקנית בהשתתפות אנשי עסקים ודיפלומטים מרחבי העולם. עם זאת, בוועידה לא השתתפו גורמים רשמיים מישראל או פלסטינים. ג'ארד קושנר, בתדרוך לעיתונאים אמר קושנר כי "הדלת עדיין פתוחה עבור הפלסטינים לחזור לשולחן המשא ומתן. אנחנו מחכים לשמוע את תגובות הפלסטינים שיקראו את התוכנית הכלכלית".

"החלטנו לפרסם את החלק הכלכלי לפני המדיני כדי שאנשים יוכלו לראות מה החזון ומה הם יכולים להרוויח אם יהיה הסכם שלום", הסביר קושנר. "החלק המדיני של התוכנית יהיה מפורט כמו החלק הכלכלי שלה. עד עכשיו היו חצי מיליון הורדות של מסמך החלק הכלכלי בתוכנית".

על אף הביקורות הרבות שנשמעות על תוכנית השלום של טראמפ, קושנר טען כי חלקה הכלכלי התקבל בחיוב במהלך הוועידה, ואמר: "מה ששמעתי שוב ושוב מאנשים בוועידה זה שהתוכנית הכלכלית ניתנת לביצוע ויכולה להביא לשינוי חיובי של חיי הפלסטינים".