סקר המנדטים: לראשונה - גוש חוסם לנתניהו

מסקר המנדטים של מינה צמח ומנו גבע עולה שיאיר לפיד ממשיך להתחזק, אלא שהפעם לא רק על חשבון מפלגות השמאל. כל הנתונים - בפנים

גוש חוסם לנתניהו
אילו הבחירות היו נערכות היום – למי הייתם מצביעים? מסקר המנדטים של מינה צמח ומנו גבע ממכון מדגם, בשיתוף אי פאנל, עולה, לראשונה מזה שנים, כי במצב הפוליטי הנוכחי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה. והמנצח הגדול של הסקר - יאיר לפיד. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
מגרד את אחוז החסימה. יעלון
מגרד את אחוז החסימה. יעלון | צילום: תומר נויברג, פלאש 90
26 מנדטים הולכים למפלגת יש עתיד של לפיד, שממשיך להתחזק בעקביות בכל סקר. אבל החידוש המרכזי הוא השאלה מהיכן מגיעים המנדטים האחרונים שלו. וכאן רואים את מגמת ההתעצמות של לפיד על חשבון הימין, על חשבון הליכוד ושותפיו הטבעיים. לפיד מצליח לעשות את מה שלא הצליחו לעשות לבני והרצוג בעבר, ולכרסם, לכווץ, את הגוש של בנימין נתניהו. הליכוד עומד בסקר הזה על 22 מנדטים, שני מנדטים פחות מהסקר הקודם, ייתכן שבשל החקירות של ראש הממשלה. הרשימה המשותפת עם 13 מנדטים, המחנה הציוני עם 11 והבית היהודי עם 11. תוצאות מעניינות התקבלו גם בבחינת המפלגות הקטנות יותר: יהדות התורה עם 7 מנדטים, כולנו עם 7 וכך גם ישראל ביתנו. ש"ס עם 6 מנדטים, גם מרצ עם 6. רשימתו של שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שהצהיר בעבר כי ירוץ להנהגת המדינה, נמצאת על גבול אחוז החסימה, עם 4 מנדטים בלבד. עוד לפני שהוקמה באופן רשמי, חצי מבוחריה הפוטנציאליים כבר נטשו ועברו ליאיר לפיד. 3 מ-4 המנדטים של יעלון מגיעים מבוחרי הימין, וברור מהנתונים האלה שיעלון לא יוכל לשרוד כאופציית הנהגה - הוא יצטרך כנראה לרוץ עם מפלגה אחרת.
7gg
ומהו הגוש החוסם לנתניהו, אותם אנשים שאומרים שלא ימליצו עליו לנשיא המדינה ולא ישבו איתו בממשלה? על פי הסקר הנוכחי, מספר האנשים האלה עומד כעת על 60 – בפעם הראשונה אחרי הרבה שנים, יש, על הנייר לפחות, גוש חוסם לנתניהו שימנע ממנו להקים ממשלה. הגוש הזה כולל את המחנה הציוני, מרצ, יש עתיד, המפלגה של יעלון והרשימה המשותפת. הדבר משמעותי משום שלפי נתוני הסקר הזה, לנתניהו אין יכולת להרכיב ממשלה. בנתונים כאלה, יוכל לפיד לכפות שותפות, רוטציה על הליכוד. בכל סקר ששודר בשנים האחרונות עלה כי היחיד שיכול להרכיב ממשלה הוא נתניהו. אך בסקר הזה הממשלה היחידה שמסתמנת היא ממשלת רוטציה בין לפיד לבין הליכוד.
7ggg
את המגבלות של סקרי דעת קהל אנו מכירים היטב, בטח שנתיים ו-8 חודשים לפני הבחירות. אך הסקרים האלה הם כלי העבודה שמונח כרגע בפני הפוליטיקאים. כשרואים את הנתונים, שלא מיטיבים לא עם נתניהו, לא עם כחלון, לא עם ליברמן ולא עם המפלגות החרדיות, אפשר להבין מדוע כל ראשי המפלגות מגבים את נתניהו באמצע החקירות, בניגוד למה שהיה צפוי אולי מפוליטיקאים לעשות. הם מבינים ששום דבר טוב לא מאיים עליהם - בחירות חדשות ידרדרו כמעט בוודאות את מצבן של כל מפלגות הקואליציה. בליכוד אמרו בעקבות הסקר: "השמאל ימשיך לנצח בסקרים של מינה צמח, והליכוד בראשות נתניהו ימשיך לנצח בקלפי".