השרה שקד: "החקירה לא תושפע מראיה לא קבילה"

שרת המשפטים איילת שקד מגיבה לפרסום בדיקת הפוליגרף הפרטית של שרה נתניהו בפרשת המעונות: "דעתם של ראשי הפרקליטות לא תוסח, כמו שההפגנות לא ישפיעו על ההחלטה שלהם"

שעות לאחר פרסום בדיקת הפוליגרף הפרטית שערכה שרה נתניהו בפרשת המעונות, שרת המשפטים איילת שקד מגיבה: בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" אמרה הערב (שבת) השרה כי היא לא מתערבת בחקירות או בתיקים פליליים, אך היא מעריכה שפרסום הבדיקה - שאינה ראיה קבילה - לא תשפיע על החלטת הפרקליטות. אמש פרסם לראשונה כתבנו גיא פלג באולפן שישי כי לפי ההערכות, כתב האישום נגד שרה נתניהו יוגש בתוך 10 ימים - עוד לפני החגים, וכתב האישום נמצא בשלבי גיבוש וניסוח סופיים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"מהיכרותי המאוד קרובה עם ראשי הפרקליטות הם יקבעו על פי הראיות הקבילות ודעתם לא תוסח", הוסיפה שקד. "הם עובדים לפי החוק. אני לא מכירה את הפרטים, אבל כמו שההפגנות לא ישפיעו על ההחלטה שלהם, כל דבר שהוא לא ראייה קבילה לא ישפיע עליהם". עוד הגיבה שקד להפגנות מול בתי היועץ המשפטי לממשלה ונשיאת העליון: "לא צריך להפגין מול בית של עובד ציבור. שופטי בג"ץ אמרו לאורך השנים כי אם לעובד ציבור יש משרד - להפגין שם ולא להפעיל עליו לחץ פסול על משפחתו. אני אמרתי בעבר לאפשר למפגינים למחות מול בית המשפט או משרד המשפטים".

על הפסל של מרים נאור שהוצב השבוע והוסר אמרה שקד: "הצבת הפסל, כמה שזה לא נוח, הוא במסגרת חופש הביטוי". בנוגע לשיחות בין נתניהו לעורך ישראל היום אמרה שקד: "נפגשתי פעם אחת עם מול ידיעות אחרונות זה היה לפני חודש, ונפגשנו במשך דקות ספורות. זו הייתה הפגישה היחידה שלי איתו".

"שרה נתניהו נמצאה דוברת אמת"

עוד הגיבה השרה לסערת נאומה בנוגע ליחס בין הציונות לבתי המשפט: "אני לא דיברתי על השופטים עצמם, הם ציונים כמוני וכמולך. דיברתי על הכנסת שעיגנה את זכויות הפרט אבל לא את זכויות הלאום. עם השנים בית המשפט הלך והרחיב את זכויות הפרט בצורה מאוד רחבה ולא נתן מקום ראוי לזכויות הלאומיות - לא יכול להיות שרק השיקול הביטחוני יעמוד לעיני בית המשפט. הכנסת צריכה לתת כלים בידי השופטים, והכלי הזה הוא חוק הלאום".

היום פורסמה בדיקת פוליגרף פרטית שערכה השבוע שרה נתניהו: תוצאות הבדיקה, שנערכה במכון "טל פוליגרף", נחשפו באתר "מחלקה ראשונה" של יואב יצחק. על פי הודעת המכון, רעיית ראש הממשלה "ביקשה מיוזמתה להיבדק בפוליגרף כדי לאמת את גרסתה לשאלות" וחתמה על הסכמתה להיבדק בפוליגרף "מרצונה הטוב והחופשי". במהלך הבדיקה דחתה שרה נתניהו את האשמותיו של אב הבית לשעבר מני נפתלי, וטענה כי לא "ניפחה" את מספר המשתתפים בארוחות.

רעיית ראש הממשלה השיבה בשלילה לשלוש שאלות: האם הורית למי מהעובדים לנפח את מספר המשתתפים בארוחות במעון ראש הממשלה? האם הורית למי מהעובדים לשנות את סוג הארוחה מארוחה פרטית למדינית? האם היית מודעת בזמן אמת להפרת נהלים בהזמנות מזון ומוצרי צריכה למעון ראש הממשלה?

שרה נתניהו השיבה בחיוב לשאלה "האם נזפת במני נפתלי על כך שהזמין מזון רב מדי למעון ראש הממשלה?". הבודק ובעל המכון, אבי חדד, כתב כי "בניתוח ממצאי הבדיקה לא אובחנו בתשובותיה של גברת נתניהו לשאלות הרלוונטיות תגובות פיסיולוגיות המעידות על אמירת שקר". הבודק סיכם וכתב כי "על סמך ממצאי הבדיקה אני בדעה כי הנבדקת, גב' נתניהו שרה, דוברת אמת בגרסתה כפי שזו באה לידי ביטוי בתגובותיה לשאלות הרלוונטיות בבדיקת הפוליגרף".

נתניהו חשודה, ובקרוב גם ככל הנראה תהיה מואשמת, בארבע פרשות שונות המכונות "פרשת המעונות", ועלותן הכוללת לקופת המדינה מוערכת במאות אלפי שקלים. הפרשה הראשונה היא העסקת חשמלאי באופן פרטי ולא דרך מכרז, ותוך גלגול ההוצאות לקופת המדינה. השנייה היא העסקת עובדת עבור מעון ראש הממשלה, כשבפועל היא טיפלה באביה המנוח של נתניהו בעוד שכרה ממומן על ידי המדינה. השלישית היא רכישת ריהוט גן עבור מעון ראש הממשלה הרשמי והעברתו למעון הפרטי של המשפחה בקיסריה. הרביעית היא ניפוח הוצאות ארוחות בבית ראש הממשלה.

עורך דינה של נתניהו יוסי כהן, הגיש לאחרונה תצהירים של עובדים בבית רה"מ שהעידו שמי שגנב והזמין את המזון הוא מני נפתלי. עם זאת, על פי ההערכות התצהירים לא ישנו את לוח הזמנים אך ככל הנראה יגבו עדויות ממוסרי התצהירים.

ההמלצה להעמדה לדין - כבר במאי 2016

גם ההחלטה בעניין התיק על הטרדה מינית נגד מני נפתלי, אב הבית במעון ראש הממשלה לשעבר והעד המרכזי בפרשה תינתן בסמיכות להחלטה לגבי נתניהו. במשרד המשפטים מבינים כי ההחלטה לגבי נפתלי משליכה גם על פרשת המעונות בשל הקשר המרכזי שלו כעד בפרשה. ההערכה היא שהתיק נגד נפתלי ייסגר בהתאם להמלצה לסגירתו בעבר.

בחודש מאי 2016 המליצה המשטרה להעמיד לדין את שרה נתניהו בפרשה, לאחר שהודיעה על סיום החקירה והעבירה את הממצאים לידי פרקליטות המדינה. מלבד נתניהו עצמה, הצטבר בחקירה חומר ראייתי המצדיק לטענת המשטרה הגשת כתב אישום גם נגד סמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף, והחשמלאי אבי פחימה.

בדצמבר שלאחר מכן נחקרה שוב רעיית ראש הממשלה, במשך 12 שעות, ונשאלה על שורה של נושאים, מפעילות החשמלאי אבי פחימה ועד הוצאות על אירוח במעון ראש הממשלה. "היחידה הארצית של משטרת ישראל סיימה חקירה בעניין מעונות ראש הממשלה", נכתב אז בהודעת המשטרה. "בסיומה של החקירה, הועברו כל הראיות לכאורה, הממצאים והתובנות שנאספו בחקירות המשטרה לפרקליטות מחוז ירושלים, שליוותה את החקירה, לצורך עיון והחלטה".