שקד על המאמצים לאיחוד בימין: "בימים הקרובים נקבל החלטה"

פחות משבוע לסגירת הרשימות לכנסת ה-23, בכירת "הימין החדש" אמרה כי "אני עושה אין-סוף שיחות עם בנט ועם שאר ראשי המפלגות בגוש כדי לחשוב מה הדבר הנכון עבור מדינת ישראל ועבור המחנה"

זמן צפייה: 01:07

בחירות 2020: חברת הכנסת ובכירת הימין החדש איילת שקד, התייחסה היום (שישי) למאמצים לאיחוד במפלגות הציונות הדתית. "בימים האחרונים אני עושה אינסוף שיחות עם בנט ועם שאר ראשי המפלגות בגוש, זו החלטה לא פשוטה", אמרה בכנס ראשי הרשויות של המועצה הציונית. "בימים הקרובים ניקח את ההחלטה שאנחנו חושבים שהיא הכי נכונה עבור מדינת ישראל ועבור מחנה הימין".

ח''כ איילת שקד
ח''כ איילת שקד | צילום: חדשות 13

בתוך כך, ועידת התנועה האסלאמית - רע"מ בחרה היום שישי בח"כ מנסור עבאס כיו"ר מפלגת רע"מ לבחירות שייערכו במרץ 2020. במקום השני נבחר ח"כ וליד טאהא, ובמקום השלישי נבחר ח"כ סעיד אלחרומי. במקום הרביעי נבחרה אימאן חטיב. עבאס אמר כי "זהו צעד נוסף לחיזוק המחויבות לגישה הדמוקרטית שמאפיינת את המפלגה".

במסגרת המגעים בגוש הימין, אתמול נפגשו יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ויו"ר הימין החדש נפתלי בנט. השניים דנו באפשרות של ריצה כוללת ברשימה אחת, אך טרם סוכם דבר.

בתחילת השבוע ביקש ראש הממשלה בנימין נתניהו מיו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' להיפגש אצלו עם פרץ והרב דרוקמן. סמוטריץ' סירב, ואמר כי "אנחנו לא צריכים תיווך. יודעים לפתור את העניינים בלי עזרה". בחשבון הטוויטר שלו כתב שר התחבורה: "מכבד מאוד את ראש הממשלה. אני עובד איתו צמוד ברמה יום-יומית בענייני משרד התחבורה והקבינט, ומעריך את הרצון הטוב שלו לסייע. אבל את המהלכים הפוליטיים בתוך הציונות הדתית אנחנו מנהלים באחריות בעצמנו".

רפי פרץ
רפי פרץ | צילום: רויטרס

ניסיונו של נתניהו לכנס פגישה בין השניים הגיע לאחר שבסוף השבוע האחרון קרא לאיחוד בין הבית היהודי והימין החדש. "הימין לא יסלח לבנט, סמוטריץ׳ ופרץ אם לא יתאחדו לרשימה אחת", כתב ראש הממשלה בטוויטר. "שתי הרשימות עלולות ליפול מתחת לאחוז החסימה ויביאו לעליית שלטון השמאל".

בימין החדש הגיבו לדברי נתניהו: "אנחנו מעריכים את הדאגה של נתניהו. נמשיך במשימתנו להביא קולות מכחול לבן ומליברמן לטובת הקמת ממשלת ימין חזקה ובטוחה לאזרחי ישראל". כידוע, בדומה לבחירות הראשונות שנערכו בחודש אפריל, הימין החדש תרוץ בנפרד, והבית היהודי תרוץ יחד עם מפלגת עוצמה יהודית.

רפי פרץ ואיתמר בן גביר
רפי פרץ ואיתמר בן גביר | צילום: חדשות 13

בחודש שעבר מפלגת הבית היהודי ומפלגת עוצמה יהודית סיכמו על ריצה משותפת לכנסת ה-23. "זה מבטא את רצון העם – הולכים על אחדות וחיבור", אמר פרץ. "אני קורא מכאן לשר התחבורה לחבור אלינו, לבוא ביחד ולחבר את הכוחות לאחדות טובה אמיתית ושלמה. להצלת גוש הימין ולטובתה של הציונות הדתית".

בן גביר מסר גם הוא הצהרה ואמר כי "החיבור הזה הולך להביא לגוש הימין את הניצחון. יש כאן חיבור ואחדות. אני רוצה להודות לפרץ על כך שהוא מוביל, מגלה אחריות ומנסה לאחד את כל הימין ולעשות בית אחד לציונות הדתית ולכל מי שמאמין בארץ ישראל ועם ישראל לפי תורת ישראל. הבשורה מכאן היא בשורה פשוטה אחת ויחידה. בעזרת השם ננצח, גוש ה-61 יכול לקום ושלטון הימין מנצח".