חשש בישראל: מחר ייקבע שחובה לסמן מוצרי ההתנחלויות באירופה

בית הדין הגבוה של האיחוד האירופי יכריע לגבי החוקיות של סימון המוצרים הישראלים המיוצרים בשטחים, וייתכן שיהפוך זאת לחובה. בכירים במשרד החוץ: הזהרנו מדינות באירופה שלא ליישם את הפסיקה

זמן צפייה: 03:01

בית הדין הגבוה של האיחוד האירופי יכריע מחר (שלישי) האם סימון מוצרים מההתנחלויות הישראליות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן במרכולים ברשתות שיווק ברחבי היבשת הינו חוקי. במשרד החוץ מודאגים מאוד מהפסיקה ומעריכים כי בית הדין – שנחשב למוסד המשפטי החשוב ביותר באירופה – יקבע כי חובה לסמן מוצרים מההתנחלויות. בכירים במשרד החוץ אמרו לחדשות 13 כי ישראל העבירה מסרי אזהרה למדינות באירופה לפיהם מי שיישם את הפסיקה היחסים עמו ייפגעו משמעותית.

תחילת הפרשה ב-2015 כאשר האיחוד האירופי פרסם הנחיות לסימון מוצרים מההתנחלויות ברשתות שיווק באירופה. חלק מהמדינות באירופה יישמו את ההנחיות וחלקן התעלמו מהן. אחת המדינות שהחלה לסמן מוצרים מההתנחלויות הייתה צרפת. בשנת 2016 הגיש יעקב ברג, הבעלים של יקב בהתנחלות פסגות, עתירה לבית המשפט בצרפת נגד סימון המוצרים מההתנחלויות. השופט פסק לטובתו של ברג והוציא צו מניעה שעצר את סימון המוצרים בצרפת, אך הפנה את המקרה לחוות דעת של בית הדין הגבוה של האיחוד האירופי, לפני מתן פסיקה סופית.

התנחלות בגדה המערבית
התנחלות בגדה המערבית | צילום: רויטרס

הדיונים בבית הדין הגבוה של האיחוד האירופי התנהלו בעצלתיים בשנתיים האחרונות. בחודש יוני חלה התפתחות משמעותית כאשר היועץ המשפטי של האיחוד האירופי הגיש לבית הדין חוות דעת לפיה תקנות הגנת הצרכן באירופה מחייבות לסמן כי מוצר הגיע מההתנחלויות וזאת כדי לא להטעות את הצרכנים. חוות הדעת הזו הביאה לגיבוש הערכה במשרד החוץ כי קיים סיכוי משמעותי שבית הדין יפסוק כי חובה לסמן מוצרים מההתנחלויות בגדה המערבית. בכירים במשרד החוץ ציינו כי בשל כך ביקשו מברג למשוך את התביעה ולמנוע יציאת תקדים משפטי מסוכן. ברג סירב. "משרד החוץ לא היה מעורב בכלל בתהליך ולצערי לא סייע למאבק הזה. גורמים רבים בממשלה תמכו במהלך שלי ותומכים בו עד היום. עורכי הדין שלי סבורים שגם אם בית הדין יפסוק נגדנו לא ייווצר כל תקדים והמצב הקיים לא ישתנה משמעותית", אמר ברג.

יעקב ברג, בעלים של יקב בהתנחלות פסגות | צילום: חדשות 13

דוח מסווג של משרד החוץ שהופץ לשגרירי ישראל באיחוד האירופי לפני שבועיים והגיע לידי חדשות 13 התריע מהשלכות הפסיקה. "פסיקה של בית הדין תחייב את כל המדינות החברות באיחוד האירופי", נכתב במסמך. "מדינה שלא תיישם את הפסיקה תהיה חשופה לתביעות, לפסיקה תהיה השפעה על יחסי ישראל עם האיחוד האירופי ותעודד חרמות נגד ישראל".

ראש הממשלה נתניהו והנציגה העליונה של האיחוד האירופי למדיניות חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני
ראש הממשלה נתניהו והנציגה העליונה של האיחוד האירופי למדיניות חוץ וביטחון, פדריקה מוגריני | צילום: רויטרס

בישראל ניסו לגייס בשבועות האחרונים את הממשל האמריקני ואת הקונגרס כדי להפעיל לחץ על האיחוד האירופי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ ישראל כץ העלו את הנושא בפני שר האוצר האמריקני סטיב מנוצ'ין שביקר בישראל לפני שבועיים. במקביל, כמה סנאטורים אמריקנים שיגרו מכתבים בנושא לשגריר האיחוד האירופי בוושינגטון ואיימו כי אם תתקבל פסיקה שתחייב סימון מוצרים מההתנחלויות, יביא הדבר לפגיעה ביחסי הסחר בין ארה"ב לאיחוד האירופי. עם זאת, בית הדין הגבוה של האיחוד האירופי הינו עצמאי וללחץ מדיני אין כמעט כל השפעה על פסיקותיו.

במשרד החוץ נערכים לאפשרות של פסיקה שתחייב לסמן מוצרים מההתנחלויות. בשבוע שעבר הופץ מברק הנחיות מסווג לכל שגרירי ישראל במדינות החברות באיחוד האירופי בו נכתב כי "לפסיקת בית הדין בנושא סימון מוצרים מההתנחלויות עלולות להיות השלכות שליליות רחבות על ייצוא מוצרים ישראלים לאירופה". השגרירים התבקשו לפנות מרגע הפסיקה של בית הדין לדרגים הבכירים ביותר במדינות בהן הם נמצאים "ולהבהיר לאיחוד האירופי ולחברותיו את ההשלכות השליליות שעלולות להיות לפסיקת בית הדין וליישומה על היחסים עם ישראל".

משרד החוץ הנחה את השגרירים להדגיש כי פסיקת בין הדין פסולה מבחינה מוסרית וערכית כיוון שהיא מייחדת לרעה את ישראל מול סכסוכים אחרים כמו צפון קפריסין או הסהרה המערבית, ומפלה תוצרת ישראלית. עוד התבקשו השגרירים להדגיש כי הפסיקה תעודד גורמים אנטי ישראלים לקדם חרמות נגד ישראל.