קושנר: "תוכנית השלום תפורסם במהלך חודש יוני"

יועצו וחתנו של הנשיא טראמפ אמר לקבוצת שגרירים כי פרטי "תוכנית המאה" יופצו לאחר חודש רמדאן, שיסתיים ב-4 ביוני, וככל הנראה תפורסם בחלקים. "תשמרו על ראש פתוח, הצדדים יידרשו להתפשר"

ג'ארד קושנר | צילום: רויטרס

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית, אמר היום (רביעי) כי תוכנית השלום של טראמפ תפורסם בתום חודש רמאדן, שיסתיים ב-4 ביוני.

קושנר אמר את הדברים לקבוצה של שגרירים, ביקש מהם "לשמור על ראש פתוח" והוסיף כי שני הצדדים יצטרכו להתפשר. "כולנו נצטרף לחפש פשרות הגיוניות כדי שהשלום יהיה ניתן להשגה", אמר.

כמו כן, מקור שהיה במפגש, ציין שקושנר אמר לשגרירים כי בכוונת הבית הלבן לפרסם את פרטי התוכנית בכמה שלבים. ככל הנראה, תחילה יפרסמו את החלק הכלכלי ורק אחר כך את המדיני. כמו כן, המקור אמר כי קושנר ציין שהמסמך יהיה למעלה מ-50 עמודים.

ג'ארד קושנר
ג'ארד קושנר | צילום: רויטרס

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, שנכנס לתפקידו לפני מספר ימים, אמר הלילה בריאיון לסוכנות הידיעות AP כי תוכנית השלום הצפויה של הנשיא טראמפ "נולדה מתה", כי ישראל נוקטת, בשיתוף עם ארה"ב, במלחמה כלכלית נגד הפלסטינים, וכי הפלסטינים לא יסתפקו בפחות ממדינה ריבונית.

אשתייה אמר שאחרי כל המהלכים הפרו-ישראליים של האמריקנים, במיוחד מעבר השגרירות לירושלים, אין עוד על מה לשאת ולתת. "כל הצעה שמתעלמת מהדרישות הבסיסיות של הפלסטינים תידחה על ידי הקהילה הבין-לאומית", אמר. "איפה תהיה לנו מדינה פלסטינית? אנחנו לא מעוניינים ביישות, אנחנו רוצים מדינה ריבונית".

לכתבות נוספות בנושא >> 

גרינבלט: "ההשערות המתמשכות לגבי תוכנית השלום פוגעות בהצלחתה"

ראש הממשלה הפלסטיני: "תוכנית השלום של טראמפ נולדה מתה"

בכירים לשעבר באירופה: לדחות תוכנית שלום שלא תכלול מדינה פלס'

עוד אמר אשתייה, בהתייחס לדיווחים לפיהם תוכנית השלום תתמקד ביוזמות כלכליות עבור הפלסטינים: "הפלסטינים לא מעוניינים בשלום כלכלי. אנחנו מעוניינים בסיום הכיבוש. אי אפשר ליהנות מהחיים תחת כיבוש". כמו כן אמר כי עבור טראמפ "אין שותפים פלסטינים, אין שותפים ערבים ואין שותפים אירופאים". "ישראל לוקחת חלק במלחמה כלכלית שארה"ב הכריזה נגדנו", אמר. "כל המערכת נועדה לגרום לנו להיכנע ולהסכים להצעת שלום בלתי מתקבלת על הדעת. מדובר בסחיטה כלכלית, אנו דוחים זאת".

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה | צילום: רויטרס

ג'ייסון גרינבלט, השליח האמריקני למזרח התיכון, התייחס אתמול לדיווחים האחרונים אודות תוכן "עסקת המאה" האמריקנית, וכתב כי "ג'ארד קושנר, דייוויד פרידמן ואני מעריכים את העניין הציבורי במאמצי השלום שעליהם אנו עובדים בשנתיים האחרונות. עם זאת, לא נחשוף את פרטי התוכנית טרם הזמן. ההשערות המתמשכות לא מסייעות לאף אחת ורק פוגעות במאמצים, ואנו מציעים להפסיק את משחקי הניחושים".

לפני יומיים הודיע שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מוכן להיפגש עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ללא תנאים מוקדמים. את הדברים אמר לסוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק". לדבריו, פגישה כזאת תוכל להתקיים אם מוסקבה תסכים לארחה. אל-מאלכי התייחס גם לתוכנית השלום המתגבשת ע"י הממשל האמריקני: "אנו דוחים כל הצעה ליישוב הסכסוך שאינה כוללת הכרה בעצמאותה של מדינה פלסטינית".

אל-מאלכי הוסיף כי "במידה ונתניהו יחליט לספח את הגדה המערבית - הרשות הפלסטינית תדרוש תגובה כוללת בקרב הקהילה הבין-לאומית". לדבריו, "במצב כזה נתניהו יצטרך להתמודד עם מיליוני פלסטינים".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן | צילום: שיהאב

ביום שני פורסם בעיתון "הגרדיאן" מכתב שבו קראו עשרות בכירים לשעבר באירופה, ובהם שישה ראשי ממשלה לשעבר, 25 שרי חוץ לשעבר ושני ראשי נאט"ו לשעבר, לדחות את תוכנית השלום של הנשיא האמריקני, במידה וזו לא תכלול מדינה פלסטינית. זאת, ברקע הדיווח ביום ראשון ב"וושינגטון פוסט", לפיו "תוכנית המאה" לא תכלול שתי מדינות לשני עמים.

"הגיע הזמן שאירופה תעמוד על העקרונות שלה בכל הנוגע לשלום בין ישראל לפלסטינים", כתבו הבכירים. "למרבה הצער, הממשל האמריקני הנוכחי זנח  את המדיניות האמריקנית לאורך השנים, ומכיר רק בטענות צד אחד כלפי ירושלים".

"וושינגטון הפגינה אדישות מטרידה בכל הנוגע לבנייה הישראלית בהתנחלויות", הוסיפו הבכירים והתייחסו לקיצוץ בתקציב הרשות: "מדובר בהימור על הביטחון והיציבות של כמה מדינות הנמצאות על סף הדלת של אירופה".

דברי הבכירים מגיעים בהמשך לדיווח ב"וושינגטון פוסט", לפיו "עסקת המאה" של טראמפ תבטיח לפלסטינים מגוון הטבות אך לא תכלול הקמת מדינה פלסטינית ריבונית. כך על פי גורמים המעורים בפרטי התוכנית. תוכנית השלום צפויה להתפרסם באביב הקרוב, לאחר שבשנתיים האחרונות עבד עליה יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר.