הרש"פ נגד ארה"ב: תוכנית שלא תתבסס על פתרון 2 המדינות - תיכשל

משרד החוץ הפלסטיני תקף את בכירי הממשל האמריקני שהתייחסו ל"עסקת המאה" המסתמנת: "צוותי השלום של טראמפ ונתניהו פועלים יחדיו כדי לחסל את הפרויקט הלאומי הפלסטיני"

זמן צפייה: 00:24

משרד החוץ הפלסטיני תקף היום (שבת) את הבכירים האמריקניים שהתייחסו ל"עסקת המאה", ובראשם השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. בהודעה נכתב כי "כל תוכנית שלא תתבסס על פתרון שתי המדינות - תיכשל". כמו כן, נכתב כי  "כעת אנחנו רואים בצורה מובהקת כי צוותי השלום של טראמפ ונתניהו עובדים כתף לצד כתף כדי לחסל את הפרויקט הלאומי הפלסטיני".

אתמול מסר גרינבלט כמה פרטים בדבר תוכנית השלום האמריקנית. בין היתר, טען גרינבלט כי ההנהגה הפלסטינית דבקה במושגים ישנים שאינם מקדמים את השלום, וכי תוכנית השלום לבדה לא תפתור באופן מוחלט את המחלוקות בין הצדדים, שייאלצו לנהל בנוסף מו"מ ישיר ביניהם. את הדברים אמר בריאיון לרשת "סקיי ניוז ערביה".

כתבות נוספות בנושא:

גרינבלט: "הפלסטינים דבקים במושגים ישנים שלא מקדמים את השלום"

גרינבלט: "ההשערות המתמשכות לגבי תוכנית השלום פוגעות בהצלחתה"

ראש הממשלה הפלסטיני: "תוכנית השלום של טראמפ נולדה מתה"

ריאד אל-מאלכי, שר החוץ של הרשות הפלסטינית
ריאד אל-מאלכי, שר החוץ של הרשות הפלסטינית | צילום: רויטרס

גרינבלט הצהיר כי אין כל גורם שיוכל לאלץ את שני הצדדים ליישם את העסקה, אך אם לא ייענו לתוכנית הם יאבדו הזדמנות משמעותית להשגת שלום - בייחוד, לדבריו, הפלסטינים. עוד סיפר כי על אף שההנהגה הפלסטינית גדעה את יחסיה עם ארה"ב, הממשל האמריקני עודנו נפגש עם פלסטינים שאינם חלק מההנהגה.

לבסוף, הודיע גרינבלט כי הממשל מבקש מהישראלים והפלסטינים לבחון את התוכנית לפני שיביעו עמדה בעניינה, והוסיף כי הממשל אינו מקבל את החלטותיו רק על סמך מאמצי השלום אלא גם בהתבסס על האינטרסים של ארה"ב. לדבריו, "הנשיא דונלד טראמפ רואה בעצמו אדם שתמיד מנסה לקיים את הבטחותיו". מוקדם יותר, הכחיש גרינבלט בחשבון הטוויטר שלו דיווחים על כך שהתוכנית כוללת העברת שטחים מסיני לעזה: "מפתיע ומעציב לראות כיצד אנשים ללא כל מושג לגבי התוכנית מפיצים מידע שקרי אודותיה".

נוסף לכך, גורם בכיר נוסף בבית הלבן מסר אתמול ל"סקיי ניוז ערביה" כי כל צד בתהליך השלום מבין את המושג "פתרון שתי המדינות" באופן אחר, ולכן אין תועלת בהסתמכות על ביטוי שלעולם לא ישיג את השלום. אותו בכיר הוסיף כי "עסקת המאה" מבוססת על השקפה ברורה ומציאותית של השלום האפשרי בין הפלסטינים לישראלים.

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט
פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט | צילום: חיים צח, לע"מ

כמו כן, בליגה הערבית התייחסו לפרסומים שעלו לאחרונה בנוגע ל"עסקת המאה", ואמרו כי "התמונה "התמונה של העסקה הנרקמת מדאיגה, על העולם הערבי להתנגד לתוכנית ולעמוד לצד העם הפלסטיני". עוד מסרו כי מחר צפוי אבו מאזן לנאום בפגישת חירום של שרי החוץ של הליגה הערבית שתתכנסת בקהיר, כדי לדון בהשלכותיה של תוכנית טראמפ על העולם הערבי.

מוקדם יותר השבוע, התייחס גרינבלט לדיווחים האחרונים אודות תוכן "עסקת המאה", וכתב כי "ג'ארד קושנר, דייוויד פרידמן ואני מעריכים את העניין הציבורי במאמצי השלום שעליהם אנו עובדים בשנתיים האחרונות. עם זאת, לא נחשוף את פרטי התוכנית טרם הזמן. ההשערות המתמשכות לא מסייעות לאף אחת ורק פוגעות במאמצים, ואנו מציעים להפסיק את משחקי הניחושים".

בתוך כך, בעיתון "הגרדיאן" פורסם מכתב שבו קראו עשרות בכירים לשעבר באירופה, ובהם שישה ראשי ממשלה לשעבר, 25 שרי חוץ לשעבר ושני ראשי נאט"ו לשעבר, לדחות את תוכנית השלום של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, במידה וזו לא תכלול מדינה פלסטינית. זאת, ברקע הדיווח ביום ראשון ב"וושינגטון פוסט", לפיו "תוכנית המאה" לא תכלול שתי מדינות לשני עמים.

"הגיע הזמן שאירופה תעמוד על העקרונות שלה בכל הנוגע לשלום בין ישראל לפלסטינים", כתבו הבכירים. "למרבה הצער, הממשל האמריקני הנוכחי זנח  את המדיניות האמריקנית לאורך השנים, ומכיר רק בטענות צד אחד כלפי ירושלים".

נתניהו וטראמפ
נתניהו וטראמפ | צילום: רויטרס

"וושינגטון הפגינה אדישות מטרידה בכל הנוגע לבנייה הישראלית בהתנחלויות", הוסיפו הבכירים והתייחסו לקיצוץ בתקציב הרשות: "מדובר בהימור על הביטחון והיציבות של כמה מדינות הנמצאות על סף הדלת של אירופה".

דברי הבכירים מגיעים בהמשך לדיווח ב"וושינגטון פוסט" לפיו "עסקת המאה" של טראמפ תבטיח לפלסטינים מגוון הטבות אך לא תכלול הקמת מדינה פלסטינית ריבונית. כך על פי גורמים המעורים בפרטי התוכנית. תוכנית השלום צפויה להתפרסם באביב הקרוב, לאחר שבשנתיים האחרונות עבד עליה יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר.