ההכנות לוועידת בחריין מקרטעות: ישראל טרם קיבלה הזמנה לאירוע

פקיד ישראלי בכיר ציין כי קושנר הסביר לנתניהו שהממשל האמריקני מחכה לאישורי הגעה מכמה מדינות לפני שיעביר ההזמנה. בארה"ב חוששים לגבי השתתפותן של מצרים וירדן - שטרם ידוע אם יגיעו

זמן צפייה: 01:19

ההכנות לוועידת בחריין, במהלכה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום האמריקנית, מדשדשות ונתקלות בקשיים - לכן ישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית לאירוע שצפוי להתקיים בעוד כשבועיים.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העומד בראש צוות השלום של הבית הלבן, אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בירושלים ב-30 במאי כי הממשל האמריקני עדיין מחכה לקבל אישורי הגעה ממדינות נוספות – במיוחד מדינות ערביות ומוסלמיות – ורק לאחר מכן יעביר הזמנה רשמית לישראל ויפרסם זאת פומבית.

ג'ארד קושנר, בנימין נתניהו וג'ייסון גרינבלט | צילום: רויטרס

האמריקנים מודאגים במיוחד לגבי השתתפותן של מצרים וירדן. עד כה למרות לחצים כבדים של הבית הלבן לא הודיעו שתי המדינות הללו שישתתפו בוועידה. גם מדינות כמו מרוקו, עומאן וכוויית לא אישרו הגעתן. הפלסטינים מפעילים לחץ נגדי על מדינות ערב כדי שאלה לא ישתתפו באירוע או ישתתפו בדרג נמוך בלבד.

הפקיד הישראלי הבכיר אמר כי ראש הממשלה נתניהו הודיע בשבוע שעבר לשר האוצר משה כחלון כי אם ישראל תוזמן לוועידה כחלון יהיה זה שייצג אותה. כחלון אף שוקל לצאת לוושינגטון לפני הוועידה כדי לקיים דיוני הכנה עם מקבילו האמריקני סטיב מנוצ'ין ועם ג'ארד קושנר.

ג'ייסון גרינבלט, ג'ארד קושנר דיוויד פרידמן
ג'ייסון גרינבלט, ג'ארד קושנר דיוויד פרידמן | צילום: רויטרס

לפני כעשרה ימים, נפגש שליח מיוחד מטעם מלך בחריין עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, וביקש ממנו להשתתף בוועידה הכלכלית שתיערך במדינתו בחודש יוני, במסגרת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. אבו מאזן דחה את הבקשה והבהיר כי לא ייקח חלק במפגש.

השליח הבחרייני אמר לאבו מאזן כי מדינתו לא ארגנה את הוועידה הכלכלית, אלא רק נענתה לבקשת ארה"ב והסכימה לארח אותה. השליח הבהיר ליו"ר הרשות הפלסטינית כי בחריין מחויבת למדינה פלסטינית בקווי 1967 - שבירתה מזרח ירושלים. למרות זאת, כאמור, אבו מאזן סירב להגיע לפגישה. באותה העת, נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו עם יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, ושליח ארה"ב במזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט.

בחודש שעבר, כזכור, הודיע הבית הלבן כי ב-25 ביוני תתקיים ועידה בת יומיים בבחריין, לעידוד השקעה כלכלית בעזה ובגדה המערבית. הודעת הבית הלבן נתקלה בהתנגדות פלסטינית, כאשר בכירים ברשות ואנשי עסקים פלסטינים שהוזמנו הודיעו כי לא יגיעו. ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, אמר כי "לא התייעצו איתנו בנושא הוועידה המתוכננת". "המשבר הכלכלי שממנו סובלת הרשות הפלסטינית נובע ממלחמה כלכלית נגדנו, שמטרתה לסחוט מאיתנו עמדה מדינית. פתרון הסכסוך צריך להיות מדיני - והוא צריך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית", הוסיף אשתייה.