אחרי תרגיל לילי בכנסת: ניצחון לאופזיציה - הקואליציה משכה את הצעות החוק

על אף שח"כית מימינה הוקפצה באמצע הלילה כדי לסייע באישור הצעות החוק, האופוזיציה הפילה את תיקוני החקיקה, לאחר שח"כ מהליכוד התחבא ברכב של חברו ונכנס למליאה ברגע האחרון

זמן צפייה: 02:36

האופוזיציה השיגה הלילה (חמישי) ניצחון נוסף על הקואליציה, כשהפילה את אחת מההצעות החוק שעלו במליאה. על אף שחברת הכנסת שירלי פינטו (ימינה) הוקפצה באמצע הלילה, ההצעה נפלה אחרי שחבר הכנסת גדי יברקן (הליכוד), שהתחבא ברכבו של חברו יואב קיש, נכנס ברגע האחרון והתנגד.

יש לציין כי באופוזיציה גרמו לקואליציה לחשוב שיברקן לא יגיע כלל למליאה מסיבה אישית, ולכן גם ראש הממשלה נפתלי לא נשאר. באופוזיציה טוענים כי חבר הכנסת אלכס קושניר (ישראל ביתנו) הצביע למרות שהיה מקוזז עם אתי עטיה מהליכוד שאביה נפטר אתמול, אבל בתגובה חבר הכנסת עופר כסיף (הרשימה המשותפת), שהיה מקוזז עם שרת התחבורה מרב מיכאלי, הצביע גם הוא.

בכך הצעת החוק נפלה בגלל שוויון של 48 חברי כנסת שתמכו ו-48 שהתנגדו, ובעקבות זאת, משכה הקואליציה את שאר הצעות החוק שהתכוונה להעמיד להצבעה, מחשש שגם אלו ייפלו. החוק שהופל נוגע לתשלום של ערוצים 13,12,11 לעידן פלוס, וצריך היה לעבור לפני סוף השנה.

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2112300908' autoplay='0' credit='ערוץ כנסת' desc='התרגיל הלילי במליאה' poster='' kid='1_7z1y8f7g' duration='358']

יברקן מסר: "כמה עובדות על מאוחרי הקלעים לליל החניונים בגירסה המשופרת. הגעתי במונית למשכן הכנסת מרחובות, ישבתי במושב האחורי ברכבו של ח"כ יואב קיש (והלא נוח!) בחניון במשך שעתיים: 01:00-03:00 . חברי הכנסת יריב לוין ויואב קיש מכירים את היריבים הפוליטיים שלנו היטב, הם יודעים שהם שקרנים חסרי תקנה והכינו תכנית פעולה מהסרטים".

"מפני שידעו שהקואליציה יפרו קיזוז", הוסיף יברקן, "הקפיצו את ח"כ כסיף שהיה מקוזז והוכנס לחדר צדדי כגיבוי במידה וח"כ של הקואליציה שיש לו קיזוז יפר קיזוז. לפני כל הדרמה, קודם לכן, ח"כ לוין הציע לקואליציה לקזז אותי והם אינם הסכימו. בצהריים הייתה לי הסכמה ג'נטלמנית עם טופורובסקי על קיזוז "שקט", קיזוז שרק שנינו יודעים עליו. הוסכם שאם יקרה משהו חריג נעדכן אחד את השני".

עוד כתב יברקן כי "ואז, ברגע הנכון, ח"כ קיש התקשר אלי ואמר לי 'אתה יכול לצאת מהרכב ולהכנס למליאה'. נכנסתי ברגע ההצבעה, הרוב שהיה לקואליציה נמחק. עם הקול שלי התוצאה הייתה 48-48 והחוק נפל. אחריו נפלו עוד שני חוקים של הקואליציה כי הם סגרו את "סדר היום" ברגע שהבינו שאני בכנסת וגם לחוקים הבאים לא יהיה להם רוב".

"אם פאניקה לא היתה תוכנית עבודה של הקואליציה הזו", אמר יברקן, "יכלו לנצח בשני החוקים שהיו בסדר היום. אני בכלל תכננתי לנסוע חזרה הביתה ולא להשתתף בשני החוקים שנותרו. אבל הם התמכרו לפאניקה, לכן קשה להם להיגמל. כשהם בפאניקה אזרחי ישראל מפסידים".