נתניהו וגנץ נפגשו: "הושגו הבנות והתקדמויות משמעותיות"

רה"מ ויו"ר הכנסת דנו במהלך הלילה בהקמת ממשלת חירום: "במהלך היום תתקיים פגישה נוספת". בין ההבנות המתגבשות בין השניים - ביטול הסעיף הקובע החמרת ענישה על בנייה לא חוקית באדמות פרטיות

זמן צפייה: 00:20

אחדות בימי קורונה: ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן נפגשו אמש (שבת) במטרה לדון במחלוקות במשא ומתן להקמת ממשלת חירום. לפגישה הצטרף גם בכיר כחול לבן גבי אשכנזי.

בתום הפגישה מסרו שני הצדדים: "לפני מספר דקות הסתיימה פגישת ראש הממשלה נתניהו ויו״ר כחול לבן, רא״ל (במיל׳) ח״כ בני גנץ, שנערכה לאורך הלילה, במטרה להקים ממשלת חירום לאומית שתתמודד עם משבר הקורונה והאתגרים הנוספים שעומדים בפני מדינת ישראל. בפגישה הושגו הבנות והתקדמויות משמעותיות. במהלך היום תתקיים פגישה נוספת במטרה להגיע לחתימה על הסכם".

המחלוקת העיקרית בין הצדדים כעת היא דרישת כחול לבן שלא להאריך את כהונת יו"ר הכנסת יולי אלדשטיין - בצל תגובתו לפסיקת בג"ץ, אך בליכוד מסרבים לכך בכל תוקף. בין ההבנות המתגבשות בין השניים - ביטול חוק קמיניץ המחמיר ענישה על בנייה לא חוקית באדמות פרטיות. מדובר בתנאי שהציבו בעבר חברי הרשימה המשותפת לתמיכתם בגנץ.

בשבוע האחרון קיימו צוותי המשא ומתן של שתי המפלגות דיונים אינטנסיבים, שנמשכו גם לאורך סוף השבוע, ועל אף שהמחלוקות הן בנושאים עקרוניים, על פי הערכות יגיעו הצדדים להסכם שיאפשר את הקמת הממשלה.

"אנחנו מתחילים עוד שבוע במלחמה המשותפת שלנו בקורונה ואנחנו בדרך לממשלת אחדות", אמר אמש ראש הממשלה נתניהו בסרטון שפרסם ברשתות החברתיות. "אנחנו הולכים לאחד כוחות למענכם, למען המדינה. אני רואה הפנמה די רחבה, אבל זה עדיין לא מספיק. נצטרך הידוק נוסף של ההנחיות, אבל נוכל לנצח את זה ביחד".

אנשיו גנץ מנסים להציג את ההישגים של ההסכם – בהם אישור משותף של נתיהו וגנץ בכל הנוגע למינויים בכירים כמו מפכ"ל, יועץ משפטי לממשלה ורמטכ"ל. בתחום המדיני סוכם כי למשך חצי שנה לא יהיה סיפוח חד צדדי, שמותנה גם בהרשאה אמריקנית.

בתוך כך, אחד מאנשי גנץ אמר לחדשות 13: "כאשר תומכי גנץ, שעכשיו כועסים עליו, יראו את זמיר וחיימוביץ מחליפים במשרדי התרבות והתקשורת את דודי אמסלם ומירי רגב שהיו כה לא אהובים עליהם – אולי הביקורת עליו תרוכך".

פגישת נשיא המדינה ראובן ריבלין, יו''ר הליכוד בנימין נתניהו, ויו''ר כחול לבן בנימין גנץ
פגישת נשיא המדינה ראובן ריבלין, יו''ר הליכוד בנימין נתניהו, ויו''ר כחול לבן בנימין גנץ | צילום: רועי אברהם

ביום חמישי, התייחס יו"ר יש עתיד יאיר לפיד להחלטה לפצל את כחול לבן, בעקבות בחירתו של גנץ לתפקיד יו"ר הכנסת. "בני גנץ החליט היום לפרק את כחול לבן כדי לזחול לממשלה של נתניהו", הצהיר לפיד. "זו החלטה מאכזבת. מה שמוקם היום אינה ממשלת אחדות ולא ממשלת חירום, זו עוד ממשלה של נתניהו. בני גנץ נכנע היום ללא קרב, וזחל לממשלתו של נתניהו. הצטרף לבלוק הקיצוני-חרדי".

"רצנו יחד כי בני גנץ הסתכל לי בעיניים ואמר שהוא בממשלה הרעה הזו לא יישב, והאמנתי לו", המשיך לפיד. "יחד איתנו צעדו באמונה יותר ממיליון מצביעי כחול לבן. הם מרגישים היום נבגדים – בצדק. הקולות שלהם נגנבו, וניתנו במתנה לנתניהו".

עוד התייחס יו"ר יש עתיד למשבר הקורונה ואמר: "המשבר הוא לא היתר ולא אישור לוותר על ערכים. הבטחנו שלא נשב תחת ראש ממשלה עם שלושה כתבי אישום, הבטחנו שלא נשב בקואליציה של סחטנים וקיצונים. אמרנו שלא ניתן לפגוע בדמוקרטיה הישראלית. דווקא בשבוע שבו ההתקפה על רשויות החוק הגיעה לשיא - נותנים פרס למפירי החוק. מי שזוחל לממשלה כזו שלא ימכור לנו שהוא עושה את זה לטובת המדינה".