יועץ טראמפ נפגש עם רה"מ: "אסור לאיראן לפרש זהירותנו כחולשה"

ראש הממשלה והיועץ האמריקני לביטחון לאומי מסרו הצהרה משותפת טרם פגישתם. השניים דנו בגרעין האיראני ובמשבר לאחר הפלת המל"ט האמריקני. בולטון: "לאיראן לעולם לא יהיה נשק גרעיני"

נתניהו ובולטון בהצהרה לתקשורת
זמן צפייה: 09:28
ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) עם היועץ האמריקני לביטחון לאומי ג'ון בולטון, בלשכתו שבירושלים. השניים נתנו הצהרה לתקשורת ודנו במתיחות במפרץ הפרסי ובמשבר בין ארצות הברית לאיראן, וכן בגרעין האיראני. בולטון התייחס לתקרית הפלת המל"ט האמריקני בשבוע שעבר על ידי האיראנים, והבהיר: "אסור שאיראן, וכל מעצמה עוינת אחרת, יפרשו בטעות את הזהירות ושיקול הדעת שהפעלנו כחולשה". "איראן ממשיכה לבנות בסיסים בסוריה. היא מספקת נשק מתוחכם ללבנון, אפגניסטן ותימן, והיא ממשיכה להפעיל לפעול במזרח התיכון", המשיך בולטון. "היא ממשיכה לאיים על ישראל ובנות ברית נוספות שלנו במזרח התיכון. כמו שאמר הנשיא ביום חמישי – הסנקציות על איראן הכרחיות, ועוד סנקציות יוטלו הלילה. אנחנו מצפים שההכרזה על הסנקציות תתקיים ביום שני - הישארו עמנו", סיכם. בפתח דבריו, התייחס בולטון לפסגה המשולשת עבורה הגיע לירושלים, ואמר כי "אני מעריך את מנהיגותו של ראש הממשלה והשותפות בין ישראל לארצות הברית". "אין ספק שתחת שלטון נתניהו וטראמפ מערכת היחסים בין שתי המדינות התחזקה", הוסיף. "הכרנו בירושלים כעיר הבירה של ישראל והעברנו את השגרירות לירושלים. הכרנו בריבונות ישראל ברמת הגולן ואני בטוח שהיחסים ביננו יוסיפו וישתפרו. אני בטוח שנוכל לעבוד יחד, מכיוון שמערכת היחסים החזקה בין נתניהו לטראמפ מאפשרת לנו לדון בנושאי ביטחון", הוסיף בולטון, ואמר כי "אני מקווה שהפגישות האלו יעזרו לנו לקדם פתרונות ביטחוניים עבור האיזור".
נתניהו ובולטון לוחצים ידיים לפני ההצהרה לתקשורת
נתניהו ובולטון לוחצים ידיים לפני ההצהרה לתקשורת | צילום: חדשות 13
ב בפתח דבריו, פנה נתניהו לבולטון וכינה אותו "חבר וידיד לישראל". "אני חושב שלאמריקה אין חברה טובה יותר מארצות הברית ולישראל אין חברה טובה יותר מארצות הברית", אמר ראש הממשלה. "הפגישה הזו היא ההזדמנות שלנו לפתור סוגיות במזרח התיכון: כמו שאתה יודע איראן מעורבת בסוריה, לבנון ותימן. בעקבות עסקת הגרעין שנחתמה עם איראן ב-2015, נכנס אליה כסף, שמאפשר לה לממן את כל פעולותיה במזרח התיכון. אלו שטוענים שהלחץ של איראן במזרח התיכון הגיע לאחר הסרת הסנקציות האמריקניות - טועים. האיראנים תומכים בשיעים בעיראק, בחות'ים בתימן ויורים טילים על מכליות נפט", אמר נתניהו. "כל זה קרה אחרי שנחתם הסכם הגרעין ב-2015, שאחריו איראן הגדילה את המעורבות שלה במזרח התיכון. איראן משתמשת בכסף שלה כדי לבנות את אימפריית הרשע שלה", הוסיף נתניהו. "הדבר היחיד שהשתנה – הלחץ האמריקני על איראן עובד". נתניהו הוסיף והודה לבולטון על השתתפותו בפסגת היועצים לביטחון לאומי שתיפתח היום בירושלים, ואמר: "אני מקווה שהדיאלוג הזה יאפשר לנו לבנות קרקע משותפת להבטחת היציבות באיזור, ובעיקר בסוריה". לעוד כתבות בנושא: טראמפ: "לא נסוגותי מתקיפה באיראן – רק עצרתי אותה בשלב זה" טראמפ יטיל סנקציות על איראן בשני: "אופציה צבאית על השולחן" דקה אחר דקה: כך החליט טראמפ לבטל את התקיפה באיראן הלילה, התייחס טראמפ לכך שעצר ברגע האחרון תגובה צבאית אמריקנית לאחר הפלת המל"ט באזור דרום איראן, וכתב: "בניגוד לדיווחים, מעולם לא נסוגותי מתקיפה באיראן, רק עצרתי אותה בשלב זה".
ג'ון בולטון
ג'ון בולטון | צילום: רויטרס
גם שר החוץ האמריקני מייק פומפאו התייחס למתיחות עם טהראן ואמר: "אנו מוכנים לשוחח עם איראן בעת המתאימה. כשהיא תרצה להחליף את דרכה האלימה בשיחות דיפלומטיות, היא תדע איך ליצור איתנו קשר". במקביל, רשת הטלוויזיה "אל-ערביה" דיווחה כי חברת התעופה הלאומית של סעודיה שינתה את נתיבי הטיסות שלה, כך שכלי הטיס שברשותה לא יעברו מעל מצרי עומאן והורמוז. אתמול, כזכור, טראמפ אמר כי "האופציה הצבאית מול איראן עדיין על השולחן". עוד הוסיף טראמפ במהלך שיחה עם כתבים בבית הלבן לפני המראתו לסדרת התייעצויות בקמפ דיוויד, כי הוא מתכוון להטיל סנקציות נוספות על איראן, על מנת למנוע ממנה להשיג נשק גרעיני. "בכוונתו להחזיר את איראן להיות גדולה שוב", אמר טראמפ. בנוגע לתקרית הפלת המל"ט אמר הנשיא האמריקני גם כי "הוא מעריך את העובדה שהאיראנים לא הפילו מטוס צבאי מאויש שנשא עליו 38 אנשים בסמוך למל"ט שהופל".
נתניהו ובולטון בלשכת רה''מ בירושלים
נתניהו ובולטון בלשכת רה''מ בירושלים | צילום: רויטרס
המתיחות במפרץ והסנקציות האמריקניות משפיעות גם על הגרעין האיראני, עליו כאמור, ידונו נתניהו ובולטון. ביום שני, כזכור, דובר הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית כי מדינתו תפר את המגבלות שהוטלו עליה במסגרת הסכם הגרעין, ותגדיל בתוך עשרה ימים את מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה, עד לכמות החורגת מסף 300 הקילוגרמים המותר על פי ההסכם. עוד איים כי טהראן שוקלת להעשיר אורניום עד רמת 20% - ריכוז ההעשרה שמעליו נחשב החומר לשמיש לפצצות אטום. כמו כן, לדבריו, ייתכן כי המדינה תייצא מים כבדים – דבר שלטענתו אינו מפר את ההסכם. נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר באותו יום כי "לאירופה נותר זמן מועט להציל את הסכם הגרעין", רוחאני הוסיף: "קריסת ההסכם אינו באינטרסים של מדינות אירופה". כמו כן, חבר פרלמנט איראני טען כי מדינתו תפרוש מהסכם הגרעין אם המשא ומתן מול מדינות אירופה בנושא ייכשל. ראש הממשלה נתניהו התייחס להודעתה של איראן כמה שעות לאחר שפורסמה, במהלך טקס לזכר נשיאי וראשי ממשלת ישראל שהלכו לעולמם. "היום איראן איימה להעשיר אורניום לרמות גבוהות, מעבר להסכם הגרעין", אמר נתניהו. "זה לא מפתיע אותנו, כי כשהבאנו את הארכיון הסודי מטהראן גילינו עד כמה איראן הפרה את הבטחתה לקהילה הבין-לאומית. במקרה שאיראן תממש את איומיה הנוכחיים ותפר את הסכם הגרעין, הקהילה הבין-לאומית תאלץ להפעיל מיד את הסנקציות. בכל מקרה ישראל לא תיתן לאיראן להשיג נשק גרעיני".