הקרב על הוועדה לבחירת שופטים: נתניהו מעוניין בנציג אופוזיציה

לקראת הבחירות ביום רביעי לוועדה לבחירת שופטים, ההערכות הן שנתניהו מעוניין שייבחרו נציג קואליציה ונציגת האופוזיציה כנהוג - על מנת שלא לפוצץ את שיחות המו"מ. ככל הנראה לחץ מהקואליציה ומהליכוד מונע ממנו לפעול לכך בפומבי

זמן צפייה: 01:58

לקראת הבחירות לנציגי הוועדה לבחירת שופטים שיתקיימו ביום רביעי בכנסת, ההערכות הערב (שבת) הן שראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין שייבחר נציג אופוזיציה ונציג קואליציה כנהוג - ולמנוע את פיצוץ שיחות המו"מ. עם זאת, הוא לא מודיע על כך פומבית, ככל הרנאה מפני שהוא נתון ללחץ מתוך הקואליציה והליכוד.

מבחינת נתניהו האפשרות הטובה ביותר היא שתיבחר נציגת האופוזיציה, קארין אלהרר, ונציג הקואליציה - יצחק קרויזר מעוצמה יהודית. שר המשפטים יריב לוין ממשיך ללחוץ על נתניהו לא לוותר לאופוזיציה והוא מפעיל עליו לחץ בנושא, כמו חלק מחברי הליכוד והקואליציה.

Whatsapp Image 2023 06 07 At 1
ח''כ קארין אלהרר

אלא שנתניהו מבין שאם ייבחרו שני נציגי קואליציה, פירוש הדבר הוא סוף השיחות בבית הנשיא - פיצוץ מלא - ההפגנות בקפלן יגדלו והמחאה תתגבר. ראש הממשלה מעוניין להימנע מכך אך הוא גם לא רוצה לראות את הקואליציה שלו מתערערת וכעת הוא מתמרן בין שני הקטבים האלו.

בתוך כך, אביגדור ליברמן אמר הערב ב"מטה המרכזי", לאחר שעד עכשיו הוא פסל לחלוטין כל ישיבה עם נתניהו על בסיס פרסונלי, כי עכשיו הוא דווקא כן מוכן לשבת איתו - בתנאים שנתניהו לא יכול ולא צפוי לקיים. ליברמן הערים תנאים כמו כינון חוקה, ישיבה בלי המפלגות החרדיות והציונות הדתית - אך עדיין אמר שהוא מוכן לשבת עם נתניהו".

Whatsapp Image 2023 06 02 At 2
לוין ונתניהו בישיבת הממשלה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הבחירות הן חשאיות ובאופן מסורתי נבחרים נגיד אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה. מפלגות האופוזיציה חוששות ממהלך קואליצייוני במהלכו ייבחרו שני נציגי קואליציה בבחירות והתאחדו מאחורי נציגה אחת - קארין אלהרר. בקואליציה ח"כ קרויזר היה אמור להיות הנציג על פי ההסכמות אך עד כה 9 חברי כנסת העמידו עצמם למועמדות - 6 מהם מהליכוד.