הזדמנות אחרונה? החלה פגישת צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן

נציגי המפלגות הגדולות נועדים פעם נוספת בניסיון להגיע להסכמות שיובילו לממשלת אחדות. אם הפגישה לא תישא פרי, נתניהו עשוי להחזיר את המנדט לריבלין עוד היום

זמן צפייה: 02:34
הפלונטר הפוליטי: נציגי הליכוד וכחול לבן הגיעו הבוקר (ראשון) בשעה 9:30 לפגישת משא ומתן נוספת בניסיון להתקדם לקראת הקמת ממשלת אחדות. כדי שבשורה מפתיעה תצמח מהמפגש הזה, יידרשו ראשי המפלגות לגמישות רבה יותר מזו שהפגינו במפגשים הקודמים ויצטרכו להתפשר בנוגע לדרישותיהם. בהנחה ולא תהיה פריצת דרך משמעותית, צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר לנשיא ראובן ריבלין את המנדט שניתן לו – כבר היום. אם זה לא יקרה היום, אך גם לא תחול התקדמות משמעותית, נתניהו יחזיר את המנדט לנשיא ככל הנראה לאחר ראש השנה. לכתבות נוספות בחדשות 13: כחול לבן: "מטרת תנאי הליכוד – לגרור לבחירות שלישיות" פגישת הליכוד וכחול לבן: "יש לנהל המו"מ על בסיס מתווה הנשיא" הליכוד לכחול לבן בתום הפגישה: "מייצגים את כל הח"כים מהימין"
בנימין נתניהו מקבל את המנדט מידי נשיא המדינה ראובן ריבלין
בנימין נתניהו מקבל את המנדט מידי נשיא המדינה ראובן ריבלין | צילום: חדשות 13
אם נתניהו אכן ייכשל, על פי ההערכות, ולאחר שהנשיא שקל אפשרויות רבות שהיו בפניו בימים האחרונים, הוא צפוי לתת ליו"ר כחול לבן בני גנץ את ההזדמנות לנסות ולהקים ממשלה בראשותו. בין האפשרויות האחרות שנשקלו, מתן מנדט למועמד אחר מהימין לנסות ולהקים ממשלה. אלא שלאור הפערים המשמעותיים בין הצדדים, מדובר במנדט "לפרוטוקול" בלבד, שכן הסיכויים של גנץ להצליח ולהקים ממשלה קלושים. "צוות המשא ומתן של הליכוד הונחה על ידי ראש הממשלה לעשות כל מאמץ אפשרי לקידום ממשלת אחדות רחבה לפי מתווה נשיא המדינה בפגישת המשא ומתן מול כחול לבן מחר בבוקר", נמסר מהליכוד, "אבל אם כחול לבן לא יהיו מוכנים לקבל את המתווה שהציג נשיא המדינה, רוטציה בין נתניהו לגנץ וממשלה שיוויונית, וגם לא יציעו שום מתווה ריאלי אחר - אין טעם לבזבז זמן ולגרור את המדינה לשיתוק מתמשך". עוד הוסיפו מטעם המפלגה כי "אם כחול לבן יחליטו להתמיד בסירובם למתווה הנשיא, בסבירות גבוהה ראש הממשלה נתניהו יחזיר את המנדט, מתוך תקווה שאולי לקראת סוף התהליך בשלושת השבועות האחרונים אנשי כחול לבן יבינו, שתקוותם לפוטש בליכוד או לפירוק של המחנה הלאומי אין לה בסיס במציאות, וממשלת אחדות רחבה לפי מתווה הנשיא זה הפתרון היחידי כדי למנוע בחירות מיותרות. גם לאחר החזרת המנדט במידה ויוחלט על כך, הליכוד יהיה מוכן להפוך כל אבן כדי להגיע לממשלת אחדות רחבה ולמנוע בחירות".
מינוי מחוץ לכנסת? ח''כ מירב מיכאלי | צילום: חדשות 10
במקביל בליכוד מנסים למצוא פתרונות יצירתיים שיאפשרו להקים ממשלה גם ללא כחול לבן. אחת האפשרויות שניצבו בידי מפלגת השלטון היא צירופה של מפלגת העבודה בראשות עמיר פרץ. לפרץ כבר הובטחו הבטחות רבות בערוצים הלא רשמיים, אלא שגם אם היה נעתר לבקשות האלו, יש לו שני מחסומים מרכזיים: חברי הכנסת מרב מיכאלי ועמר בר לב, שהודיעו שלא רק שלא ישבו בממשלה בראשות נתניהו, אלא שיצביעו נגדה. באופן זה, לא יתאפשר לנתניהו להקים ממשלה עם העבודה, שכן הוא זקוק לכל 6 הח"כים שמרכיבים את הרשימה כדי לקבל רוב של 61. לאור זאת, בליכוד שקלו למנות את מרב מיכאלי לתפקיד מחוץ לכנסת, בארץ או בעולם, בין היתר בתור שגרירה. הזזה של מיכאלי ובר לב יכולה לסייע במצב כזה לליכוד, כן שני הח"כים שיכנסו בתרחיש כזה במקומם הם נציג גשר ומזכ"ל מפלגת העבודה. אלא שבשיחות סגורות אומר עמיר פרץ בימים האחרונים את המשפט הבא: "על מצבתי ייכתב 'כאן טמון אדם אמין', ולא 'כאן טמון ממלא מקום ראש הממשלה'", וכן ש"הוא דחה את כל המתווכים שנשלחו לו על ידי נתניהו.