בכירים בלשכת רה"מ: המחלוקת על סיפוח מיידי - עקב אי הבנה

לפי הבכירים, נתניהו חשב שהאמריקנים מוכנים שהשלב הראשון של הסיפוח יבוצע מיידית בעוד שהשלב השני יידון בוועדה משותפת. אלא שבבית הלבן הבהירו כי הם מעוניינים שהסיפוח יתבצע בשלב אחד בלבד

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו בהכרזה על תוכנית השלום
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ וראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: קובי גדעון /לע"מ

תוכנית המאה: בכירים בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו טענו היום (חמישי) כי המחלוקת עם הבית הלבן בנוגע לסיפוח מיידי של בקעת הירדן וההתנחלויות בגדה המערבית נובעת מאי הבנה. לפי הבכירים, נתניהו התכוון לבצע את הסיפוח בהתאם לתוכנית של הנשיא דונלד טראמפ בשני שלבים. בשלב הראשון, סיפוח של בקעת הירדן וההתנחלויות ובשלב השני, סיפוח של כל השטחים הפתוחים בגדה, שאמורים להישאר חלק מישראל במסגרת תוכנית טראמפ. ההיקף הכולל של שטחים אלה הינו 30 אחוזים מהגדה המערבית.

עוד טענו הבכירים כי נתניהו חשב שהאמריקנים מוכנים שהשלב הראשון של הסיפוח יבוצע מיידית בעוד שהשלב השני יידון בוועדה משותפת. זאת, לאור העובדה שיש לתחם במדוייק את השטחים הפתוחים שיסופח. אלא שהאמריקנים הבהירו כי הם מעוניינים שהסיפוח יתבצע בשלב אחד בלבד וכי תתבצע לגביו עבודת הכנה של הוועדה המשותפת.

לכתבות נוספת בנושא: 

קושנר: מקווה שישראל תחכה עם הסיפוח עד לאחר הבחירות

איך ישתנו חייהם של המתנחלים יום אחרי סיפוח השטחים?

המלכוד של גנץ: כל עמדה על הסיפוח תאכזב פלח מבוחריו • פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ | צילום: קובי גדעון /לע''מ

בכיר בשלכת ראש הממשלה אמר כי "האמריקנים לא רוצים שזה יתבצע בכמה שלבים כי לטענתם זה יגרום להם לקשיים בכל פעם מחדש. אנו רוצים לחלק לכמה שלבים כדי להתקדם מהר עם הסיפוח". הבכיר הוסיף כי "על כך הוויכוח שצריך להסדיר - אין ויכוח על המהות".

לשכת ראש הממשלה תנסה בכל זאת בשבועות הקרובים לקדם מהלכי סיפוח ראשוניים בהסכמה אמריקנית. בכיר בלשכת ראש הממשלה אמר כי יש מפות מוכנות לחלק מהאסורים ולכן ניתן להתקדם. "אין אקט סיפוח שאפשר לעשות בלי שהאמריקנים ראו את המפה קודם", אמר הבכיר והוסיף כי "אנו רוצים להעביר להם מפה על חלקים שכבר יש לנו ולהתקדם ועכשיו צריך לבדוק מה אפשר לעשות".

היום התייחס יועצו של נשיא ארצות הברית, ג'ארד קושנר, לנכונות נתניהו לספח שטחים ביהודה ושומרון כחלק מהיוזמה המדינית, ואמר כי בממשלה האמריקני "מקווים שהישראלים יחכו עד אחרי הבחירות. ממשל טראמפ לא תומך בסיפוח עכשיו, הישראלים צריכים להקים צוות שיבחן את המפה. אנחנו רוצים שכל הפרמטרים יוגדרו", הסביר קושנר. "נתחיל לעבוד על הדברים הטכניים עכשיו, אבל אנחנו צריכים ממשלה כדי להתקדם".

ג'ארד קושנר, יועץ בכיר לנשיא ארצות הברית
ג'ארד קושנר, יועץ בכיר לנשיא ארצות הברית | צילום: רויטרס

מוקדם יותר השבוע הצהיר נתניהו בתדרוך שערך ראש הממשלה לכתבים בוושינגטון, לאחר ההכרזה על התוכנית, כי "ישראל מקבלת מיד הכרה אמריקנית להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן, צפון ים המלח וכל ההתנחלויות. ישראל מתייחסת באופן שווה לכל ההתנחלויות; דין איתמר כדין תל אביב. אף אחד לא ייעקר מביתו. ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בין-לאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח".

בהתייחס להחלת החוק הישראלי בשטחים הסביר ראש הממשלה: "המהלך ייעשה בשתי פעימות; ראשית אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל, ובתיאום עם ארה"ב, תובא לממשלה החלט להחיל את החוק על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן".

"נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה", הסביר נתניהו. "אחרי החלת החוק הישראלי יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכות אישור אמריקני. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה, הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל".

בתוך כך, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התייחס להצהרה האמריקנית באירוע של המכון למחקרי ביטחון לאומי. "כולנו מתרגשים מהאירוע ההיסטורי והאסטרטגי", הצהיר. בהתייחס לסיפוח אמר היועמ"ש: "אנחנו רוצים שהממשלה תחליט, לא רוצים שהייעוץ המשפטי יקבע. ברגע שיש מדיניות אנחנו מיישמים אותה ב-99% מהמקרים. באחוז הבודד הופכים את הקערה על פיה וטוענים כאילו זה הכלל".