בפעם הראשונה אחרי 30 שנה: בליכוד מעוניינים במבקר שאינו שופט

עו"ד יעקוב בורובסקי, פרופ' אבי דיסקין ואייל ינון המכהן כיועץ משפטי לכנסת הם שלושת המועמדים לתפקיד שהציעה הליכוד. המבקר היוצא מסר לחדשות 13 כי הבא בתפקידו מוכרח להיות שופט

זמן צפייה: 01:06

אחת המשימות הראשונות שעומדת לפני הממשלה החדשה שהושבעה היום (שלישי), היא מינוי מבקר מדינה חדש. בעוד שיוסף שפירא, מבקר המדינה היוצא, אמר לחדשות 13 כי המבקר הבא מוכרח להיות שופט, ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מעוניין למנות שופט בדימוס לתפקיד - בפעם הראשונה זה 30 שנה.

ואכן שלושת השמות שהליכוד ונתניהו העלו כמועמדים לתפקיד אינם שופטים בדימוס. יעקוב בורובסקי הוא עורך דין ויועץ בכיר במשרד מבקר המדינה, פרופ' אבי דיסקין הוא מרצה בתחום מדע המדינה, ואייל ינון מכהן כיועץ משפטי לכנסת כבר תשע שנים. יש לציין כי הליך מינוי המבקר נעשה על ידי הצבעה חשאית בכנסת.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

גנץ: "לא נאפשר להפוך את הכנסת לעיר מקלט למפרי חוק"

הח"כים הצהירו אמונים; הכנסת ה-21 יצאה לדרך

לקראת ההשבעה: חברי הכנסת ה-21 הגיעו למשכן בירושלים

נתניהו והתאגיד | צילום: רויטרס

בתחילת החודש, מבקר המדינה כתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי בניגוד לגרסתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ועדת ההיתרים לא אישרה לו להחזיק במניות של החברה של בן דודו נתן מיליקובסקי. על פי המכתב ששלח המבקר, נתניהו לא קיבל אישור מהוועדה להחזיק מניות לבדו, לא בשנת 2009 ולא אחריה. גורמים שמעורים בפרשה אישרו את הכתוב ואמרו לחדשות 13 שגרסת נתניהו איננה נכונה ואכן לא ניתן אישור.

מנתניהו נמסר בתגובה כי "ראש הממשלה דיווח באופן מפורש הן על החזקת הזכויות בחברה והן על דרך החזקתן עוד לפני שנכנס לתפקידו, וקיבל אישור מוועדת ההיתרים שבמשרד מבקר המדינה להמשיך ולהחזיק בזכויותיו בחברה בדרך שבה הוחזקו. זאת מאחר שהוא היה משקיע פסיבי עם אחוז זכויות מזערי וללא שום זכות ניהול בחברה. ראש הממשלה דיווח על המכירה הן למבקר המדינה והן לרשויות המס".

במסגרת בדיקת הפרקליטות בפרשת מניות הפלדה, שנחשפה לראשונה בחדשות 13, העביר בשבוע שעבר משרד מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה תכתובת בנוגע למכירת המניות שבהן החזיק נתניהו בחברת גרפטק.

מדובר במסמך התכתבות משנת 2011 בין פרקליטו של נתניהו דוד שמרון, למבקר המדינה הקודם מיכה לינדנשטראוס, שעוסק במכירת המניות שבהן החזיק ראש הממשלה בחברת גרפטק. במהלך ההתכתבות כותב שמרון כי לנתניהו ולבן דודו נתן מיליקובסקי אין קשר לחברת גרפטק, שלה עסקים עם טיסנקרופ.

עם זאת, באותה השנה מיליקובסקי למעשה כיהן בדירקטוריון גרפטק, ואף היה בעל מניות רבות של החברה. בעקבות פרסום חדשות 13 החליטו במשרד מבקר המדינה להעביר את ההתכתבות ליועץ המשפטי לממשלה, כדי שיעביר אותה הלאה במסגרת הבדיקה שהם מנהלים בפרשה. מהמסמך עולה שכבר ב-2011 הוטעה, בטעות או בכוונה, מבקר המדינה. ולכן, בפרקליטות מיסוי וכלכלה שמבצעת את הבדיקה בנושא, חושבים כעת שיש לפתוח בחקירה פלילית נגד נתניהו.