לפיד בריאיון לחדשות 13: "סיכוי לא רע שאהיה ראש ממשלה"

בריאיון מקיף לרביב דרוקר מתייחס שר החוץ להסכם הגרעין עם איראן ("אנחנו לא נגד הסכם, אנחנו נגד ההסכם הזה"), תומך בקיום מצעד הדגלים ("מותר לנו לצעוד בבירת ישראל עם דגל ישראל") והמשברים הבלתי נגמרים בקואליציה והחשש ממורדים נוספים: "עוברת לי סדרה ארוכה של דמויות"

זמן צפייה: 08:05

שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד התיישב הערב (רביעי) לריאיון מקיף לרביב דרוקר במהדורה המרכזית לחדשות 13 – מהסכם הגרעין עם איראן, הבעיות בקואליציה והסיכוי שייכנס במועד שנקבע ללשכת ראש הממשלה במסגרת הסכם הרוטציה.

"יש סיכוי לא רע", מעריך לפיד לגבי הסיכוי שייכנס במועד שנקבע בשנת 2023 לבלפור. "החיים לימדו אותי להיזהר עם תחזיות כי יש בעיה שאתם לא זורקים את הסרט ואז מקרינים לך את זה. אני חושב שהסיכוי הוא טוב. עשיתי הסכם פוליטי שאני מאמין להם ומאמין בהם. הגיע הזמן שמי שינהל את המדינה זה המרכז. אנחנו התנועה הפוליטית הגדולה בישראל".

בתחילה התייחס לפיד להסכם הגרעין ואמר: "הסכם הגרעין לא נחתם עד היום כי בעיקר ארה"ב ואיראן נתקעו על סדרת מחלוקות, בין השאר על הסירוב האמריקני שבו היינו מאוד מעורבים לוודא שמשמרות המהפכה לא יוסרו מרשימת הטרור. המעורבות שלנו שקטה ונמצאת שם כל הזמן. החלטנו מהיום הראשון לייצר מתווה של דיאלוג מתמיד עם האמריקנים. אנחנו לא מסכימים עם עצם הניסיון לחזור להסכם שהוא רע, אבל לא לנתק קשרים".

למה זה רע?

"ישראל לא נגד הסכם. היא נגד ההסכם הזה. זה לא הסכם הרמטי. הוא לא מייצר לנו הגנה הרמטית מהרעיון שאיראן תהפוך למדינה גרעינית. אני לא נגד הסכם. ישראל בנסיבות האלה תעשה כל מה שניתן כדי למנוע מאיראן להפוך אותה לגרעינית".

לא מעט משברים חווה הקואליציה מאז הקמתה. רק לאחרונה פרשה עידית סילמן, אחריה איימה ג'ידא רינאוי-זועבי לפרוש וחזרה בה. היום מיכאל ביטון הודיע כי יפסיק להצביע עם הקואליציה ושרן השכל הצביעה נגד חוק רע"מ. מוקש נוסף שעשוי לעמוד בפתחה של הממשלה הוא פינוי חומש.

חומש
חומש | צילום: הלל מאיר, פלאש 90

"אני תומך שמדינת ישראל תעמוד בחוקים של עצמה והחלטות בית המשפט", אמר לפיד. "מעבר לזה, זו החלטה של מערכת הביטחון. אני לא יודע אם פינוי חומש מפרקת את הקואליציה וזה לא מעניין אותי. לא אעשה חישובים פוליטיים עם אף אחד. ביטחון זה ביטחון".

באשר למחלוקת עם רינאוי-זועבי אמר: "גם היום מכריזים על מותנו ואנחנו מנצחים הצבעה אחר הצבעה והיא מצביעה איתנו. לתקציב תמיד יש תוספות והוא צריך לעבור בוועדת הכספים. איך ובאיזה עולם יש בעיה עם העברת כסף לבית חולים?".

אין בעיה. יש בעיה כשהממשלה לא אומרת אמת

האמינות של הממשלה לא יכולה להיות מוטלת בספק. הכול בתוך מסגרת החומש. ח"כ זועבי והיא לא היחידה אמרה שאם היו הסכמים, אז למה הכספים לא עוברים? המנגנון לא היה מספיק טוב. גם אם יבוא מחר ח"כ חרדי ויציג בפנינו צורך ציבורי אמיתי שהציבור שלו צריך – אנחנו נבחן את זה ברצינות".

רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה
רינאוי-זועבי ולפיד בפגישה

בהמשך רמז לפיד לאפשרות שיהיו מורדים נוספים בקואליציה. "זה חלק מהעבודה. אני אומר כל הזמן לחבריי, זה מחייב כל אחד מאיתנו לאחריות וזו הזדמנות לקרוא להם לגלות אחריות ולהבין שלא תקבלו תמיד כל מה שאתם רוצים".

עוברת לך הדמות של מיכאל ביטון בראש?

"עוברת לי סדרה ארוכה של דמויות. זה לפעמים קשה, זה אמור להיות קשה. אנחנו משנים את המדינה ואת התפיסה והמחויבות וזה קשה. לפעמים יהיו תקלות ונתמודד עם הקושי כל יום מחדש".

"ליברמן לא יוזז ממשרד האוצר בשביל החרדים"

בהמשך הריאיון התייחס יאיר לפיד למתיחות הביטחונית לקראת יום ירושלים ומצעד הדגלים בבירה. "אני תומך בהחלטה על מתווה המצעד. לא ימכרו לי שלישראלי אסור לנופף בדגל ישראל ביום ירושלים בבירת ישראל", אמר לפיד. "זה מעבר לדיון על ריבונות. זה דבר בסיסי. מותר לנו לצעוד בבירתנו עם דגלי המדינה".

שר החוץ תקף את בן גביר: "יש פרובקטורים. לפני כמה שבועות לא נתנו לבן גביר להגיע לשער שכם. יש אנשים שבאים לשם כדי להצית את המזרח התיכון ולהצית מלחמת גוג ומגוג. אבל מצעד הדגלים ביום ירושלים – חוגגים".

20220105090856 Noam3093
לפיד על בן גביר: הוא פרובוקטור | צילום: נועם מושקוביץ/ דוברות הכנסת

באשר לאפשרות שישולבו מפלגות חרדיות בקואליציה אמר יו"ר יש עתיד: "האם הם מוכנים לעמוד בקווי היסוד שלנו? אני בעד להכניס אותם, אבל כל מפלגה שתרצה להצטרף אני אברך אבל היא תצטרך להבין שצריך לעמוד בקווי היסוד. את ליברמן לא נזיז ממשרד האוצר. קשה להזיז את איווט אם הוא לא מסכים".

על שיתוף הפעולה עם רע"מ בקואליציה הוא המשיך לברך וביקר בחריפות את האופוזיציה: "אנחנו עוד מעט סוגרים שנה בממשלה. זה קשה בתרבות כי יש הסתה איומה. אני מסתכל מה שמגיע מהאופוזיציה. הם כבר לא אומרים תומכי טרור. הם אומרים ערבים. צריך לשנות ועושים את השינוי. זה קשה וארוך וזה לא קורה ביום. שברנו את התקרה הזו שלעולם לא יישבו יהודים וערבים בממשלה אחת".