ברקע חילופי ההאשמות: הכנסת דנה בהצעת החוק לדחיית התקציב

חברי הכנסת התכנסו להצבעה בקריאה ראשונה על הצעת החוק שנועדה לדחות את ההליכה לבחירות. זאת, למרות שלא הושגו הסכמות במו"מ בין הצדדים. חברי כחול לבן ככל הנראה לא ייכנסו להצביע

זמן צפייה: 04:07

חברי הכנסת התכנסו הערב (שני) להצבעה בקריאה ראשונה על הצעת החוק לדחיית אישור התקציב - שנועדה למנוע את פיזור הכנסת וההליכה לבחירות. חברי כחול לבן צפויים לא להיכנס להצבעה, אך ייתכן שאחדים מהם יגיעו ויצביעו נגד ההצעה.

הדיון בכנסת נערך במקביל לחילופי האשמות הדדיים של הליכוד וכחול לבן, ולאחר שלא הושגו הסכמות במשא ומתן ביניהם לקראת פשרה.

מוקדם יותר הערב התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר הפוליטי, ובהצהרה משותפת שנשא בפתח פגישתו עם השליח המיוחד ג'ראד קושנר, סיפר: "הגענו לסיכומים עם כחול לבן. לצערי, בגלל לחץ פנימי בתוך מפלגתו, בני גנץ החליט לחזור בו והדבר הזה גורר את המדינה לבחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

נתניהו: "גנץ חזר בו מהסיכומים וגורר אותנו לבחירות מיותרות"

גנץ הציג לנתניהו רשימת דרישות: "לא ירצו – יהיו בחירות"

בנט: לא אתמוך במהלכים שיחלצו את רה"מ ממשפטו – מטרתי להחליפו

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

נתניהו טען כי הסיכומים היו "מבטיחים, טובים והיו מאפשרים לנו להימנע מהבחירות האלה", כלשונו. אולם, לדבריו, גנץ החליט לסגת, בין היתר מפני שהוא מתעקש "לאפשר לניסנקורן לעשות הפיכה פקידותית-שיפוטית שעומדת בניגוד להסכמים הקואליציוניים ושאנחנו לא יכולים לאפשר".

שעה קלה לאחר נאומו של נתניהו, הגיב יו"ר כחול לבן בני גנץ - שרק הערב הציג את התנאים עליהם התעקש במשא ומתן מול הליכוד, וכתב: "בימים האחרונים הופצו עשרות שמועות, ושקרים בוטים. אמרו שהתפשרנו, שהסכמנו, שמכרנו את הדמוקרטיה, שהתרפסנו. שקרים והמצאות".

"כמו שאמרתי, כמו שהבטחתי", המשיך גנץ, "זה היה או תקציב מסודר, ממשלה מתפקדת ושמירה על שלטון החוק ומשרד המשפטים - או בחירות. כחול לבן נכנסה לממשלה על מנת לשרת את טובת המדינה לאור גודל וצורך השעה, תחת תשלום פוליטי כבד מאוד, אך לצערנו, לא מצאנו פרטנרים לזה".

כאמור, מוקדם יותר הערב גנץ הציג את התנאים שלו לשמירה על הממשלה, שהם: הבטחת העברת תקציב לשנת 2021-2020, אישור תקנון ממשלה, העברת כל המינויים התקועים, שר המשפטים ישאר בתפקידו ולא יהיו שינויים שיפגעו בשלטון החוק וסגירת כל נקודות היציאה להתחמקות מהרוטציה. "ירצו יקבלו. לא ירצו - יהיו בחירות", הבהיר גנץ.