בדרך לבחירות: החוק לפיזור הכנסת אושר בקריאה טרומית

החוק לפיזור הכנסת אושר בקריאה טרומית. 110 תמכו, איש לא התנגד. כעת יעבור החוק לוועדת הכנסת - שתכריע אם הוא יידון אצלה או בוועדת החוקה. פרסום ראשון: גורמים בקואליציה אמרו לחדשות 13 כי הם "שוקלים להתחיל בהליך הפרשת סילמן"

זמן צפייה: 17:31

ישראל בדרך לבחירות: החוק לפיזור הכנסת ה-24 אושר בצהריים (רביעי) בקריאה טרומית. 110 תמכו, איש לא התנגד. כעת יעבור החוק לוועדת הכנסת - שתכריע אם הוא יידון אצלה או בוועדת החוקה. בינתיים, במליאה מנקים שולחן ומנסים להביא לאישור את כל החוקים שעד עכשיו לא היו לגביהם הסכמות - אך אין טעם עוד להתווכח עליהם, כגון תקנות יהודה ושומרון או חוק המענקים לנפגעי גל האומיקרון. בתוך כך, גורמים בקואליציה אמרו לחדשות 13: "שוקלים להתחיל בהליך הפרשת ח"כ עידית סילמן".

במקביל, ח"כ ניר אורבך (ימינה) העביר מסר לקואליציה שלפיו הוא "רוצה כמה ימים כדי למצות את המגעים להקמת ממשלה חלופית". כלומר, הוא לא יכנס היום את ועדת הכנסת כדי לקדם את חוק התפזרות הכנסת אחרי שיעבור בטרומית, ולפי שעה הוא גם לא מתחייב לעשות זאת ביום שני.

בתוך כך, במליאה שוררת "אווירת סוף קורס": הקואליציה תתן חופש הצבעה לשורת חוקים, בהם "חוק הקנאביס הרפואי" של שרן השכל (תקווה חדשה), שעד עכשיו לא התקבל לגביו רוב. ההנחה היא שבליכוד כבר לא יהיה אכפת לתומכי החוק להצביע בעד. מנגד, שני החוקים שכרגע לא נראה שיש להם היתכנות לעבור הם הורדת אחוז החסימה וכאמור, "חוק הנאשם" - ששניהם צפויים להגיע לוועדת השרים לחקיקה ביום ראשון.

ביש עתיד נוטים שלא לתמוך בהורדה אחוז החסימה, כך שמסתמן שלחוק הזה לא יהיה רוב. עם זאת, במפלגתו של לפיד כמובן תומכים ב"חוק הנאשם" ואף יש להם גרסה משלהם להצעה, אך השיקול המרכזי כרגע הוא להתניע את תהליכי פיזור הכנסת כמה שיותר מהר והחשש הוא שבשל העובדה שאי אפשר להתמקד בלוחות הזמנים הצפופים בשאר הדברים - לא יזורזו תהליכי החקיקה האחרים.

[brightcove_iframe video_id='vod-news-vod-the-main-edition-clips-part-2106222024' autoplay='0' credit='' desc='בדרך לבחירות: גם כעת - אין הכרעה בין הגושים | סקר חדשות 13' poster='' kid='1_1a30qy2x' duration='']

בתוך כך, אמר הבוקר לפיד בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה: "ניצחנו את הקיצונים בסיבוב הבחירות הקודם, ננצח אותם גם בסיבוב הבא. הרוב הישראלי השפוי והליברלי מסתכל על בן גביר ואומר - 'אני לא מוכן שככה תיראה המדינה שלי, ואני לא מוכן שככה ייראו החיים שלי'. האיש הכי חזק היום באופוזיציה הוא לא ביבי נתניהו, הוא איתמר בן גביר. המסר של בן גביר פשוט ואלים. הוא אומר: לא מדינה דמוקרטית, לא ערכים ליברלים, לא מתינות, לא שלטון חוק - רק לאומנות גזענית".

ח''כ עידית סילמן
ח''כ עידית סילמן | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

"רוב הישראלים רוצים לחיות יחד בשלום. הם לא רוצים שתהיה פה ממשלה שמבוססת על אלימות ושנאה", הוסיף לפיד. "הם יודעים שלא רק הדמוקרטיה מגינה עליהם, גם הם צריכים להגן על הדמוקרטיה. הסיפור הישראלי הגדול, הוא הסיפור של רסיסים שמתלכדים. מגיעים מכל העולם, אחרי טרגדיה בלתי נתפסת, ומגלים שביחד – אבל רק ביחד – אין דבר שהם לא יכולים לעשות. אין פסגה שהם לא יכולים להגיע אליה". על ראש הממשלה בנט אמר השר לפיד בנאומו: "תראו מה קורה לימנים הגונים שלא מוכנים להשתתף בפולחן השנאה הזה. תראו מה הם עשו השנה לנפתלי בנט. איש טוב, ישראלי טוב, ראש ממשלה טוב. תראו איזה כמויות של רעל הם שפכו עליו".

בליכוד הגיבו על דברי לפיד: "האנשים החזקים בממשלה של לפיד יהיו מנסור עבאס והאחים המוסלמים, ואחמד טיבי והרשימה המשותפת. הממשלה הקודמת הייתה הגרועה בתולדות ישראל. אם לפיד ייבחר, הממשלה שלו , שתיתמך במנסור עבאס, האחים המוסלמים ואחמד טיבי תהיה גרועה בהרבה. רק ממשלת לאומית חזקה בראשות נתניהו תחזיר את ישראל לדרך הימין".

גם כעת - אין הכרעה בין הגושים: סקר חדשות 13

כמו כן, אמש פורסם במהדורה המרכזית סקר חדשות 13 של הפרופ' קמיל פוקס שהעניק לגוש הימין בראשות נתניהו 59 מנדטים מול 55 מנדטים למפלגות המרכיבות את הממשלה הנוכחית. הרשימה המשותפת משלימה ל-120 עם 6 מנדטים. בכך, גם ההחלטה ללכת לבחירות לא משנה את הסטטוס קוו בין הגושים.

הליכוד בראשות בנימין נתניהו ממשיכה להוביל עם 35 מנדטים. המפלגה השנייה בגודלה היא יש עתיד בראשות יאיר לפיד עם 22 מנדטים. המפלגה השלישית בגודלה ממשיכה להיות הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר עם 9 מנדטים.

גדעון סער נפתלי בנט
גם איחוד שלהם לא משפיע על מפת המנדטים. סער ובנט | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

ימינה ונפתלי בנט צונחת לארבעה מנדטים על סף אחוז החסימה. כחול לבן ובני גנץ עם 7 מנדטים, ליברמן וישראל ביתנו נותרים יציבים על חמישה מנדטים. העבודה ומרב מיכאלי עם חמישה מנדטים ומרצ, תקווה חדשה ורע"מ עם 4 מנדטים כל אחת. בצד השני של המפה הפוליטית, ש"ס זוכה בסקר ל-8 מנדטים ויהדות התורה עם 7 מנדטים.

שאלנו גם מה יקרה במפת המנדטים אם נפתלי בנט וגדעון סער ירוצו ביחד. גם במצב הזה אין הכרעה. גוש נתניהו מקבל 58 מנדטים מול 56 מנדטים למפלגות המרכיבות את הקואליציה הנוכחית. עם זאת, במצב כזה, רע"מ של מנסור עבאס לא עוברת את אחוז החסימה. הליכוד יורד ל-34 מנדטים ולפיד שומר על כוחו עם 22. המפלגה המשותפת של בנט וסער זוכה ב-13 מנדטים. שאר המפלגות נשארות עם אותו מספר מנדטים בשאלה הראשונה בסקר.

בנימין נתניהו
ישיג 61? בנימין נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שאלנו גם את מידת ההתאמה לראשות הממשלה בין נתניהו לבנט. נתניהו ממשיך להוביל בפער גדול עם 48 אחוזי תמיכה מול 26 אחוזים לבנט. בין נתניהו ללפיד הפער עומד על 51 אחוזים ליו"ר הליכוד מול 30 אחוזים ליו"ר יש עתיד. ביריבות בין נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ, נתניהו זוכה ב-47 אחוזים לעומת 29 אחוזים לגנץ.

שאלנו בסקר גם האם בנט צריך להתמודד בבחירות הקרובות או לפרוש. הרוב השיבו כי על בנט לפרוש מהחיים הפוליטיים – 51 אחוזים – מול 30 אחוזים שחושבים שהוא צריך להתמודד בבחירות הקרובות.

קלפי בחירות
הרוב בטוחים שיגיעו להצביע בקלפי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

אחוז ההצבעה מהווה מרכיב חשוב בכל מערכת בחירות. לפי סקר חדשות 13, רוב הציבור – 59 אחוזים – בטוח שיילך לקלפי להצביע ביום הבוחר. 21 אחוזים השיבו כי יגיעו להצביע בסבירות גבוהה. 7 אחוזים השיבו שלא יגיעו בסבירות גבוהה. 6 אחוזים אמרו כי בטוחים שלא יגיעו להצביע ו-7 אחוזים השיבו כי אינם יודעים.

הסקר כלל 701 נשאלים בהם 600 מהאוכלוסייה היהודית ו-101 מהמגזר הלא יהודי. הסקר נערך על ידי פרופ' קמיל פוקס. התשאול במגזר היהודי נערך על ידי חברת פרויקט המדגם בהנהלת ד"ר אריאל איילון. התשאול במגזר הלא יהודי נערך על ידי חברת סטט נט בראשות יוסף מקלדה. טעות הדגימה היא 3.8 אחוזים.