כץ לאחר הפגישה עם גרינבלט: "דנו במצב בעזה ובאיראן"

שר החוץ מסר לאחר שנועד עם השליח האמריקני למזה"ת כי השניים דנו באיומים הניצבים בפני ישראל באזור, בוועידת בחריין ובשיתוף הפעולה בין המדינות. "יחסי ארה"ב וישראל חזקים מאי פעם"

זמן צפייה: 00:26

שר החוץ ישראל כץ נפגש היום (שישי) עם שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט בביתו ליד ניו ג'רזי. בפגישה, לפי כץ, השניים דנו "באיומי איראן, במצב בעזה, בוועידת בחריין, במהלכים שמובילה ארה"ב באזור ובשיתוף הפעולה בין המדינות. יחסי ארה"ב וישראל חזקים מאי פעם".

הפגישה מגיעה על רקע ועידת בחריין שעתידה להתקיים ב-25 בחודש, ושבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ - כך אמר פקיד אמריקני בכיר לחדשות 13.


לעוד כתבות בנושא >>

לקראת ועידת בחריין: שר החוץ כץ ייפגש היום עם גרינבלט בארה"ב

עיראק: לא נשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין

בכיר בארה"ב לחדשות 13: מצרים, ירדן ומרוקו יגיעו לפסגת בחריין

השר ישראל כ''ץ
השר ישראל כ''ץ | צילום: ג'רוזלם פוסט

ביום רביעי מסר דובר משרד החוץ העיראקי, אחמד א-סחאף, לערוץ "אל-מיאדין" כי מדינתו אינה מתכוונת להשתתף בסדנה הכלכלית בבחריין בעוד כשבועיים, שבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. מוקדם יותר, הודיעה גם לבנון שלא תגיע לפסגה.

כמו כן, הדובר הרשמי של ממשלת הרשות הפלסטינית, אבראהים מלחם, פרסם הודעה שבה טען כי בניגוד למה שפורסם, לממשלת הרשות נודע כי ירדן, מרוקו ומצרים לא הודיעו שהן מתכוונות להשתתף בוועידה בבחריין. נוסף לכך, מלחם מסר כי ממשלת הרשות וארגון אש"ף חוזרים על קריאתם למדינות העולם להימנע מהשתתפות בסדנה הכלכלית בחריין.

ביום שלישי, כזכור, בכיר בבית הלבן אמר לחדשות 13 כי מצרים, מרוקו וירדן אישרו כי ישתתפו בוועידה. בהמשך, אישר הבית הלבן את הפרסום. "השתתפות שלוש המדינות בוועידה היא כישלון של הפלסטינים, שהפעילו לחץ נגדי בנסיון לשכנע עוד מדינות ערביות להחרים את הפסגה", אמר הבכיר לחדשות 13.

ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט | צילום: החדשות 13

לפני כן הודיע המלך עבדאללה כי ירדן תשתתף בוועידה. הדברים נאמרו בפגישה עם כתבים ברבת עמון. "ירדן חייבת להשתתף בכל ועידה שקשורה לנושא הפלסטיני, כדי לדעת מה קורה וכדי לא למצוא עצמה מחוץ לחדר", הסביר המלך עבדאללה, שהוסיף כי הוא "מעריך שלא יקרה שום דבר חדש בכל הנוגע ל'עסקת המאה' בקיץ הקרוב". לדבריו, הלחץ על ירדן בנושא תוכנית השלום של טראמפ פחת.

ההכנות לוועידת בחריין מדשדשות ונתקלות בקשיים - וזו הסיבה שבגללה ישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית לאירוע, שצפוי כאמור להתקיים בעוד כשבועיים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העומד בראש צוות השלום של הבית הלבן, אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בירושלים ב-30 במאי כי הממשל האמריקני עדיין מחכה לקבל אישורי הגעה ממדינות נוספות – במיוחד מדינות ערביות ומוסלמיות – ורק לאחר מכן יעביר הזמנה רשמית לישראל ויפרסם זאת פומבית.

האמריקנים היו מודאגים במיוחד לגבי השתתפותן של מצרים וירדן. שלמרות לחצים כבדים של הבית הלבן, התעכבו באישור הגעתן, וקהיר עדיין לא עשתה זאת באופן רשמי. גם מדינות כמו מרוקו, עומאן וכוויית לא אישרו הגעתן. הפלסטינים מפעילים לחץ נגדי על מדינות ערב כדי שאלה לא ישתתפו באירוע או ישתתפו בדרג נמוך בלבד.