בשל מעצר 2 אזרחיה: ירדן מחזירה השגריר; ישראלי נעצר בגבול

שר החוץ הירדני הודיע כי השגריר ישוב לעמאן במחאה על "מעצר לא חוקי ולא אנושי, וחוסר ההיענות לשחרור" • במקביל הודיעה ירדן על מעצר אזרח ישראלי שהסתנן לשטחה. צה"ל: חצה מרצון

זמן צפייה: 01:12

שר החוץ הירדני איימן א-ספדי הודיע הערב (שלישי) כי הורה לשגריר הישראלי בירדן לשוב מתל אביב לעמאן להתייעצות במחאה על "מעצר לא חוקי" של שניים מאזרחיה. "לאור חוסר ההיענות הישראלית לדרישה המתמשכת שלנו מזה חודשים לשחרר את שני האזרחים הירדנים היבא אל-לבדי ועבד אל-רחמן מרעי, והמשך מעצרם הלא אנושי, השגריר זומן כצעד ראשון", כתב שר החוץ הירדני בציוץ בטוויטר. השר אף הוסיף כי חלה הרעה משמעותית במצבם הרפואי של אזרחיה.

במקביל, משרד החוץ הירדני מסר כי השלטונות הירדנים תפסו הערב אזרח ישראלי, שהסתנן באופן לא חוקי למדינה באזור הצפון. דובר משרד החוץ, ספיאן אל-קצ'אה, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי השלטונות הירדנים שומרים על המסתנן וחוקרים אותו כהכנה לקראת העברתו לגורמים הנוגעים בדבר בכדי לנקוט בצעדים החוקיים נגדו. ממשרד החוץ נמסר בתגובה: "בודקים מול הרשויות בירדן את הדיווח על מעצר אזרח ישראלי שהסתנן למדינה". מצה"ל נמסר כי הישראלי חצה את הגבול לירדן מרצונו.

היבא אל-לבדי בת ה-24, נעצרה לפני כחודשיים ונמצאת במעצר מנהלי בחשד לעבירות ביטחוניות, ובמחאה על מעצרה היא שובתת רעב כחודש. בנוסף על כך, מעצרה עורר סערה בירדן ואף קריאות לחטוף ישראלים למען שחרורה. עבד אל-רחמן מרעי נעצר גם הוא לפני כחודשיים במעבר אלנבי ומאז הוא מוחזק במעצר מנהלי. לטענת בני משפחתו הוא חולה בסרטן.

שר החוץ הירדני, איימן אל ספאדי
שר החוץ הירדני, איימן אל ספאדי | צילום: רויטרס