לקראת ועידת בחריין: שר החוץ כץ ייפגש היום עם גרינבלט בארה"ב

פרסום ראשון: שר החוץ הישראלי המריא הלילה לניו יורק, שם יוועד עם השליח האמריקני למזרח התיכון. לשכת כץ סירבה להתייחס ללוח הזמנים שלו, וכלל לא מסרה הודעה רשמית על טיסתו

זמן צפייה: 00:26

פרסום ראשון: שר החוץ ישראל כץ ייפגש היום (שישי) עם שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, לקראת ועידת בחריין שתתקיים ב-25 בחודש, ושבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ - כך אמר פקיד אמריקני בכיר לחדשות 13.

כץ יצא הלילה לניו יורק, אך בלשכת שר החוץ לא מסרו על כך כל הודעה רשמית. בלשכת כץ גם סירבו להתייחס ללוח הזמנים של שר החוץ, שישהה בניו יורק שלושה ימים.

לכתבות נוספות בנושא >> 

עיראק: לא נשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין

בכיר בארה"ב לחדשות 13: מצרים, ירדן ומרוקו יגיעו לפסגת בחריין

מלך בחריין ביקש מאבו מאזן להשתתף בוועידה – אך נענה בשלילה

ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלט | צילום: החדשות 13

ביום רביעי מסר דובר משרד החוץ העיראקי, אחמד א-סחאף, לערוץ "אל-מיאדין" כי מדינתו אינה מתכוונת להשתתף בסדנה הכלכלית בבחריין בעוד כשבועיים, שבה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. מוקדם יותר, הודיעה גם לבנון שלא תגיע לפסגה.

כמו כן, הדובר הרשמי של ממשלת הרשות הפלסטינית, אבראהים מלחם, פרסם הודעה שבה טען כי בניגוד למה שפורסם, לממשלת הרשות נודע כי ירדן, מרוקו ומצרים לא הודיעו שהן מתכוונות להשתתף בוועידה בבחריין. נוסף לכך, מלחם מסר כי ממשלת הרשות וארגון אש"ף חוזרים על קריאתם למדינות העולם להימנע מהשתתפות בסדנה הכלכלית בחריין.

ביום שלישי, כזכור, בכיר בבית הלבן אמר לחדשות 13 כי מצרים, מרוקו וירדן אישרו כי ישתתפו בוועידה. בהמשך, אישר הבית הלבן את הפרסום. "השתתפות שלוש המדינות בוועידה היא כישלון של הפלסטינים, שהפעילו לחץ נגדי בנסיון לשכנע עוד מדינות ערביות להחרים את הפסגה", אמר הבכיר לחדשות 13.

יובילו ועידת שלום מיוחדת? טראמפ וא-סיסי בפגישתם בבית הלבן
יובילו ועידת שלום מיוחדת? טראמפ וא-סיסי בפגישתם בבית הלבן | צילום: רויטרס

לפני כן הודיע המלך עבדאללה כי ירדן תשתתף בוועידה. הדברים נאמרו בפגישה עם כתבים ברבת עמון. "ירדן חייבת להשתתף בכל ועידה שקשורה לנושא הפלסטיני, כדי לדעת מה קורה וכדי לא למצוא עצמה מחוץ לחדר", הסביר המלך עבדאללה, שהוסיף כי הוא "מעריך שלא יקרה שום דבר חדש בכל הנוגע ל'עסקת המאה' בקיץ הקרוב". לדבריו, הלחץ על ירדן בנושא תוכנית השלום של טראמפ פחת.

ההכנות לוועידת בחריין מדשדשות ונתקלות בקשיים - וזו הסיבה שבגללה ישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית לאירוע, שצפוי כאמור להתקיים בעוד כשבועיים. פקיד ישראלי בכיר ציין כי יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, העומד בראש צוות השלום של הבית הלבן, אמר לראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך פגישתם בירושלים ב-30 במאי כי הממשל האמריקני עדיין מחכה לקבל אישורי הגעה ממדינות נוספות – במיוחד מדינות ערביות ומוסלמיות – ורק לאחר מכן יעביר הזמנה רשמית לישראל ויפרסם זאת פומבית.

האמריקנים היו מודאגים במיוחד לגבי השתתפותן של מצרים וירדן. שלמרות לחצים כבדים של הבית הלבן, התעכבו באישור הגעתן, וקהיר עדיין לא עשתה זאת באופן רשמי. גם מדינות כמו מרוקו, עומאן וכוויית לא אישרו הגעתן. הפלסטינים מפעילים לחץ נגדי על מדינות ערב כדי שאלה לא ישתתפו באירוע או ישתתפו בדרג נמוך בלבד.