ארה"ב הודיעה: ההתנחלויות בגדה אינן נוגדות את החוק הבין-לאומי

פומפאו הכריז שחוות הדעת של משרד החוץ האמריקני בוטלה. רה"מ: "ארה"ב מתקנת עוול היסטורי". גנץ: "מברך את הממשלה האמריקני על ההצהרה". שר החוץ הירדני: "ההחלטה מסוכנת לפתרון שתי המדינות"

זמן צפייה: 08:59

שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, הודיע הערב (שני) כי הוא מבטל את חוות הדעת המשפטית של משרד החוץ האמריקני, לפיה ההתנחלויות בגדה המערבית הן הפרה של החוק הבין-לאומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ בירכו על ההחלטה. מנגד, בירדן, ברשות הפלסטינית ובעזה גינו את המהלך. לאחר ההודעה השגרירות האמריקנית בירושלים פרסמה אזהרת מסע לאזרחי ארצות הברית שמבקשים לטייל בעיר, ברצועת עזה ובגדה המערבית.

"אחרי למידה של כל הצדדים בסכסוך, ארצות הברית הופכת את ההחלטה שאומרת שההתנחלויות נוגדות את החוק הבין-לאומי", אמר פומפאו בנאומו."זאת בעיה מורכבת שיכולה להיפתר רק בשיחות בין ישראל ולפלסטינים. הממשל האמריקני מעודד את ישראל והפלסטינים לפתור את הבעיה ולמצוא פתרון שיקדם את הביטחון והשלום בין הצדדים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

גנץ למשותפת: השמיעו את קולכם, אך הביקורת על צה"ל – אינה אמת

עקב פרסום חדשות 13: הוצבו מיגוניות ביישובים שלא זכאים לממ"ד

"יש לך חזייה?": ההתכתבות בין חשוד בפדופיליה ל"בת 13" • תיעוד

רה''מ נתניהו ומייק פומפאו
רה''מ נתניהו ומייק פומפאו | צילום: עמוס בן גרשום /לע''מ

"אנחנו מאמינים שמה שעשינו היום זה להכיר במציאות כפי שהיא והגדלנו את הסיכוי למצוא פיתרון דיפלומטי בין ישראל לפלסטין", הסביר שר החוץ האמריקני. "ההודעה שלנו לא באה במטרה לעזור פוליטית לאף אחד". על "עסקת המאה" אמר פומפאו כי "על ישראל קודם להרכיב ממשלה, אנחנו מקווים שהם יצליחו, וכשיגיע הזמן - נפרסם".

מייק פומפאו בהצהרה לתקשורת
מייק פומפאו בהצהרה לתקשורת | צילום: חדשות 13

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה להחלטה כי "הממשל האמריקני דחה היום באופן ברור את הטענה השקרית - שההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון מנוגדת ביסודה למשפט הבינלאומי. ארצות הברית אימצה מדיניות חשובה שמתקנת עוול היסטורי. המדיניות הזו מכירה בכך שהעם היהודי אינו זר ביהודה ושומרון. זכותנו על יהודה ושומרון נובעת בראש ובראשונה מהקשר ההיסטורי רב השנים של עמנו לארץ ישראל".

"מדיניות הנשיא טראמפ צודקת גם בטענה שאלו שמערערים על חוקיות ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון - לא רק שלא מכירים באמת ההיסטורית ובמציאות בשטח, אלא גם מעכבים כל אפשרות למשא ומתן ישיר לשלום. קביעת חוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון היא עניין לבתי המשפט בישראל ולא לבתי דין בין-לאומיים מוטים. מערכת המשפט הישראלית הוכיחה את עצמה בנושא, ותמשיך להיות המקום הראוי ביותר לפסוק בעניינים אלה".

רה''מ נתניהו ומייק פומפאו
רה''מ נתניהו ומייק פומפאו | צילום: עמוס בן גרשום /לע''מ

"את המחלוקת בין מדינת ישראל לשכניה הפלסטינים ניתן לפתור בתהליך של משא ומתן, ולא באמצעות פסיקות בין-לאומית פסולות. מדינת ישראל מוכנה לקיים משא ומתן לשלום עם הפלסטינים, וזאת לצד שמירה על ההתיישבות ביהודה ושומרון", נמסר מלשכת נתניהו. "אנו מודים לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו, ולממשל האמריקני על עמידתם האיתנה לצד יסודות האמת והצדק. אנו קוראים למדינות נוספות לעמוד לצד ישראל ולצד השלום ולאמץ את עמדתה החשובה של ארצות הברית".

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב על החלטת ארצות הברית ואמר כי "אני מברך את הממשל האמריקני על ההצהרה החשובה, המצביעה שוב על עמידתו האיתנה לצד ישראל ומחויבותו לביטחון ועתיד המזרח התיכון. גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום, שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

יו''ר כחול לבן בני גנץ לאחר הפגישה עם יו''ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן
יו''ר כחול לבן בני גנץ לאחר הפגישה עם יו''ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן | צילום: חדשות 13

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, הזהיר בציוץ בטוויטר מפני תוצאות ההכרזה של פומפאו, וכתב כי "ההכרה בהתנחלויות מסכנות את פתרון שתי המדינות. עמדתה של ירדן, המגנה את ההתנחלויות, יציבה".

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת גינה אף הוא את המהלך ואמר כי "ממשל טראמפ הוכיח שוב שהוא מאיים על המערכת הבין-לאומית ומחליף את החוק הבין-לאומי בחוקי הג'ונגל".

שר החוץ ישראל כץ אמר בתגובה להחלטה כי "אני מקבל בברכה את הודעת שר החוץ האמריקני בדבר חוקיות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אין עוררין על זכותו של עם ישראל בארץ ישראל. אני רוצה להודות על תמיכתו העקבית והאיתנה של ממשל טראמפ בישראל ואת מחויבותו להמשך קידום היחסים בין העמים וליצירת מזרח תיכון של שגשוג ויציבות. הודעה חשובה זו היא מענה הולם להחלטת בית הדין האירופי נגד ההתיישבות היהודית וניסיונות החרם נגד מדינת ישראל".

מנגד, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בתגובה כי "אף שר חוץ לא ישנה את העובדה שההתנחלויות נבנו על אדמה כבושה שעליה תוקם מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל".

שר החוץ האמריקני התייחס גם ל"הפגנות הדלק באיראן" וגינה את "כל גילויי אלימות על ידי ממשל רוחאני כלפי המפגינים - הממשלה חייבת להפסיק את כל האלימות כלפי אזרחיה, העולם צופה". כמו כן, פומפאו הגיב לנסיגת טהראן מהסכם הגרעין ואמר כי "אין סיבה שאיראן תמשיך להעשיר אורניום - היא צריכה להפסיק מיד. מעשייה הם רק סחיטה פוליטית". "אנחנו רוצים שאיראן תהיה אומה נורמלית ושהכספים שלה יילכו לאן שהם אמורים ללכת, אני חושב שזה גם מה שרואים בהפגנות".

נשיא איראן, חסן רוחאני
נשיא איראן, חסן רוחאני

בכיר בממשל האמריקני אמר לחדשות 13 על ההחלטה כי "עבודת המטה בנושא ההתנחלויות החלה במשרד החוץ האמריקני כבר לפני חודשים רבים והיא הסתיימה לפני כשבועיים. המהלך לא קשור לשום אירוע שמתרחש בימים אלה. התוכנית המקורית הייתה לפרסם את ההחלטה על המדיניות החדשה ביום שלישי שעבר, אבל בגלל ההסלמה בעזה ההודעה נדחתה בשבוע".

בתוך כך, פקיד ישראלי בכיר אמר על ההחלטה כי "ישראל עודכנה כבר לפני זמן רב על הדיונים במשרד החוץ האמריקני בנוגע לעמדה המשפטית בעניין ההתנחלויות. האמריקנים ביקשו לדעת אם פרסום החלטה כזו לא יפגע בישראל מבחינה משפטית בין-לאומית וישראל השיבה כי היא תומכת במהלך והוא לא יגרום כל נזק".

לפני כשבוע, כזכור, בית הדין הגבוה לצדק של האיחוד האירופי פסק כי כל המדינות החברות באיחוד האירופי יחויבו לסמן מוצרי מזון שיוצרו ביהודה ושומרון, במזרח ירושלים וברמת הגולן.